w

Wysoki poziom cholesterolu: niezwykły objaw na nogach został nazwany objawem niebezpiecznego stanu

Kiedy w ścianach naczyń krwionośnych gromadzi się zbyt dużo cholesterolu, tworzą się złogi lipidów, które powodują ich zwężenie.

Na tym etapie najczęściej pojawiają się różne komplikacje zdrowotne, a jednym z objawów jest zmiany w obrębie stóp i palców u stóp.

Gromadzenie się kryształów cholesterolu w tętnicach jest niebezpieczne z wielu powodów. Przede wszystkim stan ten upośledza przepływ krwi, przez co narządy otrzymują mniej tlenu i składników odżywczych.

Co więcej, cholesterol może być uwalniany z blaszki miażdżycowej i przemieszczać się wraz z przepływem krwi po całym organizmie. W tym przypadku mówimy już o zatorowości cholesterolowej.

Zatkany krwiobieg powoduje poważne konsekwencje, ostrzegają eksperci. W szczególności mogą obumrzeć tkanki dostarczające krew do dotkniętych chorobą naczyń. Cząsteczki cholesterolu indukują odpowiedź zapalną, co po kilku tygodniach lub miesiącach może prowadzić do zamknięcia światła naczynia. Najczęściej zatorowość cholesterolowa dotyka nerek i kończyn dolnych.

Rezultatem jest syndrom niebieskiego palca, który charakteryzuje się niebieskim lub fioletowym odcieniem koloru skóry. W najgorszym przypadku rozwija się martwica.

Klasyczne objawy zatorowości cholesterolowej to:

• sinica marmurkowata,
• sine palce u stóp,
• owrzodzenia stopy,
• martwica na skutek niedokrwienia

Utrzymujący się wysoki poziom cholesterolu we krwi może prowadzić do komplikacji znanej jako choroba tętnic obwodowych. W tym przypadku pojawia się szereg objawów, na przykład uczucie zimna, czy pulsowania w podudziu lub stopie.

Komu grozi zator cholesterolowy?

Osoby z miażdżycą są narażone na zatory cholesterolowe. Obejmuje to pacjentów z chorobą niedokrwienną serca lub chorobą naczyń obwodowych, a także z czynnikami ryzyka, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie, palenie tytoniu, otyłość, starszy wiek i wysoki poziom cholesterolu we krwi.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło: dermnetnz.org, Miniatura wpisu: pixabay.com/freepik.com