W polskich lasach pojawił się nowy gatunek grzyba. Ludzie myślą, że to koźlarz

W Polsce pojawił się zaledwie kilka lat temu, a już w wielu miejscach jest go bardzo dużo.

Mówi się nawet o tym, że może zacząć wypierać rodzime gatunki.

Jak się nazywa i skąd przywędrował

Został przywieziony z Ameryki Północnej wraz sadzonkami roślin prawdopodobnie do Litwy, bo tam zauważono go najwcześniej, a następnie rozpowszechnił się na terenach północnej Polski.

Dziś można go już znaleźć w większości regionów naszego kraju. Teoria mówi, że turyści z południowych regionów Polski, którzy podczas wypoczynku na Pomorzu zbierali grzyby, zawlekli zarodniki grzyba na południe kraju.

Nazywa się złotoborowik wysmukły, znany także pod nazwą złotakiem wyniosłym, borowikiem wrzosowym czy amerykański. Najczęściej występuje w lasach sosnowych.

Jak wygląda złotak wysmukły

Pokrojem bardziej przypomina koźlarza niż borowika, ale różni się od niego kolorami. Dojrzały okaz ma pomarańczowy kapelusz, młodsze mogą mieć barwę od cynamonowej do ciemnobrązowej. Trzon jest żółtawy lub lekko pomarańczowy, wydłużony może mieć nawet 20 cm, kolor ciemnieje ku podstawie. Kapelusz od 4 do 20 cm mocno wypukły półkulisty, pokryty suchą skórką. Po przecięciu nie zmienia koloru.

Szybko został doceniony przez polskich miłośników grzybobrania. Złotak rośnie w dużych grupach, a przez swój kolor i wzrost jest dobrze widoczny, więc jego zbieranie łatwe i przyjemne. Rośnie od czerwca do listopada więc można go zbierać cały sezon i szybko napełnić kosz.

Ma przewagę nad rodzimymi gatunkami, ponieważ jako obcy nie ma na razie naturalnych wrogów i zdecydowanie rzadziej niż inne jest atakowany na przykład przez larwy muchówek.

Czy jest jadalny

Ma też zagorzałych zwolenników wśród amatorów zjadania grzybów. Jest bardzo smaczny i nadaje się zarówno do sosów, zup jak i marynat czy suszenia.

Eksperci uważają, że na razie częstotliwość występowania jest stabilna i nie zaburza równowagi leśnego ekosystemu, zalecają jednak by nie wyrzucać resztek do lasu, by nie przyczyniać się do ekspansji tego grzyba.

Aureoboletus projectellus? from r/mycology

Przewiduje się, że w najbliższych latach rozprzestrzeni się po całej Europie zachodniej i południowej.

A czy wy spotkaliście już złotaka w lesie, a może zbieracie go regularnie?

Zwykła cebula, ale jaka pyszna. Przepis wyprosiłam w chińskiej restauracji

Jak pielęgnować drzewa owocowe jesienią: wskazówki od ogrodników