w

Prosty środek pomoże chronić ogród przed mrówkami przez cały sezon

Każdy ogrodnik co roku toczy nierówną wojnę z mrówkami. Służy do tego mnóstwo narzędzi, ale każde z nich ma swoje wady i zalety.

Dziś powiemy o najskuteczniejszej ochronie przed mrówkami drzew i krzewów na pniu. Na pewno pomoże pozbyć się szkodników przez cały sezon.

Co może niezawodnie ochronić drzewa przed mrówkami?

Tak zwany pas łowny polegający na oklejeniu drzewa pianką posmarowana klejem, albo dwustronną taśmą lepem jest skuteczny, ale przez pewien czas i ma sporo wad: deszcz, wysychanie na słońcu i łapanie kurzu sprawiają, że jego skuteczność spada do zera. Ponadto kora pod nią nie oddycha ani nie wysycha, co może spowodować gnicie, pękanie i łuszczenie się, co jest niekorzystne dla drzewka i może przynieść mu szkody.

Ale oparty o podobną zasadę stożek łowny, jak wykazały doświadczenia, przynosi w pełni zadowalający efekt. Kora pozostaje otwarta, pianka dotyka jej na skrajnie małej powierzchni, a mrówki na zawsze pozostają w takiej pułapce. Używając tego narzędzia, łatwo jest walczyć z mrówkami w sposób bezpieczny dla drzew.

Wykonanie stożka łownego

Należy wyciąć prostokątny pasek pianki polietylenowej i przywiązać go do pnia drzewa pod kątem, ma wyglądać jak „spódnica”. Następnie należy związać go na wierzchu sznurkiem, gumką i odciąć nadmiar długości, spiąć zszywaczem. Stożek nie powinien być wielki, długości mniej więcej pudełka zapałek.

Następnie „spódnicę” należy podnieść i posmarować klejem od wewnątrz. Następnie należy opuścić stożek, aby nie dotykał pnia i posmarować klejem na górze.

Można również zamiast klejem okleić lepem na muchy lub dwustronna taśmą.

Mrówki, dostając się do środka, przyklejają się i zostają uwięzione. Klej czy taśma zachowują swoją lepkość mimo deszczu i kurzu. A ten posmarowany na zewnątrz chroni także od innych szkodników – łapie te, które odwiedziły już drzewo i z niego schodzą.

Miniatura wpisu: freepik.com