Jak prawidłowo podlewać sadzonki na wszystkich etapach, od nasion do dorosłych sadzonek

Sadzonki warzyw i kwiatów są bardzo delikatne i łatwo im zaszkodzić nawet samym podlewaniem.

Jak prawidłowo podlewać sadzonki na wszystkich etapach?

Podlewanie sadzonek różni się od podlewania roślin domowych, jak zatem nie zaszkodzić sadzonkom we wczesnych stadiach i wyhodować je zdrowe i silne.

Podlewanie podczas siewu na sypkim podłożu i krążkach torfowych

Zacznijmy od tego, że nasiona można wysiewać na dwa sposoby: do pojemników na sadzonki bezpośrednio na podłożu oraz do tabletek torfowych.

Siew nasion na podłożu

Jeśli masz duże nasiona np. ogórki, dynie, kobea, powojnik, adenium, itp. to nie ma problemów z wysiewem, bo nasiona można wysiać od razu pojedynczo do pojedynczych doniczek, przegródek lub do wspólnego pojemnika, przestrzegając wymaganej odległości.

Ale jeśli nasiona są małe, jak u petunii, to pierwsze klasyczne podlewanie odkłada się do momentu wzejścia siewek, a najlepiej nawet do momentu pojawienia się pierwszych dwóch prawdziwych liści.

Dlatego podczas siewu postępujemy w następujący sposób: nie podlewamy nasion, ale glebę przed wysianiem nasion. Glebę (wcześniej dobrze wymieszać z wermikulitem, perlitem lub hydrożelem) wsypać do pojemnika na sadzonki i podlać. Nawilżamy mocno, ale nie do powstania bagna.

Ostrożnie rozkładamy małe nasiona na powierzchni gleby. Następnie przysypujemy małe nasiona ziemią/wermikulitem lub czystym piaskiem. Zwilżamy powierzchnię butelką z rozpylaczem i przykrywamy folią, szkłem lub przezroczystym plastikiem.

Duże nasiona rozkładamy pojedynczo i lekko wciskamy w podłoże i przysypujemy.

Nie usuwamy przykrycia, dopóki nie pojawią się sadzonki, ale codziennie wietrzymy i usuwamy kondensat.

Dalsze podlewanie do pojawienia się siewek jest w przybliżeniu takie samo:

Metoda 1 to podlewanie z opryskiwacza (strumień nie powinien być silny, inaczej nasiona będą się mieszać z podłożem.

Metoda 2 – delikatnym strumieniem przez szpatułkę lub łyżkę.

Po pojawieniu się siewek

Wygodnie jest podlewać z konewki z długą i cienką wylewką. Podczas podlewania staramy się nie zalewać nóżki ani korzenia młodej sadzonki, ale zwilżamy glebę wokół niej, np. wlewamy wodę po krawędzi pojemnika.

Jeśli takiej nie mamy bierzemy małą plastikową butelkę po wodzie, robimy dziurkę w nakrętce na cienki strumień. Moc strumienia dostosowujemy naciskając butelkę.

Ponieważ w pojemniku na nasiona jest mało gleby i z reguły nie ma warstwy drenażowej, sadzonki wymagają znacznie więcej uwagi niż rośliny domowe.

Wymagane jest codzienne monitorowanie wilgotności gleby. Zimno i nadmiar wilgoci to 100% zgnilizna korzeni i czarna noga w sadzonkach. Suchość i ciepło z grzejników to śmierć z przesuszenia. Równowaga temperatury i wilgotności musi być szczególnie uważnie monitorowana.

Siew i podlewanie sadzonek w przypadku uprawy w krążkach torfowych

Krążki torfowe są dobre, ponieważ oprócz torfu zawierają dodatki, które zapobiegają rozwojowi czarnej nóżki i sprzyjają lepszemu kiełkowaniu nasion.

Przed wysianiem nasion moczymy krążki torfu w wodzie.
Jak tylko napęcznieją, odsączamy nadmiar wody, wkładamy do środka nasiono.
Lekko posypujemy nasiona torfem lub piaskiem/ziemią/wermikulitem.
Przykrywamy szkłem, folią lub przezroczystą plastikową pokrywką.

Podobnie jak przy wysiewie do luźnego podłoża: codziennie sprawdzamy wilgotność krążków i w razie potrzeby dolewamy wody. Krążki torfowe można podlewać od góry: ostrożnie, delikatnym strumieniem wody.

We wczesnych stadiach rozwoju sadzonek najlepiej je podlewać łyżką! Nabieramy wody z kubka lub miseczki na łyżkę i wylewamy na krążek.

Podlewanie i karmienie dojrzałych sadzonek

Dorosłe sadzonki starsze niż 2-3 tygodnie można podlewać ze zwykłej konewki lub butelki po wodzie.

Teraz obowiązuje już tylko jedna zasada: podlewaj tylko ciepłą wodą (deszczową, przegotowaną lub odstaną) i bez przelewania.

Lepiej jest podlewać mniej i częściej niż przelewać, a następnie przesuszać. Młode sadzonki są jeszcze zbyt słabe na takie zmiany. Ale gdy osiągną powyżej 1,5-2 miesięcy będą już w stanie wytrzymać lekkie przelanie lub przesuszenie.

Nawożenie sadzonek można rozpocząć kiedy mają około miesiąca. Sadzonki karmimy raz na 10-14 dni nawozami w formie płynnej.

Najlepiej zastosować naprzemiennie podlewanie nawozami płynnymi z dokarmianiem dolistnym.

Chińska metoda uprawy sadzonek pomidorów, która kilkakrotnie zwiększy plon

Sadzonki papryki uwielbiają to pożywienie: zasil je tym naturalnym nawozem co 10 dni