Uprawa piwonii wymaga dużego wysiłku, ale ostatni miesiąc lata jest szczególnie ważny. Trzeba przyciąć stary krzew, wykopać go, podzielić, a następnie przesadzić świeże sadzonki w nowe miejsce.
Warto także poświęcić czas na pielęgnację młodych i dojrzałych piwonii, aby w przyszłym roku zakwitły obficie. Pokażemy Ci, jak zaplanować prace w ogrodzie, aby niczego nie przeoczyć!
Kiedy można sadzić i przesadzać piwonie?
Koniec sierpnia i cały wrzesień to sprzyjający czas na odmładzanie piwonii. Do połowy sierpnia rośliny tworzą pąki na przyszły rok, więc trzeba zostawić je w spokoju. Ale nie ma co z tym zbytnio zwlekać. W październiku jest już za zimno i sadzonki z podziału mogą nie mieć czasu na zapuszczenie korzeni, więc przesadzanie piwonii jesienią wiąże się z pewnym ryzykiem. Chociaż jeśli pogoda na to pozwala, można to zrobić także w październiku.
Przesadzanie piwonii we wrześniu odmłodzi krzewy i poprawi ich kwitnienie, ponieważ na gęstych i bujnych krzewach kwiaty rosną małe. Do zabiegu lepiej wybrać piwonie zielne w wieku 4-5 lat, piwonie drzewiaste – 5-6 lat. Możesz dzielić krzewy rzadziej, raz na 10 lat, ale będzie to fizycznie trudniejsze ze względu na duży rozmiar systemu korzeniowego.
Idealnym momentem na wykopanie krzewu piwonii jest moment, w którym utworzyły się już pąki, ale wzrost korzeni jeszcze się nie rozpoczął.
Kiedy przycinać piwonie
Przede wszystkim przycinanie kosmetyczne piwonii jest konieczne po kwitnieniu, kiedy należy usunąć pożółkłe liście i wysuszone pąki.
Przycinanie piwonii na zimę
Przycinania wymagają zarówno młode, jak i dojrzałe krzewy. Lepiej jest przycinać piwonie jesienią (październik-listopad), aby rośliny mogły odpocząć po kwitnieniu i przygotować się na zimno. W sierpniu-wrześniu następuje dalsze gromadzenie składników odżywczych w korzeniach i tworzenie dużej liczby chłonnych cienkich białych korzeni, które w przyszłości zapewnią roślinie odżywianie przez cały sezon wegetacyjny. Jeśli przerwiesz ten proces i w sierpniu odetniesz część nadziemną, rośliny wejdą na zimę osłabione, co z pewnością wpłynie na ich rozwój i kwitnienie w przyszłym roku. Odetnij wszystkie pędy, pozostawiając kilka centymetrów nad ziemią. Posyp sadzonki popiołem w ilości 2-3 garści na krzak. Można tez użyć maki dolomitowej lub wapiennej w ilości 500 g na m2 chodzi o zneutralizowanie gleby, ponieważ zbyt kwaśna jest korzystnym środowiskiem dla bakterii i grzybów, które osłabiają roślinę i powodują choroby.
Nie wrzucaj wyciętych części piwonii do kompostu, pozostałości lepiej spalić, aby nie stały się źródłem chorób.
Jak przesadzić piwonie we wrześniu
Przyjrzyjmy się krok po kroku, jak przesadzać stare krzewy piwonii.
Krok 1. Kopanie krzaków
System korzeniowy piwonii jest potężny, więc wykopanie krzaka bez uszkodzeń jest prawie niemożliwe. Ale możesz zminimalizować szkody, na przykład wybrać suchy dzień do pracy, aby gleba nie przylegała do korzeni.
Wykop krzak w odległości 20-25 cm od kłącza, staraj się ustawić łopatę pionowo, aby nie odciąć korzeni. Pociągnij roślinę bez użycia siły, ostrożnie trzymając przycięte łodygi. Jeśli krzak się nie podda, podziel go bezpośrednio w ziemi na kilka części za pomocą kołka i młotka.
Następnie otrząśnij krzak z ziemi i opłucz kłącze pod bieżącą wodą, aby ułatwić dzielenie.
