w

Przecier pomidorowy do słoika na zimę – prosty i pyszny!

Kto raz spróbował zupy z domowego przecieru ten już zawsze będzie czuł różnicę.

Przecier pomidorowy własnej roboty ma niepowtarzalny smak, jest znacznie delikatniejszy, słodszy i o niebo smaczniejszy.

Mamy teraz czas zbiorów pomidorów, więc jest to znakomity pomysł na to, co zrobić z ich nadmiarem. A nawet jeśli ich nie uprawiamy to są one teraz najtańsze.

Warto zrobić przecier pomidorowy, a zimą będziemy sobie samym wdzięczni.

Taka passata światnie nadaje się jako baza wszelkich potraw z pomidorów. Nie tylko do zupy, ale także spagetti, pizzy, faspolki po bretońsku, zapiekanek czy gulaszów warzywnych.

Przygotowanie jest naprawdę proste i każdemu się uda.

Zimą wszystkie te dania przygotujemy dzięki niemu znacznie szybciej.

Do takiej konserwacji najlepsze będą w pełni dojrzałe, miękkie, soczyste i mięsiste pomidory. Nie dodamy soli, cukru, octu ani ziół – te przyprawy można wykorzystać według własnego uznania w czasie przygotowywania potraw z przecieru pomidorowego.

Przecier pomidorowy do słoika

Z 1,5 kilograma świeżych pomidorów wychodzi około 650 mililitrów przecieru pomidorowego.

W pierwszej kolejności usuwamy skórkę. Niektórzy tego nie robią, ale wówczas przecież ma lekko gorzki smak. Z dojrzałych pomidorów, skórka schodzi dość łatwo i nie jest to bardzo kłopotliwe.

Następnie miksujemy pomidory przy pomocy dowolnego blendera.

W następnym kroku przecieramy zmiksowane pomidory przez sito żeby się pozbyć nasion. Wiele osób pomija ten krok, można to zrobić jednak i tu podobnie jak w przypadku skórki, nasiona potrawie nadają lekko gorzkawy smak.

W kolejnym kroku odparowujemy nadmiar wody, aby masa pomidorowa stała się gęstsza. Zagotowujemy i mieszając czekamy aż zgęstnieje, około 30 minut. Trzeba uważać, aby masa pomidorowa nie przywarła do dna garnka.

Następnie przelewamy gorący przecier do wcześniej przygotowanego słoika lub butelki.

To wszystko. Nawet z obieraniem skórki i przecieraniem w celu pozbycia się pestek, cały proces jest prosty i szybki. Naprawdę warto.