Dietetyk wskazał 7 najzdrowszych owoców w naszych ogrodach

Wiele miesięcy czekamy aż nasz ogród wyda pyszne, słodkie owoce. Jadamy je surowe, zbieramy do deserów, kompotów czy przetwarzamy do przechowania na zimę.

Znana dietetyczka, ekspertka od zdrowego odżywiania podała ranking najbardziej użytecznych odżywczo owoców z naszych ogrodów.

Na 6 i 7 miejscu znalazła się: czereśnia i wiśnia

Dietetyczka połączyła te dwa owoce, ponieważ są do siebie podobne. Wiśnie są nieco bardziej zdrowsze niż czereśnie, ponieważ zawierają znacznie mniej fruktozy, ale ze względu na wysoką kwasowość nie zjadamy ich tyle co czereśni. Z kolei z czereśniami trzeba być bardziej ostrożnym, zwłaszcza osoby chorujące, bądź zagrożone, cukrzycą.

Oprócz bogatego składu witamin i minerałów wiśnie zawierają ważne antyoksydanty – antocyjany, cyjanidynę oraz melatoninę, która pomaga zasnąć.

Wiśnie zawierają również dużo witaminy B6, która jest często przepisywana w zastrzykach osobom starszym w celu przyspieszenia procesów metabolicznych. Ponadto owoce te zmniejszają ryzyko powstawania zakrzepów krwi, przyczyniają się do normalizacji ciśnienia i poprawiają stan układu sercowo-naczyniowego jako całości.

5 miejsce: malina

Owoc ten charakteryzuje się bogatą zawartością kwasu salicylowego. W rzeczywistości to ta sama substancja, którą zawiera aspiryna. Dlatego maliny można stosować jako środek napotny, sposób na obniżenie temperatury, walkę z bólami głowy, stawów i mięśni.

Ponieważ salicylany mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, maliny można również stosować w chorobach skóry. W przypadku pojawienia się wysypki lub zaczerwienienia można nałożyć okład z gazy nasączonej wyciśniętym sokiem z malin.

W malinie jest też sporo miedzi, która odpowiada za tworzenie kości i tkanki łącznej. Pomaga naszej skórze walczyć z procesem starzenia.

W malinie wszystko jest cenne, nie tylko owoce, ale także liście, kwiaty, pędy, a nawet korzenie. Jeśli do herbaty dodamy liście malin, uzyskamy doskonały środek przeciwkaszlowy.

Miejsce 4: truskawka

Zawiera dużo witaminy C i kwasu foliowego, co pomaga wzmocnić naczynia krwionośne. Truskawki są również bogate w potas, który usuwa nadmiar płynów i korzystnie wpływa na mięsień sercowy. A magnez w nich zawarty pomaga obniżyć ciśnienie krwi i rozluźnić naczynia krwionośne.

Czerwony kolor truskawka zawdzięcza obecności beta-karotenu – prekursora witaminy A. Substancja ta wspomaga odnowę błon śluzowych i skóry. Truskawki są bogate w mangan, który bierze udział w syntezie serotoniny – hormonu przyjemności.

Pomimo tego, że truskawki są dość słodkie, ich kaloryczność wcale nie jest wysoka – mówi ekspertka.

Ma właściwości moczopędne, pomaga łagodzić obrzęki. Truskawki zawierają również salicylany, które działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Dlatego ona także może być przydatna na przeziębienia.

Zaleca się również spożywanie jej w celu odświeżenia oddechu. Truskawki hamują patogenną mikroflorę jamy ustnej i mogą pomóc w zapobieganiu próchnicy. Dobrze aktywuje również perystaltykę jelit.

Uwaga

Truskawki są owocem silnie alergizującym. Dlatego niepożądane jest podawanie jej małym dzieciom.

Podobnie jak inne owoce, truskawki są przeciwwskazane w chorobach przewodu pokarmowego. W niektórych sytuacjach można dodając mleko lub śmietankę zmniejszyć drażniące działanie kwasów.

Miejsce 3: czarna porzeczka

Pod względem zawartości witaminy C jest rekordzistką w porównaniu z innymi owocami. Porzeczki zawierają również dużo pektyn, które pomagają usuwać z organizmu sole metali ciężkich, kadmu, rtęci i ołowiu. Osoby, których zawód wiąże się z ryzykiem narażenia na takie substancje (inżynieria maszynowa, roboty drogowe i szereg innych specjalności) zdecydowanie powinny włączyć do swojej diety porzeczki.

Ponadto porzeczki są przydatne dla nerek i wątroby oraz mają działanie wspomagające w chorobach układu oddechowego. Są również korzystne dla osób cierpiących na różne choroby układu krążenia.

Porzeczka zawiera olejki eteryczne, garbniki i fosfor. Pomaga w utrzymaniu zdolności poznawczych, zwłaszcza w starszym wieku.

Porzeczka jest również doskonałym środkiem antyseptycznym, dlatego jest przydatna na przeziębienia. Odwary i napary z liści są stosowane jako środki zapobiegawcze i wspomagające przy różnych infekcjach wirusowych. Sok z czarnej porzeczki, posiadający dobre działanie regenerujące jest przydatny, gdy organizm jest osłabiony po chorobie, zabiegach czy operacjach.

