w

Prosty sposób na rozmnożenie tui – wystarczy jedna gałązka

Ma rzesze zwolenników i nie mniej licznych przeciwników, którzy nie lubią jej w ogrodach. Ostatnimi laty zawojowała polskie podwórka i coraz trudniej znaleźć posesję nie otoczoną tujami.

A to wszystko przez to, że zawsze zielona tuja jest niewymagającym drzewem ogrodowym, szybko rosnącym i pozwalającym w krótkim czasie uzyskać zieloną osłonę wokół ogrodu. Poza tym ma jedną niezwykłą cechę – bez problemu można ją rozmnażać za pomocą zwykłych sadzonek. Wystarczy znać kilka prostych sztuczek.

Prosty sposób na rozmnożenie tui

Młode pędy jednoroczne najlepiej nadają się do uzyskania sadzonek. Wybierz gałązkę i odetnij ją z kawałkiem części zdrewniałej.

Końcówkę cięcia należy ostrożnie skrócić.

Zebrane i przygotowane sadzonki muszą być zanurzone w roztworze stymulatora wzrostu przez 6 do 24 godzin. Zanurzamy tylko w części, którą następnie wsadzimy do ziemi. Po usunięciu sadzonek i posadzeniu ich do doniczek roztwór wraz z wodą wylewa się na świeżo posadzone sadzonki.

Jeśli masz wiele sadzonek i odmian – lepiej ułożyć je w rzędach według odmiany. Drzewa iglaste uwielbiają gleby kwaśne i napowietrzone. Dlatego pożądane jest, aby podłoże zawierało torf, piasek, włókno kokosowe i perlit.

Zaleca się zanurzenie końcówki każdej sadzonki w roztworze do ukorzeniania bezpośrednio przed sadzeniem.

Kąt sadzenia zależy od odmiany: gatunki wyprostowane należy sadzić pionowo, gatunki pełzające z lekkim nachyleniem. Podczas sadzenia sadzonek należy zwrócić uwagę na kierunek, część, która jako gałązka była skierowana ku górze, powinna być teraz ustawiona w kierunku południowym.

Pojemnik z sadzonkami należy umieścić w cieniu lub w półcieniu. Jeśli wszystko zostanie zrobione poprawnie, po 2-3 miesiącach otrzymasz silne młode rośliny z solidnym systemem korzeniowym, gotowe do wsadzenia do gruntu.

Źródło: SAD.BEL/youtube, radynadzlato.sk Miniatura wpisu: SAD.BEL/youtube