w

Sześć przydatnych sztuczek podczas prania ubrań

W dzisiejszych czasach pralki stały się bardzo skomplikowanymi urządzeniami. Posiadają ogromną liczbę trybów prania oraz dodatkowe funkcje takie jak namaczanie, odsączanie, suszenie, a nawet prasowanie ubrań.

Ale mimo stare sprawdzone sposoby są nie do zastąpienia w celu rozwiązania popularnych problemów związanych z praniem!

Oto 6 przydatnych trików gospodyń domowych

Kulki z folii aluminiowej

Kulki te doskonale pomagają usuwać ładunki elektrostatyczne z naszych ubrań, dzięki czemu wszelkiego rodzaju włosy i kurz mniej się do nich przyklejają (szczególnie widoczne na białych i czarnych ubraniach).

Powinny być wielkości piłki tenisowej i mogą być wykonane ze zwykłej folii spożywczej.

Aspiryna jest czasami lepsza niż wybielacz

Białe rzeczy szybko tracą biel i zaczynają żółknąć i szarzeć, bardziej widoczne są na nich plamy i odbarwienia tak, że często nowe rzeczy wyglądają na stare i zniszczone.

Aspiryna dobrze radzi sobie z tym zadaniem – kilka tabletek trzeba zmiażdżyć i dodać do proszku do prania.

Aby uzyskać najlepszy efekt, moczyć pościel, skarpetki czy koszulki w wodzie przez noc, rozcieńczając kilka tabletek aspiryny (1 tabletka na litr).

Kawa na głęboki czarny kolor

Czarne rzeczy po kilku praniach również tracą kolor i nie wyglądają tak dobrze jak po zakupie.

Poradzisz sobie z tym przy pomocy zwykłej kawy – zrób 2 filiżanki kawy (z ekspresu lub rozpuszczalnej i dodaj do pralki podczas płukania, gdy rzeczy są już wyprane. Oczywiście w bębnie powinny znajdować się tylko czarne rzeczy!

Pierz trampki

Trampki należy również okresowo prać, aby nadać im dobry wygląd i pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Ale najpierw zadbaj o kilka drobiazgów:

  • Zasznuruj trampki tak mocno, jak to możliwe;
  • Wlej do butów nadtlenek wodoru – doskonale usuwa zapachy i niektóre bakterie;
  • Zdecydowanie zaleca się usunięcie wkładek z trampek, dzięki czemu są one znacznie lepiej prane;
  • Najlepiej prać je w specjalnej torbie na pranie.
  • Jeśli trampki są bardzo brudne przed praniem możesz je wyczyścić sodą lub pastą do zębów naniesioną na starą szczoteczkę.

Wkładaj małe rzeczy do toreb

Pewnie nie jesteś wyjątkiem i Twoja pralka również jest skarpetkowym potworem. Czasami zdarza się, że są one wkręcane pod bębnem lub gumową uszczelką. Aby temu zapobiec, pierz je w specjalnej siatce do prania.

A jeśli nie masz worków do prania, to zwykła poszewka na poduszkę, którą po prostu trzeba zapiąć, również się się nada. Nie ma to wpływu na jakość prania, a rzeczy na pewno nie zostaną pogubione.

Również wymaga czyszczenia

Wiele osób z jakiegoś powodu uważa to za niepotrzebne, ale z biegiem czasu pralka również się brudzi i zaczyna niezbyt ładnie pachnieć.

Zwykła soda może pomóc rozwiązać ten problem – wymieszaj ją w wodzie w stosunku 1 do 1 i dokładnie umyj bęben, przegródki na proszek, gumową uszczelkę i inne miejsca.

Pozostaw na 20-30 minut, a następnie włącz tryb krótkiego prania, aby wszystko dobrze wypłukać. Nie zapomnij również o regularnym czyszczeniu filtra.