w

Co zrobić z truskawkowymi rozłogami – przyciąć je czy wykorzystać na sadzonki?

Sierpień to czas sadzenia truskawek, moment w którym trzeba również zadbać o te, które już są.

Po owocowaniu rozety truskawek tworzą nowe pędy, które wypuszczają liście i korzenie tworząc nową sadzonkę.

Pojawia się pytanie, co zrobić z truskawkowymi rozłogami?

Ogrodnicy mają dwie możliwości: wyciąć lub wykorzystać je do pozyskania nowych roślin. Przyjrzyjmy się szczegółowo obu opcjom.

Kiedy przycina się truskawkowe wąsy? Dla uzyskania dobrych zbiorów dużych owoców w kolejnym sezonie najlepiej zrobić to dwukrotnie.

Pierwszy raz pod koniec owocowania kiedy intensywnie wypuszczają nowe pędy i po raz drugi wiosną na samym początku okresu wegetacji, aby roślina nie traciła swoich sił na hodowanie odrostów i kierowała wszystkie składniki odżywcze na tworzenie owoców.

Jeśli zignorujemy ten zabieg, rośliny wydadzą owoce, ale będą nieliczne, małe i pozbawione smaku.

Odrosty są bardzo wytrzymałe, dlatego nie należy ich odrywać, ponieważ można wyrwać całą główną roślinę z korzeniem.

Najlepiej odcinać je przy pomocy ogrodowego obcinacza, sekatora lub nożyczek.

Wielu ogrodników stosuje technikę sadzenia truskawek w dużych odstępach po to, by gdy wypuszczą one odrosty można je było skierować i ukorzeniać pomiędzy roślinami. Następnie się je odcina i stanowią nowe rośliny, sukcesywnie zastępując rośliny macierzyste. Te z kolei po usunięciu tworzą miejsce na nowe.

Krzewy truskawek owocują dobrze 3-4 lata, a następnie plony znacząco słabną, stają się bardziej podatne na szkodniki glebowe oraz choroby i trzeba je wymienić.

Takie regularne odnawianie pozwala uzyskać w każdym sezonie obfite plony.

Ma to sens przy uprawie co najmniej 2-3 grządek z truskawkami.

Jak rozmnożyć truskawki przez rozłogi?

Pozyskanie sadzonek truskawek z odrostów nie jest trudnym zadaniem.

Nowe rośliny można uzyskać na kilka sposobów. Przede wszystkim czekamy do zakończenia owocowania. W celu wyhodowania silnego, wydajnego krzewu wybieramy do rozmnażania młody krzew truskawek ogrodowych (truskawek): jednoroczny, który już raz zaowocował, lub dwuletni.

Rozmnażanie truskawek z odrostów i dzielenie krzewu jest łatwe, szybkie i skuteczne. Bez utraty właściwości odmianowych, jeśli rozmnoży się dorosły, ale nie stary krzew truskawek ogrodowych.

Podczas owocowania obserwujemy i zaznaczamy najlepsze krzewy, które wydają najładniejsze i najsmaczniejsze owoce. Zaznaczamy je np. wstążka lub patyczkiem.

Następnie usuwamy najdłuższy wypuszczony przez tę roślinę nowy pęd (ten, który jest bliżej krzaka macierzystego) odcinamy wąsy i sadzimy nową rozetę liściową na grządce lub w doniczce, gdzie poczeka na lepsze ukorzenienie.

Do gruntu można ją wsadzić w sierpniu, wrześniu lub dopiero wczesną wiosną.

Usuwanie rozłogów

Sadzonki najlepiej pobierać z młodej rocznej rośliny matecznej, ostatecznie dwuletniej. W przypadku starszej rośliny rozłogi trzeba koniecznie usuwać, ponieważ tworzenie pędów i odżywianie ich to dla rośliny wysiłek tak duży, że nie jest ona w stanie zawiązać tylu owoców ile powinna.

Usuwanie rozłogów jest konieczne i musi być przeprowadzane regularnie, ponieważ roślina macierzysta tworzy je stale i nieprzerwanie od czerwca do sierpnia.