Po przesadzeniu do większych pojemników sadzonki papryki, pomidora czy bakłażana potrzebują dodatkowego wsparcia, żeby zaczęły się aktywnie rozwijać.
Podczas przesadzania do większych doniczek część tych najcieńszych korzeni, którymi roślina pobiera substancje odżywcze i wodę zostaje uszkodzonych. Dlatego po przesadzeniu roślina często wydaje się osłabiona i przestaje rosnąć.
Dlaczego roślina słabnie i przestaje rosnąć po przesadzeniu
Dopiero, gdy roślina ponownie odbuduje system korzeniowy zaczynie przyrastać w części naziemnej.
To co możemy dla niej w tej sytuacji zrobić to pomóc jej w odbudowie systemu korzeniowego.
Do tego celu najlepiej sprawdzają się nawozy fosforowe. Możemy zastosować nawóz mineralny, ale dla ekologicznych ogrodników to nie jest dobre rozwiązanie.
Z gotowych są dostępne także nawozy bio, (np bifosfor) nawóz mikrobiologiczny, który pomaga wzbogacać glebę w łatwo przyswajalny dla roślin fosfor, czy stymulanty korzeni z alg, które zwiększają odporność na stresowe warunki i przyspieszają rozwój korzeni.
Te nie są jednak łatwo dostępne w stacjonarny sklepach ogrodniczych. Trzeba je raczej zamawiać przez internet.
Można jednak pomóc roślinie w odbudowie korzeni przy pomocy łatwo dostępnego składnika, który niemal każdy ma w swojej kuchni, a jeśli nie kupi w najbliższym sklepie spożywczym. To jest nic innego jak zwykła skrobia ziemniaczana lub kukurydziana.
Kluczowy jest sposób zastosowania skrobi, aby był skuteczny i pomagał naszym sadzonkom.
Skrobię wsypujemy do doniczek i jeśli zrobimy to prawidłowo mikroorganizmy glebowe szybko rozłożą ją na fosfor, a także potas i wapń.
Jak używać skrobi do sadzonek
Skrobie stosujemy w ilości jedna łyżeczka na półlitrową doniczkę.
Po przesadzeniu sadzonek uzupełniamy ziemię do wysokości około 3 cm od góry doniczki. Na wierzch sypiemy mniej więcej równomiernie skrobię, a na koniec zasypujemy jeszcze warstwę ziemi o grubości około 1 centymetra.
Skrobia nie może zostać na wierzchu, ponieważ wówczas pojawiłaby się na niej pleśń i choroby grzybowe.
Swoją rolę skrobia spełni, gdy zostanie przysypana warstwą ziemi. Dostarczy składników i pomoże w lepszym utrzymaniu wilgoci w glebie.