w

6 zasad prawidłowego podlewania papryki dla obfitych zbiorów

Podlewanie jest najważniejszą częścią pielęgnacji każdej rośliny. Niewłaściwie przeprowadzane może stać się przyczyną poważnych problemów z rozwojem i owocowaniem.

Papryka nie jest tu wyjątkiem. Potrzebuje specjalnych warunków, które są bardzo ważne podczas podlewania. W przeciwnym razie może zachorować, przestać się rozwijać i nie zawiązać owoców. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do zasad właściwego podlewania tej rośliny.

6 głównych zasad podlewania papryki

1. Temperatura wody

Papryka to ciepłolubna i bardzo kapryśna roślina. Silnie reaguje na nagłe zmiany temperatury i doświadcza stresu przy każdej najmniejszej niedogodności.

Trzeba podlewać paprykę wodą o temperaturze zbliżonej do temperatury powietrza. Im mniejsze różnice temperatur podczas podlewania, tym mniejsze ryzyko stresu dla papryki.

2. Ilość podlewania

Papryka na każdym etapie rozwoju wymaga niezwykle umiarkowanego podlewania. Zużywa stosunkowo mało wody, więc jeśli podlejesz za dużo, istnieje duże ryzyko zastoju wilgoci co może łatwo doprowadzić do zgnilizny korzeni, a nawet zgnilizny podstawy łodygi. Ponadto stała wysoka wilgotność większa niż zapotrzebowanie rośliny stwarza idealne warunki do aktywnego rozprzestrzeniania się chorób grzybowych.

Paprykę podlewamy dopiero wtedy, gdy widać, że górna warstwa ziemi wokół niej wyschła. Wtedy uda się uniknąć przelania.

Jedyny wyjątek: podlewanie należy nieznacznie zwiększyć podczas tworzenia owoców. W tym okresie papryka potrzebuje więcej wody, dlatego gleba powinna być w tym czasie stale lekko wilgotna. Ale lekko! Nie należy przesadzić!

3. Czas na podlewanie

Paprykę najlepiej podlewać wcześnie rano lub wieczorem po godzinie 18:00, kiedy nie ma upału i jasnego słońca. Podlewanie w pełnym słońcu może spowodować przegrzanie liści i doprowadzić do poparzeń, jeśli spadnie na nie kropla wody.

4. Sposób podlewania

Lepiej nie podlewać papryki bezpośrednio pod łodygą. Jej system korzeniowy znajduje się dość blisko powierzchni, więc takie podlewanie może sprawić, że gleba spłynie wraz z woda i odsłoni korzenie. A to może łatwo doprowadzić do ich uszkodzenia.

Aby tego uniknąć paprykę podlewamy wokół łodygi w niewielkiej odległości od niej.

Papryka nie lubi polewania liści. Należy tego szczególnie unikać wieczorami. Wilgoć z liści papryki zwykle odparowuje wtedy na tyle długo, że łatwo może stać się pożywką dla chorób grzybowych.

5. Podlewanie podczas przesadzania

Paprykę hodujemy przez sadzonki, a kiedy podrosną wysadzamy je na stałe miejsce. Jest to dość stresujący etap dla młodej rośliny, która ogólnie nie lubi zmian.

Największym zagrożeniem podczas przeprowadzki jest oczywiście możliwe uszkodzenie korzeni. To zjawisko trudne dla papryki może poważnie spowolnić jej wzrost, a gdy uszkodzony zostanie korzeń główny utracimy uprawę. Dlatego trzeba działać bardzo ostrożnie i przesadzać paprykę z całą bryłą. Doniczki podczas rozsadzania warto wyłożyć cienką agrowłókniną, aby wypuszczała nadmiar wody ale zapobiegała wychodzeniu korzeni na zewnątrz przez otwory w doniczce.

Aby łatwiej było wyjmować paprykę z doniczek, lepiej przestać ją podlewać na dwa dni przed sadzeniem. Podsuszona bryła jest łatwiejsza do wydostania, co znacznie zmniejsza ewentualne ryzyko uszkodzenia korzeni.

Przygotuj dołki do sadzenia i zalej wodą. Do każdego dołka zaleca się wlać do dwóch litrów wody (co najmniej jeden litr), którą należy nagrzać na słońcu. Sadzonki sadzi się nieco głębiej niż w doniczkach. Na łodydze pokrytej ziemią tworzą się korzenie przybyszowe, które pomogą wyżywić roślinę.

Aby sadzonka szybciej się ukorzeniła, konieczne jest podlewanie co 2-3 dni. Na jedną sadzonkę zużywa się 1-2 litry wody. Jeśli jest gorąco, podlewamy codziennie.

6. Podlewanie na dalszych etapach rozwoju

Siedem dni po przesadzeniu weryfikujemy sadzonki. To normalne gdy część z nich nie przetrwa, dlatego warto mieć na nie zastępstwo. Na tym etapie zmniejszamy ilość podlewania.

Jeśli roślina ciemnieje, jest to znak, że podlewamy za mało. Musimy odróżnić więdnięcie rośliny od braku wody oraz od wysychania liści od słońca, które nie jest powodem do zwiększenia podlewania.

Gdy owoce dojrzeją, znacząco zmniejszamy częstotliwość podlewania, robimy to raz na 5-6 dni.

Miniatura wpisu: freepik.com