Jesienią drzewa owocowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji.
Jeśli zostawisz je bez opieki, padną ofiarą szkodników i mikroorganizmów. Nie będzie miało wówczas sensu oczekiwać od nich obfitych zbiorów.
Podpowiemy jak pielęgnować jabłonki, śliwki, grusze i inne drzewa, aby upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – pozbyć się szkodników i zapewnić sobie dużą ilość wysokiej jakości owoców w kolejnym sezonie.
Siarczan żelaza
Roztwór na bazie siarczanu żelaza można stosować do jabłoni, śliwek, brzoskwiń i wiśni. To narzędzie jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ nie tylko odstrasza różne szkodniki od roślin i wzmacnia odporność drzewek na ich szkodliwe działanie, ale także jest doskonałym nawozem.
Jak przygotować: Rozcieńczyć 600-700 gramów siarczanu żelaza w 10 litrach wody. Dokładnie wymieszaj. Pryskanie powinno odbywać się w suchy bezwietrzny dzień. Produkt nanieś na koronę i pień drzew owocowych.
Uwaga
Roztwór siarczanu żelaza podczas rozpylania może prowadzić do oparzeń młodych pędów, dlatego powinien być stosowany późną jesienią lub wczesną wiosną, gdy drzewo nie ma liści.
Pamiętaj, że młode drzewa są delikatne, a zatem stężenie roztworu roboczego musi być niższe. W przypadku bardzo młodych drzewek lepiej zastosować 1 raz w ciągu roku, na wiosnę.
Mocznik
Innym skutecznym sposobem jest stosowanie mocznika. Chroni drzewa przed najgroźniejszymi chorobami grzybowymi.
W efekcie dobrze przeprowadzonego jesiennego oprysku mocznikiem ginie do 90% zarodników grzybów.
Warto go zastosować w chwili, gdy drzewa owocowe zaczynają tracić liście.
Jak przygotować: do wiadra wypełnionego 10 litrami wody dodaj 500 gramów mocznika. Przeprowadź pryskanie.
Drugi oprysk drzew owocowych mocznikiem wykonujemy na przedwiośniu, najlepiej w lutym, opryskując glebę i liście leżące pod drzewami.
Siarczan miedzi
Aby przeprowadzić zabieg należy wybrać dzień, w którym temperatura utrzymuje się powyżej +5 stopni.
Jeśli mówimy o młodych drzewach, będziesz potrzebować około dwóch litrów siarczanu miedzi. Starsze drzewa potrzebują około 10 litrów.
Pierwsze opryskiwanie siarczanem miedzi przeprowadza się wiosną, przed pęknięciem pąków. Aby przygotować roztwór roboczy, należy rozpuścić 100 gramów siarczanu miedzi w 10 litrach wody. Roztwór roboczy należy przygotować w pojemnikach szklanych, plastikowych lub emaliowanych.
Spryskaj nie tylko samo drzewo, ale także ziemię wokół niego. Zużycie płynu roboczego – 10 litrów na 100m2.
Jesienią wszystko przeprowadź dokładnie tak samo jak na wiosnę, ale po opadnięciu liści.