w

TRAWA PAMPASOWA – jak posadzić żeby przezimowała

Trawa pampasowa (Cortaderia selloana) stała się jednym z najchętniej wybieranych akcentów w ogrodach przydomowych oraz przestrzeniach publicznych. Zadziwiające pióropusze i rozłożyste kępy liści dodają niepowtarzalnego uroku każdej przestrzeni. Ale jak sprawić, by ta południowa piękność przetrwała polską zimę? Oto wskazówki, które pozwolą cieszyć się trawą pampasową przez wiele sezonów.

1. Wybierz odpowiednie miejsce

Kluczem do sukcesu jest wybranie odpowiedniego stanowiska dla trawy. Preferuje ona stanowiska słoneczne lub półcieniste. Dzięki temu jej pióropusze będą gęstsze i bardziej efektowne.

Oprócz stanowiska słonecznego lub półcienistego, ważne dla dobrego zimowania trawy pampasowej jest także stanowisko nieprzewiewne. Zdecydowanie lepiej trawa zimuje gdy jest posadzona w zacisznym miejscu osłoniętym od wiatru. Pełne ogrodzenie, ściany budynków itp.

Pamiętaj również o dobrze przepuszczalnym podłożu – trawa pampasowa nie znosi zastoisk wodnych. To właśnie stojąca i zamarzająca woda uszkadza korzenie, które w efekcie gniją a trwa zamiera.

2. Jak posadzić trawę pampasową żeby nie przemarzła zimą

Wybieramy okazałą roślinę kwitnącą (teraz jest najlepszy moment), która ma okazałe kwiatostany żeńskie, które są znacznie bardziej efektowne.

Jeśli przesadzamy roślinę na lepsze miejsce, ponieważ częściowo przemarzła, lub nie kwitła w poprzednim sezonie, możemy to także zrobić wiosną.

Roślinę kupujemy w szkółkach, te marketowe są zbyt małe by bezpiecznie zimowały. Dołek musi o średnicy i głębokości dwukrotnie większej niż doniczka.

Miejsce powinno być położone wyżej, albo po prostu wsadzamy roślinę nieco nad poziomem gruntu, tak żeby woda mogła odpływać.

Jeśli mamy gliniastą, nieprzepuszczalna glebę wykopujemy od dołka jeszcze odpływ.

Na dno dołka i rowu odpływowego wsypujemy kamienie.

Trawa lubi glebę przepuszczalna wiec ziemie ogrodową mieszamy z piaskiem i torfem odkwaszonym.

3. Wprowadź odpowiednie nawozy

Na dno wsypujemy nawóz jesienny fosforowo-potasowy, a dopiero wiosną podkarmiamy azotowym.

Chociaż trawa pampasowa nie jest wybredna w kwestii gleby, odpowiednie nawożenie pomoże jej przygotować się do zimy. Wykorzystaj nawozy o niskiej zawartości azotu, ale bogate w fosfor i potas, które wzmacniają rośliny przed mrozami.

4. Ochrona przed mrozem

Trawa pampasowa jest rośliną odporną, ale nasze mrozy mogą być dla niej wyzwaniem. Aby zapewnić jej odpowiednią ochronę, zastosuj warstwę ściółki wokół podstawy rośliny. Możesz również związać liście trawy w luźny warkocz, co zabezpieczy ją przed złamaniem pod wpływem śniegu i dostawaniem się dużych ilości wody do wnętrza rośliny.

5. Odpowiednie podlewanie

Jesienią zaprzestajemy podlewania, chyba, że jest wyjątkowo i długotrwale sucho. Wilgotna gleba, która zamarza rozrywa delikatne korzenie trawy czym osłabia cała rośline, która może nie obudzić się wiosną.

6. Cięcie wiosenne

Wiosną przycinamy liście i kwiatostany, jeśli tych ostatnich nie ścięliśmy do zasuszenia zimą. Ze środka przyciętych liści wyrosną świeże zielone.

Podsumowanie

Trawa pampasowa to roślina, która z pewnością wzbogaci każdy ogród swoim niepowtarzalnym urokiem. Jednakże, by cieszyć się nią przez wiele lat, warto włożyć nieco wysiłku w jej odpowiednie posadzenie i pielęgnację przed zimą. Właściwe stanowisko, nawożenie, ochrona przed mrozem i odpowiednie podlewanie to klucze do sukcesu. Dbając o te aspekty, możemy cieszyć się trawą pampasową jako niezwykle efektownym elementem naszego ogrodu przez wiele sezonów.