w

Dodaj do ciepłej wody i namocz skarpetki – w mig odzyskają biel!

Skarpetki, szczególnie białe to prawdziwe utrapienie każdej gospodyni.

Do prania trafiają brudne, zdeptane, po chodzeniu boso i często już nigdy nie odzyskują swojej pierwotnej bieli.

Szczególnie jeśli nie zostaną dobrze uprane, za każdym razem niedoprany brud wnika głębiej we włókna i tym trudniej jest go usunąć. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, warto regularnie wybielać i dbać o skarpetki.

Ze środków sklepowych skuteczne są wybielacze tlenowe, które w przeciwieństwie do chlorowanych środków wybielających nie zażółcają i nie niszczą włókien co skraca żywotność skarpetek.

Domowe środki wybielające

Do wybielenia brudnych białych skarpetek można używać różnych środków dostępnych w domu. Oto kilka skutecznych metod:

Soda oczyszczona: Zmocz skarpetki, paczkę sody zwilż wodą do uzyskania konsystencji pasty. Nałóż pastę na zabrudzenia, wetrzyj i pozostaw na 15 minut. Po tym czasie wlej do miski ciepłą wodę zanurz skarpetki i pozostaw jeszcze na 2-3 godziny. Po tym czasie wypierz je w pralce.

Woda utleniona: Woda utleniona jest środkiem łagodnie wybielającym. Możesz dodać pół szklanki 3% wody utlenionej do miski z wodą i namoczyć skarpetki na kilka godzin przed wypraniem.

Cytryna: Sok z cytryny ma naturalne właściwości wybielające. Nalej do garnka trochę wody, dodaj sok z jednej cytryny i gotuj skarpetki przez kilka minut. Odczekaj, aż woda ostygnie, a następnie wypierz je jak zwykle.

Sól: Dodaj pół szklanki soli do wody w pralce podczas prania skarpetek. Sól może pomóc w przywróceniu bieli tkanin.

Biały ocet: Ocet jest skutecznym środkiem wybielającym i odplamiającym. Dodaj pół szklanki białego octu do miski z wodą i namocz w niej skarpetki przez kilka godzin. Po namoczeniu wypierz je w pralce.