Udar jest zdecydowanie na pierwszym miejscu wśród przyczyn śmiertelności. Dorośli, osoby starsze, a nawet młode, na pozór zdrowe osoby – udar może wystąpić u każdego.
Dlatego nie spiesz się z twierdzeniem, że „zdecydowanie mnie to nie dotyczy”. Zwłaszcza jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, palisz i pijesz alkohol, bierzesz doustne środki antykoncepcyjne, albo masz już choroby układu sercowo-naczyniowego.
Osobie, u której wystąpił udar, można pomóc. Najważniejsze, aby działać szybko. Ważny jest nie tylko czas dotarcia do szpitala, ale także podjęcie pewnych działań zanim przyjedzie karetka.
Po pierwsze, krótka historia:
Podczas spaceru na wczasach młoda dziewczyna nagle zatrzymała się i upadła na ziemię. Urlopowicze chcieli pomóc, ale absolutnie wszystkim zaświadczyła, że czuje się dobrze, po prostu potknęła się o kamień.
Dziewczyna była bardzo blada i wyczerpana, otrząsnęła się z piasku i usiadła na kocu. Inga spędziła resztę dnia bez żadnych ekscesów. Po tym, jak wszyscy poszli do domu, jej mąż poinformował wszystkich, że jego żonę zabrano karetką pogotowia. O godzinie 23.00 Inga zmarła. Przyczyną śmierci był udar mózgu.
Gdyby wczasowicze znali oznaki udaru, dziewczyna żyłaby do dziś.
Często ofiary udaru nie umierają nagle. Objawy moga utrzymywać się przez długi czas i to własnie wtedy kluczowym jest ich rozpoznanie i pomoc choremu.
Nie stracisz dużo czasu, czytając następujący tekst, a zyskać możesz ogromnie wiele…
Neurochirurdzy informują, że jeśli pomoc zostanie udzielona w ciągu 3 godzin, konsekwencji można uniknąć. Ważne jest, żeby rozpoznać udar i zacząć działać w krótkim czasie.
Istnieją 4 sposoby rozpoznania tej dolegliwości:
1. Powiedz osobie, u której podejrzewasz udar, aby uśmiechnęła się tak szeroko, jak to możliwe (będzie to trudne lub niemożliwe dla osoby dotkniętej udarem).
2. Poproś o powtórzenie prostego zdania (na przykład: teraz pada deszcz).
3. Poproś o podniesienie rąk (nie uda się to lub uda tylko częściowo).
4. Poproś chorego, aby wystawił język (jeśli jest przekręcony lub obrócony, należy go natychiast zabrać do szpitala).
Wskazaniami do skontaktowania się z lekarzem są również: drętwienie kończyn, migrena i zawroty głowy, gwałtowne pogorszenie widzenia.
Jeśli pojawią się trudności z przynajmniej jednym z tych punktów, skontaktuj się z lekarzem i opisz objawy telefonicznie.
Znając tylko te najprostsze objawy, możesz pomóc, a nawet uratować życie.
Jest jeszcze kilka symptomów: nagłe osłabienie, ciemnienie w oczach lub zmniejszona ostrość wzroku w jednym oku, niemożność zrozumienia mowy innych ludzi, nagły silny ból głowy, któremu mogą towarzyszyć nudności i wymioty, dezorientacja w przestrzeni, utrata stabilności i przytomności!
Co można zrobić po rozpoznaniu udaru
Rozpoznałeś więc objawy udaru i wezwałeś karetkę pogotowia. Co dalej?
Istnieje kilka sposobów pomocy pacjentowi za pomocą improwizowanych środków. Ale jest jeden problem – twoje działania, które mogą uratować osobę z niedokrwieniem, dosłownie ją zabiją, jeśli w rzeczywistości jest to krwotok mózgowy. I odwrotnie: w przypadku zablokowania naczynia mózgowego można całkowicie uniknąć konsekwencji udaru mózgu, jeśli pomożesz osobie w ciągu pierwszych 8 godzin.
Oto kilka ogólnych zasad:
– otwórz okno w pomieszczeniu, zwiększając zawartość tlenu w powietrzu. Pacjentowi teraz bardzo go brakuje, niezależnie od tego, co wydarzyło się w jego głowie.
– zdejmij krawat, odepnij stanik, poluzuj odzież ograniczającą ruchliwość i uciskającą. Jednym z głównych zadań karetki po przybyciu do pacjenta z udarem jest utrzymanie jego jednolitego oddychania. Ułatw pracę lekarzom i w czasie oczekiwania i zrób wszystko, aby ułatwić pacjentowi oddychanie.
– Nie ruszaj pacjenta bez powodu. Na wielu stronach piszą „ułóż ofiarę w taki i taki sposób”, ale nie określają, że należy to zrobić w miejscu, w którym dana osoba upadła, jeśli upadła, lub na najbliższej równej powierzchni, jeśli pacjentowi udało się na przykład oprzeć o ścianę i osunąć się. Wyobraź sobie: wlało się już do głowy około 50 ml krwi, a ty rozlałeś go w czaszce, biorąc go na przykład w ramiona i przeciągając do łóżka. Wystarczy położyć osobę na plecach lub na boku, w miejscu w którym jest, aby nie udławiła się np. własnymi wymiotami.
– Umieść coś pod głową, aby ją nieco unieść, tak by krew trochę spłynęła z głowy i zmniejszyła ciśnienie śródczaszkowe. Nie może to być duża poduszka, w której pacjent utonie, ale niewielki, twardy wałek, który można zwinąć na przykład z szalika, małego koca lub innych improwizowanych materiałów.
– Zmierz ciśnienie pacjenta – aby ratownicy mieli jakieś informacje. Dynamika zmian ciśnienia krwi po udarze jest bardzo ważna i może pomóc lekarzom rozpocząć leczenie pacjenta przed tomografią komputerową lub MRI. Ponadto wiele nowoczesnych aparatów ciśnienia krwi rejestruje arytmię – oczywiście nie niezawodnie, ale o tym objawie należy powiadomić lekarza, który przybył na rozmowę.
Kardiolodzy twierdzą, że każdy, kto otrzyma ten list i prześle go do 10 osób, może być pewien, że uratował przynajmniej jedno życie.