w

Kiedy i jak prawidłowo przycinać liście na wysokich i niskich pomidorach

Przycinanie liści na pomidorach jest obowiązkowe. Dolne liście prędzej czy później zaczną dotykać ziemi, co może spowodować zainfekowanie liści chorobami wywoływanymi przez grzyby.

W pewnym momencie zresztą liście te nie przynoszą roślinie żadnych korzyści odżywczych, a zatem ich usuwanie jest dla niej bardzo korzystne.

Pytanie, czy konieczne jest usuwanie dolnych liści zarówno z wysokich i niskich odmian pomidorów? Tak, ale nisko rosnącym odmianom pomidorów usuwamy dolne liście tylko raz, natomiast wysokie odmiany wymagają okresowego usuwania. I dzisiaj powiemy o takich odmianach.

Kiedy przycinać liście?

Pomidory przycina się po raz pierwszy, gdy rośnie na nich 8 liści. To jeden z pierwszych momentów orientacyjnych. Takie krzaki pomidorów osiągają już wysokość około 50 cm. Wtedy dolne liście już zaczynają przeszkadzać roślinie. A więc trzeba je przyciąć.

Można ciąć ostrymi nożyczkami, pozostawiając mały kikut.

Ile liści jednorazowo przycinać?

Oczywiście wszystko zależy od wysokości krzewu. Ale najlepiej nie więcej niż dwa liście na raz. Nisko rosnące odmiany odcinamy dwa dolne liście (maksymalnie trzy) tylko raz.

Jak często przycinać dolne liście pomidorów?

Odmianom karłowatym i nisko rosnącym tylko raz. Ale wysokim odmianom usuwamy dolne liście raz w tygodniu. Jeśli robi się to regularnie to usuwamy 1 liść na tydzień. Tylko za pierwszym razem można usunąć od razu 2-3 liście.

Czy można łączyć z przycinaniem dzików?

Wielu ogrodników decyduje usuwać dolne liście wraz z dzikami. To naprawdę wygodne. Jednak trzeba mieć na uwadze, że tę metodę usuwania jednoczesnego dolnych liści i dzików można przeprowadzić tylko wtedy, gdy dzikie pędy są jeszcze bardzo małe i nie spowoduje to nadmiernego stresu dla roślin. Jeśli dzikie pędy lepiej nie usuwać ich jednocześnie z dolnymi liśćmi.

Miniatura wpisu: freepik.com