Chińska metoda uprawy sadzonek pomidorów, która kilkakrotnie zwiększy plon

Czy słyszałeś kiedyś o chińskiej metodzie uprawy sadzonek pomidorów? Należy zauważyć, że ta metoda nie jest odpowiednia dla wszystkich pomidorów.

Nisko rosnące odmiany pomidorów nie powinny być uprawiane metodą chińską.

Co jest specjalnego w chińskiej metodzie uprawy sadzonek pomidorów?

1. Jeśli wierzysz w centralny pień korzeniowy, to ta metoda nie jest dla ciebie. W tej metodzie musisz odciąć główny korzeń, pomidory tą metodą wyrastają z nowych korzeni.

2. Mówiąc prościej, sadzonkę pomidora odcina tuż przy ziemi. Następnie tworzy ona nowy system korzeniowy. Trzeba zaznaczyć, że po takich manipulacjach tracimy 2 tygodnie, zatem do uprawy tą metodą wysiewamy pomidory o tyle wcześniej. Sadzonki przestają rosnąć, a cały wysiłek poświęcają na to, aby zbudować nowy, mocny system korzeniowy. Taka „terapia szokowa”, zdaniem Chińczyków, wywołuje szybki rozwój, ponieważ roślina stara się wydać szybciej plony.

Dlaczego to wszystko się robi i co to da?

Ta metoda ma naukowe wyjaśnienie i dowodzi, że te działania rzeczywiście prowadzą do większych plonów.

  • Sadzonki wykazują gotowość do owocowania znacznie szybciej, niż te posadzone tradycyjnie. Rośliny, które doświadczyły stresu w pierwszych tygodniach życia, starają się jak najszybciej wydać plony.
  • Sadzonki chińskie wykazują także blisko 100% odporności na choroby. Ogrodnicy uprawiający sadzonki chińską metodą twierdzą, że nie boją się one żadnych chorób, nawet zarazy.
  • Sadzonki nie rosną nazbyt długo, nie sięgają sufitu szklarni, a na zewnątrz nie trzeba ich tak podwiązywać, stają się niższe i dużo mocniejsze.
  • Chińska metoda sadzenia pomidorów znacząco zwiększa plony. Pierwszy kwiat zawiązuje się prawie przy ziemi (ok 15-20 cm), a nie na wysokości 60 cm, po dziewiątym czy jedenastym liściu. Liczba zawiązków, które mają czas dojrzeć, jest większa. W efekcie plon jest od 1,5 do nawet 2 razy większy.

Co zrobić, aby wyhodować sadzonki metodą chińską?

1. Zasiej nasiona. Siej w zwykły sposób. Nie ma specjalnej różnicy w tym, jak zaczynasz uprawiać sadzonki, choć Chińczycy przykładają dużą wagę do przygotowania nasion. Hodowcy z Chin są przekonani, że wzrost zdrowych i silnych sadzonek zależy bezpośrednio od fazy księżyca. Ich zdaniem ubywający księżyc, gdy jest w znaku Skorpiona sprzyja nasadzeniom. Dbają także o odkażanie nasion w nadmanganianie potasu i hartowanie ich na niższej półce w lodówce przed wysianiem i wysiewanie zimnych zaraz po wyjęciu z lodówki.

2. Odetnij. Kiedy sadzonki mają miesiąc przetnij łodyżkę 1-1,5 cm nad ziemią. Korzeń wyrzuć.

3. Ukorzeń sadzonki w wodzie lub torfie.

Uwaga! Bardzo wygodne jest stosowanie substratu kokosowego z dodatkiem kwasu bursztynowego. Roztwór jest sterylny, co chroni przed różnymi bakteriami i zapewnia 100% przeżywalność. Humusu nie można używać, ponieważ zawiera gnilne bakterie, które podczas sadzenia sadzonek natychmiast zaczną się rozmnażać i działać.

W pojemniku ok 100 ml. robi się otwór i zakopuje sadzonkę do samych liści. Dobrze jest podlać roztworem kwasu bursztynowego.

Z góry sadzonki przykrywa się woreczkiem i przenosi w ciemne miejsce na 2-3 dni.

Można umieścić sadzonki najpierw w wodzie. Woda powinna mieć temperaturę pokojową. Dodaje się do niej roztwór kwasu bursztynowego.

Sadzonki w wodzie także trzeba przykryć folią.

Po 7 dniach rośliny się zakorzenią, można je przesadzić do ziemi.

Po czym sadzonki przenosi się do oświetlonego miejsca. W temperaturze 24-25 stopni sadzonki czują się komfortowo i nie rozciągają się. Są znacznie niższe niż ich rówieśnicy.

Ważne! Nie nawoź niczym roślin, aby nie spowodować gwałtownego wzrostu.

Pielęgnacja sadzonek chińskich jest taka sama jak w przypadku pozostałych sadzonek.

Kwas bursztynowy

Jest to doskonały środek przeciwstresowy, dzięki któremu sadzonki wspaniale się zakorzeniają. Sprzedawany w kapsułkach w aptekach i sklepach zielarskich.

Jak przygotować

Kapsułkę rozpuść w połowie szklanki ciepłej wody. Mieszaj. Pół szklanki roztworu rozcieńcza się w litrze wody.

Płyn służy do ukorzeniania, podlewania, opryskiwania. Okres przechowywania roztworu kwasu bursztynowego wynosi nie więcej niż 3 dni.

Kwas bursztynowy nie jest stałym elementem chińskiej metody i można go pominąć, choć wielu ogrodników bardzo chwali jego działanie.

W skrócie metoda chińska polega na odcięciu miesięcznych sadzonek od korzeni i posadzeniu ich w torfie (lub najpierw w wodzie, a potem w torfie), gdzie wytworzą całkiem nowy system korzeni, staną się odporniejsze, niższe, a jednocześnie znacznie bardziej wydajne.

Brzmi zachęcająco? A może już próbowaliście?

Dlaczego kupuję skrobię paczkami? Oto jej niezwykle użyteczne właściwości

Jak prawidłowo podlewać sadzonki na wszystkich etapach, od nasion do dorosłych sadzonek