Skrobia ziemniaczana to naturalna, ekologiczna i zdrowa alternatywa dla innych dodatków. Ma wiele zalet, które sprawiają, że jest dobrym wyborem.
Przypominamy, gdzie może się przydać skrobia ziemniaczana.
Czyszczenie srebra
Aby wyczyścić srebrne sztućce czy biżuterię musisz zrobić pastę z mąki ziemniaczanej oraz wody. Do szklanki mąki ziemniaczanej dodaj 1/4 szklanki zimnej wody. Mieszaj do utworzenia zbitej masy.
Powstałą pastą wypoleruj srebra. Zabieg ten nie tylko usuwa czarny osad ale i nadaje srebru połysk.
Mycie okien
Skrobia sprawi, że mycie okien będzie przyjemnością. Skrobiowa woda doskonale usuwa wszelkie zanieczyszczenia, nie pozostawiając plam, a jedynie lustrzany połysk.
1 łyżka skrobi na 1 litr wody. Mieszaninę nakłada się na szkło, wyciera gąbką i pozostawia do wyschnięcia. Następnie pozostaje tylko wytrzeć suchą szmatką, pozbywając się pozostałości skrobi. Efekt czystych szyb bez smug.
Czyszczenie dywanów
Świeże tłuste plamy z dywanów łatwo usunąć, jeśli plamę posypie się niewielką ilością skrobi. Wchłonie tłuszcz, a resztki pudru z łatwością usuniesz odkurzaczem.
Pomoc przy oparzeniach
Łagodne oparzenia (1 stopień), przy niewielkim zaczerwienieniu można złagodzić ból za pomocą zawiesiny skrobi. Chłodna mieszanka doskonale chłodzi uszkodzony obszar i nawilża uszkodzoną skórę.
Pomoc w prasowaniu ubrań
Skrobiowa woda pomoże wygładzić zagniecenia na pościeli. Aby to zrobić, przygotuj roztwór w proporcji: woda 250 ml : skrobia 1 łyżka.
Pozbycie się zapachu z butów
Skrobia ma doskonałe właściwości chłonne. Tak więc proszek wsypany do butów (wystarczy na noc) usunie przykry zapach.
Czyszczenie galanterii skórzanej i mebli
Ubrania i meble można łatwo czyścić skrobią ziemniaczaną. Wsyp niewielką ilość proszku po 5-10 minutach przetrzyj to miejsce wilgotną szmatką.
Środek uspokajający
Aby przygotować środek uspokajający, należy zmieszać niewielką ilość proszku z kilkoma kroplami olejku eterycznego. Opary mieszanki należy wdychać przez kilka minut.
Polerowanie mebli drewnianych
Przyciemnionym meblom można nadać atrakcyjny połysk, przecierając powierzchnię roztworem skrobi. Aby uzyskać roztwór, wymieszaj skrobię i wodę w stosunku 1:1.
Czyszczenie pluszaków
Można łatwo pozbyć się kurzu z pluszaków umieszczając je w foliowym worku i posypując je skrobią. Należy dobrze wstrząsnąć workiem. Proszek zabierze cały kurz. Ta metoda wyeliminuje konieczność prania zabawek, wystarczy je odkurzyć.
Na zmarszczki
Skrobia ziemniaczana doskonale odżywia i nawilża skórę, można z niej zrobić domowe maseczki.
Wielu twierdzi, że stosowanie tego produktu w codziennej pielęgnacji skóry twarzy można bezpiecznie porównać do zastrzyków z botoksu. I choć to stwierdzenie jest trochę przesadzone, to trochę prawdy w tym jest.
W czym tkwi sekret maseczek na bazie skrobi? Skrobia zawiera:
Witaminy z grupy B – zadaniem tych witamin jest przyspieszenie regeneracji skóry, a także pobudzenie produkcji elastyny.
Witamina C jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów i jednym z najważniejszych dla zachowania młodości skóry.
Witamina PP – brak tej witaminy może prowadzić do różnych chorób skóry.
Żelazo, Wapń, Fosfor, Potas – wszystkie te przydatne substancje przyspieszają wymianę międzykomórkową.
Teraz stało się nieco jaśniejsze, dlaczego wiele luksusowych marek koniecznie zawiera w swoim składzie skrobię?
Maska skrobiowa daje dość szybkie efekty, które widać już po jednej aplikacji.
1 łyżkę skrobi zalać 100 ml zimnej wody, dokładnie wymieszać. Następnie wlewa się do tego 50 ml gorącej wody i miesza mieszając, aż całkowicie zgęstnieje. Nie gotuj. Następnie schładzamy powstałą masę i mieszamy z innymi składnikami (np. z miodem, białkiem jaka, żółtkiem, sokiem z marchwi itp. zależnie od potrzeb skóry)
Taką skrobiową masę można również przechowywać w lodówce przez kilka dni.
Sos i kisiel
Sos można zagęścić nie tylko mąką, ale również skrobią. Także dzięki skrobi łatwo można przygotować dzieciom domowy pyszny kisiel. Wystarczy podgrzać owocowy sok i dodać skrobię.
Skrzypienie podłogi
Skrobia wypełni drobne pęknięcia w podłodze, które są przyczyną skrzypienia.
Suchy szampon
Skrobia może posłużyć awaryjnie za suchy szampon. Sprawdzi się lepiej u blondynek, ale i szatynki mogą spróbować, tylko ostrożnie z ilością, bo włosy wyjdą białe.
Niewielka ilość wetrzeć we włosy. Odczekujemy 1 min – w tym czasie mąka powinna wciągnąć nagromadzony na skórze głowy łój, zabrudzenia i wodę. Wytrzepujemy z włosów nadmiar.