w

Leczy płuca, nerki i oczyszcza krew: jak wyhodować go w doniczce i na grządce

Lubczyk to odporna, wieloletnia roślina, która nie ma naturalnych wrogów i może bujnie rosnąć.

Nie jest trudna w uprawie pod warunkiem, ze pokonasz początkowe trudności, które mogą towarzyszyć sadzeniu.

Oto najczęstsze problemy i najlepsze wskazówki dotyczące uprawy lubczyku:

Kupuj nasiona od sprawdzonych hodowców.

• Zasadź nasiona w ogrodzie lub doniczce. Przed siewem zanurz nasiona w wodzie na dwie do trzech godzin i zasil glebę przed siewem.

• Dobrym rozwiązaniem do uprawy jest użycie gleby ogrodowej zmieszanej z ziemią kwiatową.

Lubczyk nie lubi gleb gliniastych ani wapiennych, potrzebuje gleby dobrze odprowadzającej wodę i lekko zagęszczonej. Jest to jeden z niezbędnych warunków udanej uprawy.

Kolejnym sekretem jest odpowiedni moment na zasianie nasion nasiona. Jesienią, od końca października do połowy listopada lub wiosną.

Lubczyk to roślina bardzo odporna na szkodniki i choroby, ale w pierwszych miesiącach wegetacji jest delikatna i wrażliwa, dlatego sadząc ją w ogrodzie, małe rośliny zabezpieczamy folią lub włókniną na noc do końca kwietnia, a nawet do połowy maja, jeśli noce są bardzo zimne.

• Lubczyk potrzebuje słońca, ale preferuje światło poranne i pośrednie, które panuje w zacienionych i wilgotnych obszarach ogrodu.

Przesadzenie w bardzo słoneczne miejsce może być śmiertelne dla rośliny, należy pamiętać, że należy ją chronić przed południowym słońcem.

Lecznicze właściwości lubczyku

Lubczyk czyli sekretna przyprawa babci znany o wielu smakach i niepowtarzalnym aromacie.

Na początku smakuje słodko, a na końcu nabiera gorzkich tonów. Dlatego nasze babcie wciąż miały go pod ręką, a przygotowanie ulubionych potraw nie mogło się bez niego obejść.

Lubczyk dla zdrowia

To nie tylko przyprawa, która doda smaku Twoim potrawom, ale także bardzo pożyteczna roślina dla naszego zdrowia. Działa korzystnie na drogi moczowe – pomaga przy bolesnych stanach zapalnych, działa moczopędnie.

Dodatkowo sprzyja produkcji enzymów ułatwiających trawienie i przyspiesza metabolizm zapobiega także wzdęciom.

Lubczyk może chronić organizm przed stanami zapalnymi, które powodują choroby stawów. Oprócz korzystnego wpływu na drogi moczowe jest również doskonałym pomocnikiem przy przerostach prostaty, a jego zapach działa odprężająco i relaksująco. Poprawia również krążenie krwi, pomaga przy reumatyzmie i powikłaniach pęcherzyka żółciowego.

Przygotowano z niego różne aromatyczne napary, ekstrakty, a nawet dodawano do kąpieli.

Wsparcie dla prawidłowej pracy płuc

Tradycyjna medycyna wykorzystuje lubczyk do redukcji śluzu w płucach, co poprawia oddychanie i wymianę tlenu w organizmie.

Lubczyk zawiera olejki eteryczne, które pomagają złagodzić podrażnienia płuc i poprawić ogólną kondycję już po 4 dniach stosowania.

Wspiera zdrowie stawów

Zioło jest uważane za naturalny środek i wsparcie dla zdrowych stawów oraz łagodzenia chorób stawów. Nie ma skutków ubocznych.

Łagodzi alergie

Uspokajające działanie lubczyku w naturalny sposób pomaga zwalczać objawy alergii. Kwercetyna, związek w nim zawarty, hamuje uwalnianie histaminy i zmniejsza podrażnienia spowodowane nadwrażliwością na niektóre alergeny.

10 korzyści zdrowotnych lubczyku:

• Wspomaga trawienie, jeśli schudniesz, jest najlepszym pomocnikiem,

• Przyspiesza metabolizm,

• Wspomaga wydzielanie żółci – profilaktyka chorób pęcherzyka żółciowego,

•Eliminuje wzdęcia,

• Profilaktyka chorób układu krążenia, oczyszcza naczynia krwionośne,

• Działanie moczopędne – doskonale sprawdza się u osób, które cierpią na częste stany zapalne pęcherza, nerek i układu wydalniczego,

• Usuwa nadmiar wody z organizmu, jeśli dużo solisz, lubczyk oczyszcza organizm z nadmiaru sodu,

• Oczyszcza drogi oddechowe – usuwa śluz i ułatwia oddychanie,

Dzięki ekstraktowi z lubczyku z powodzeniem można leczyć choroby stawów takie jak reumatyzm, choroba zwyrodnieniowa stawów czy dna. Możesz ugotować wszystkie części rośliny, ale najbardziej znaczący efekt ma korzeń. Herbata z korzenia lubczyku może skutecznie łagodzić wiele problemów zdrowotnych.

Znakomity w czasie grypy – lubczyk to nie tylko świetna profilaktyka, ale także szybszy powrót do zdrowia.

Lubczyk w domu

Babcie stosowały lubczyk nie tylko w sosach, zupach czy mięsach. Jego liście – suszone lub świeże – były przechowywane w szafkach i komorach spożywczych, gdzie działały jako środek odstraszający szkodniki.

Użyj wszystkich części

Korzenie lubczyku mogą być suszone, mielone i używane jako przyprawa do potraw. Do bulionów, sałatek i sosów można dodawać liście i łodygi. Młode liście nadają potrawom aromatyczny zapach selera.

Możesz suszyć liście i robić różne domowe przyprawy, sole smakowe, oleje.

Możesz zbierać liście przez cały sezon. Korzeń lubczyku zbieramy dopiero w trzecim roku po lecie. Suszymy korzeń i mielimy go na przyprawę.

Jak to wyhodować?

Potrzebujesz tylko 1-2 roślin, które rosną bardzo szybko.

W marcu, najpóźniej w kwietniu, jest to idealny czas, aby zasiać lubczyk w ogrodzie. Nasiona do siewu bezpośredniego można znaleźć w każdym centrum ogrodniczym.

Drugą opcją jest rozmnażanie z sadzonek (wystarczy włożyć sadzonki do gleby i pozwolić im się zakorzenić). Alternatywnie możesz kupić sadzonki i posadzić je w ogrodzie – to również najłatwiejsza opcja .

Lubczyk jest bardzo wytrzymały i dlatego nie ma problemu z zimowaniem w ogrodzie.

Lecznicza herbata z lubczyku:

1 łyżeczkę posiekanych liści gotuje się w 250 ml wody przez 10 minut.

Receptura ta korzystnie wpływa na stany zapalne dróg moczowych i jednocześnie działa detoksykacyjnie po nadmiernym spożyciu alkoholu czy nikotyny.

Źródło: dobrenoviny.sk, Miniatura wpisu: pixabay.com