Krok 2. Dzielenie piwonii we wrześniu
Dzielenie piwonii pozwala odmłodzić roślinę, rozpocząć obfite kwitnienie, a jednocześnie pozbyć się zgnilizny i suchych korzeni. Sprawdź kłącze ze wszystkich stron i za pomocą noża ogrodowego usuń wszystkie podejrzane części. Następnie pozostaw krzak na 5-6 godzin w cieniu, aby trochę zwiądł. W przeciwnym razie świeże korzenie mogą się złamać i nie uzyskasz dobrych podziałów.
Teraz czas podzielić na części, z których każda będzie miała 3-5 pąków i zdrowe korzenie o długości do 20 cm. Przytnij zbyt długie korzenie. Kłącze można przeciąć nożem, w trudnych przypadkach posiekać je siekierą. Jeśli tkanki rośliny są elastyczne, możesz je rozdzielić rękami.
Sadzonki należy zaprawić przed sadzeniem, aby pozostały zdrowe i szybciej się zakorzeniły. Na przykład umieść je w słabym roztworze nadmanganianu potasu na pół godziny, następnie osusz i posyp popiołem wszystkie uszkodzone części. Sadzonki można również przygotować do sadzenia za pomocą zacieru gliniastego (napełnij pół wiadra gliny wodą, aż stanie się papkowata) z dodatkiem popiołu. Po wysuszeniu części kłącza.
Teraz podzielone części są gotowe do posadzenia w nowym miejscu!
Krok 3. Sadzenie piwonii
Na kwitnienie piwonii ma wpływ wiele czynników, a miejsce sadzenia zajmuje jedno z pierwszych miejsc wśród nich. Wybierz dobrze oświetlone miejsce, najlepiej o orientacji wschodniej, gdzie słońce świeci przez co najmniej 4-5 godzin do południa. Półcień po południu pozwoli piwonii kwitnąć dłużej. Ponadto w w tym miejscu nie powinno być przeciągów.
Wykop otwór do sadzenia o głębokości i średnicy 50 x 70 cm, na dnie należy umieścić 10-15 cm warstwę drenażu (piasek rzeczny, keramzyt lub cegła łamana). Następnie wypełnij dołek mieszanką odżywczą składającą się z 2 wiader humusu, do której najpierw dodaj 0,5 szklanki superfosfatu, chlorku potasu i ziemi usuniętej z dołka. Wszystko dokładnie wymieszaj i zalej czystą wodą.
Jeśli gleba jest kwaśna, dodaj 2 szklanki mąki wapiennej lub dolomitowej do dołka do sadzenia.
Umieść sadzonkę w otworze tak, aby szyja korzeniowa znajdowała się poniżej poziomu gleby. Podnieś trochę piwonię, przykrywaj ziemią, ale nie deptaj gleby. Rośliny obficie podlewamy, a jesienią ściółkujemy grubą warstwą torfu odkwaszonego lub próchnicy (10-15 cm).
Na tym kończy się sadzenie piwonii we wrześniu. Przez następne dwa lata na krzewach odbuduje się masa korzeniowa, dlatego zalecamy usuwanie pojawiających się pąków. A już 3-4 lata po posadzeniu piwonia stanie się wystarczająco silna, aby wspaniale kwitnąć.
Czym karmić piwonie we wrześniu
Dokarmianie piwonii późnym latem jest ważne dla tworzenia pąków kwiatowych na przyszły rok. Najlepsze będą nawozy nawozów fosforowe i potasowe. Na przykład po podlaniu pod każdym krzak dodaj 20-30 g superfosfatu i 10-15 g siarczanu potasu na 10 litrów wody.
Piwonie nie potrzebują nawozu po przesadzeniu, ponieważ wszystko, czego potrzebują dostały do dołka. Od drugiego roku możesz stopniowo zacząć karmić rośliny.
Teraz wiesz, jak sadzić piwonie w sierpniu i dbać o nie. Jest to dość kłopotliwe, ale poświęcony czas i wysiłek zaprocentują pięknym i bujnym kwitnieniem!