Porzeczka przyspiesza metabolizm, ale jest przeciwwskazana w zapaleniu żołądka.

Jest mało kaloryczna, a kwasy organiczne zawarte w porzeczkach prowadzą do przyspieszenia metabolizmu.

Ale nie należy też przejadać się – ze względu na te same kwasy, które mogą powodować podrażnienie przewodu pokarmowego. Czarna porzeczka jest przeciwwskazana w przypadku zwiększonej kwasowości żołądka, wrzodów żołądka i dwunastnicy, niektórych rodzajów zapalenia żołądka.

Sok z czarnej porzeczki nie jest zalecany, jeśli istnieje ryzyko zakrzepicy. W przypadku zapalenia wątroby, gdy występują oczywiste zaburzenia wątroby, porzeczki należy traktować z ostrożnością.

Optymalna ilość owoców to 2-3 szklanki dziennie. Lepiej nie jeść za jednym razem, ale w dawkach podzielonych.

Najlepszym sposobem na zachowanie na zimę jest mrożenie, ponieważ niektóre użyteczne właściwości porzeczka traci podczas gotowania np. dżemu.

1 i 2 miejsce: jagoda i borówka

Pierwsze dwa miejsca zajęły owoce, które przez wielu zostałyby uznane za jednocześnie najsmaczniejsze. W prawdzie jeden zagościł w ogródkach od niedawna, a drugi rośnie tylko w lesie, ale to najwartościowsze z najłatwiej dostępnych u nas owoców.

Wszyscy uważamy, że najbardziej przydatną rzeczą w jagodach są witaminy. Okazuje się jednak, że nie chodzi tylko o witaminy. Wszystkie sezonowe jagody są wspaniałym źródłem antyoksydantów. To substancje zwalczające wolne rodniki, które powodują przedwczesne niszczenie komórek, prowadząc do różnych chorób. Przeciwutleniacze w jagodach naturalnie przedłużają życie komórek.

Pod względem aktywności przeciwutleniającej borówka plasuje się na pierwszym miejscu, a jagody na drugim. Zawierają dużo cyjanków, które wspierają zdrowy stan naczyń i naczyń włosowatych. Dlatego są przydatne w zapobieganiu problemom ze wzrokiem, a także w utrzymaniu gładkiej skóry.

Jeśli chodzi o witaminy, jagody i borówki zawierają ich całe mnóstwo: są bogate w witaminę C, witaminy z grupy B oraz witaminę PP. A także potas, magnez, mangan. Borówki zawierają karotenoidy, prekursory witaminy A.

Ponadto oba owoce są bogate w kwas benzoesowy, cytrynowy, jabłkowy, octowy i nikotynowy. Dzięki nim przyspiesza się metabolizm. A jednocześnie, właśnie z powodu tych kwasów, istnieją ograniczenia dotyczące stosowania takich jagód w różnych chorobach przewodu pokarmowego, na przykład w przypadku zapalenia żołądka, zapalenia okrężnicy itp.

Czy pomogą schudnąć lub przytyć?

Jeśli chodzi o indeks glikemiczny obu jagód, nie jest on wysoki. Jagody mają zdolność obniżania poziomu cukru we krwi, ponieważ pomagają tkankom łatwiej wchłaniać glukozę. Dlatego może być przydatny w stanach przedcukrzycowych. Istnieją również badania, które dowodzą, że może obniżać poziom cholesterolu.

Kaloryczność obu jagód jest bardzo niska, więc przybranie na wadze z ich pomocą jest mało prawdopodobne. Jeśli chodzi o jagody, istnieją dowody na to, że jeśli są spożywane w rozsądnych ilościach codziennie przez miesiąc, szanse na utratę wagi rosną.

Optymalnie dziennie warto spożywać szklankę borówek lub jagód. Lepiej podzielić tę ilość na części, aby kwasy zawarte w jagodach nie podrażniały zbytnio jelit. Na przykład rano dodać jagody do owsianki, a następnie podczas przekąski – do jogurtu, a po obiedzie lub po kolacji zjeść niewielką ilość jagód na deser.

Owoce te można trzymać w lodówce przez kilka dni, potem zaczynają się psuć. Dlatego, aby przechowywać je na zimę najlepiej je zamrozić. Najlepiej włożyć je do zamrażarki cienką warstwą i małymi partiami, aby się nie zgniotły. Przy takim zamrażaniu witaminy i przydatne substancje w jagodach są zachowane znacznie lepiej niż podczas smażenia dżemu. W tym ostatnim przypadku zniszczeniu ulegają niestabilne witaminy C i B, a także różne przeciwutleniacze.

Oczywiście jest jeszcze bardzo dużo zdrowych owoców niewymienionych jak winogrona, jagoda kamczacka, agrest, jeżyn, mini kiwi, porzeczka czerwona, jabłko, brzoskwinia, gruszka, śliwka, rokitnik czy dereń. Wszystkie one mają ogrom zalet i warto je włączać do codziennej diety.

Sześć przydatnych sztuczek podczas prania ubrań

Żywa ściółka na zimę – rośliny poplonowe do ogrodów przydomowych