Pięć tajemnic dużego zbioru ogórków

Uprawa ogórków w gruncie czy w szklarni nie należy do zadań trudnych i większość ogrodników amatorów jest w stanie sobie z nią poradzić.

Zwłaszcza kiedy zna kilka prostych zasad, które pozwalają uniknąć problemów z uprawą.

Oto 5 podstawowych zasadach uprawy, które pozwolą uniknąć problemów i zapewnią obfite zbiory jędrnych, chrupiących, słodkich i soczystych ogórków.

Warto je poznać szczególnie, gdy swoją ogrodową przygodę dopiero zaczynasz.

Pięć najważniejszych zasad uprawy i dobrego plonowania ogórków:

1. Gleba

Ogórki to jedne z najbardziej żarłocznych upraw warzywnych, dlatego grządki, na których będą wysiewane lub sadzone muszą być odpowiednio przygotowane. Najlepiej nawieźć glebę jesienią, ale można to zrobić również wiosną. Najlepiej wzbogacić glebę kompostem (przerobionym), obornikiem (nie świeżym, np. granulowanym).

Jeśli gleba jest zbyt zbita dobrze dodać, zależnie od powierzchni, do niej wermikulit, perlit, mączkę bazaltową lub piasek. Ziemia będzie mniej zbita, korzenie roślin lepiej napowietrzone, woda absorbowana, ale bez zastoju.

Nawożenie jest także bardzo istotne na dalszym etapie. Pamiętamy tu o zasadzie: najpierw karmienie azotowe, które stymuluje wzrost korzeni i masy liściowej, a w okresie kwitnienia i owocowania nawozy potasowo-, fosforowo- wapniowe, bo to one wspierają roślinę w wydawaniu owoców.

2. Grządka

Równie ważnym czynnikiem jest prawidłowe uformowanie grządki. Wykonujemy bruzdy, odległość między nimi wynosi około 40 cm, siejemy nasiona w jeden rowek, drugi posłuży do podlewania.

Ten sposób podlewania sprawi, że gleba pod rośliną będzie zawsze luźna, nie będzie zbijać się w skorupę i zapewni dostateczną ilość powietrza do korzeni krzewów.

3. Podpory

Kiedy ogórki zaczną rosnąć, trzeba wykonać dla nich podpory, np. wbić kołki wzdłuż grządki i rozciągnąć siatkę najlepiej plastikową o dużych oczkach. Można też na kolkach rozciągnąć sznurki, albo wykorzystać nietypowe rozwiązania: inny sposób na podwiązki ogórków.

Po zapewnieniu podparcia musimy kierować łodygami i mocować je podpór ponieważ wąsy czepne ogórków nie są w stanie utrzymać pędów. Wpłynie to nie tylko korzystnie na wzrost, doświetlenie, wentylowanie uprawy, ale także ułatwi zbiór.

4. Ciepło

Ogórki to rośliny wybitnie ciepłolubne, bardzo łatwo je przemrozić, więc ani z wysiewem ani wysadzeniem do gruntu nie wolno się pospieszyć. Bezpiecznie jest dla nich dopiero, gdy temperatury w nocy ustabilizują się powyżej 15 stopni. Zazwyczaj jest to możliwe na przełomie maja i czerwca.

Podobnie nie wolno podlewać ogórków lodowatą wodą. Powinna być ustana i przyjąć temperaturę otoczenia.

5. Formowanie

Ogórek nie lubi zagęszczania, dlatego raz w tygodniu należy sprawdzać krzak i uszczykiwać dolne liście i dziko wyrastające pędy boczne, można też usuwać wąsy. Lepiej to zrobić przed podlaniem, gdy w łodygach nie ma dużo wilgoci, ochroni to krzak przed uszkodzeniem.

Ważne jest również regularne podlewanie, dzięki któremu ogórki będą soczyste i słodkie, a także szybkie reagowanie w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów chorób czy szkodników.

Korzystając z powyższych wskazówek, będziesz mógł uzyskać dobre zbiory ogórków znacznie wcześniej niż twoi sąsiedzi i będą owocować aż do późnej jesieni.

Kosztuje grosze a może pomóc w walce z wieloma chorobami. Unikalne właściwości mydła smołowego

Czosnek – dobry sąsiad. Jakie warzywa posadzić obok niego?