Nie ignoruj: Siedem oznak, że jesz za dużo soli!

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi dietetycznymi należy spożywać około 2300 miligramów soli (1 łyżeczka) dziennie.

Szacuje się jednak, że średnie dzienne spożycie wynosi około 3400 miligramów sodu (prawie 1,5 łyżeczki).

Co oznacza, ze wiele osób spożywa jej więcej! Nadmierne spożycie soli może powodować hiperanurię, a z czasem może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Oto lista najczęstszych oznak świadczących o spożyciu zbyt dużej ilości soli.

Obrzęk w ciele

Jeśli rano masz spuchnięte stopy lub podpuchnięte oczy, prawdopodobnie spożywasz za dużo soli. Powodem jest to, że gdy twoje ciało otrzymuje dużo soli, zaczyna zatrzymywać nadmiar wody. Pojawia się obrzęk i należy go leczyć bardzo ograniczoną w sól dietą.

Nadmierne pragnienie

Sód w soli pomaga zrównoważyć płyny w organizmie. Kiedy jesz za dużo soli, twoje ciało potrzebuje więcej płynów, aby oczyścić je, aby mięśnie i inne narządy działały prawidłowo. W ten sposób twoje ciało reguluje swój stosunek sodu do wody poprzez spożywanie płynów. Woda to najlepszy sposób na powrót do normy.

Pamiętaj, że nie picie wystarczającej ilości wody w ogóle, a przy nadmiernym spożyciu soli szczególnie powoduje pobieranie płynu z komórek, co może prowadzić do odwodnienia.

Zmiany w moczu

Zwykle nagromadzenie sodu w organizmie powoduje poważne zmiany w oddawaniu moczu, które mogą wystąpić z dwóch powodów:

Spożywanie dużej ilości soli zmusza nerki do nadprogramowej pracy, aby wyeliminować ją z organizmu. Może to prowadzić do choroby nerek, która zwykle powoduje częstsze korzystanie z toalety.

Jeśli masz zbyt dużo sodu w organizmie, może to być spowodowane utratą płynów, co często prowadzi do odwodnienia. W przypadku znacznej utraty wody w organizmie mocz zmniejsza się i zmienia kolor na ciemnożółty.

Słabe kości

Nadmierne spożycie soli może stanowić poważną barierę dla zdrowia szkieletu. Kiedy jesz za dużo soli, nerki nie są w stanie jej całkowicie oczyścić, a to znacznie zwiększa utratę wapnia. Przewlekły niedobór wapnia może prowadzić do osłabienia kości, problemów z zębami, a nawet rozwoju osteoporozy.

Skurcze mięśni

Utrzymanie właściwej równowagi sodu i potasu jest niezbędne dla zdrowia, ponieważ te substancje chemiczne są odpowiedzialne za skurcze mięśni. Jeśli zaburzasz równowagę, jedząc zbyt dużo soli możesz odczuwać skurcze lub napięcie mięśni i ból.

Ból głowy

Nadmierne spożycie sodu zwiększa objętość krwi, dzięki czemu zajmuje ona więcej miejsca w naczyniach krwionośnych. To rozszerzenie naczyń krwionośnych prowadzi do wysokiego ciśnienia krwi, a w rezultacie może powodować silne bóle głowy.

Problemy poznawcze

Wysokie ciśnienie krwi spowodowane wysokim spożyciem soli może uszkodzić tętnice prowadzące do mózgu. Może to wpłynąć na Twoją zdolność jasnego myślenia i utrudnić Ci skupienie się na codziennych zadaniach.

Ponadto uporczywe odwodnienie może prowadzić do problemów z pamięcią, zmęczenia i wolniejszych reakcji.

Źródło: ncbi.nlm.nih.gov, Miniatura wpisu: freepik.com

Udar mózgu: trzy kroki, aby uratować życie sobie lub swoim bliskim.

8 kroków do zapobiegania chorobom serca. Wskazówki i przepisy