w

Jak wyhodować korzenie orchidei za pomocą zwykłej waty

Storczyk, z którym dzieje się coś niedobrego można uratować. Niewłaściwe podlewanie może wysuszyć korzenie i spowodować, że nie pojawiają się korzenie powietrzne. Czasem pojawiają się choroby grzybowe lub pasożyty, które uszkadzają system korzeniowy.

Uszkodzone korzenie sprawiają, że zdrowie całej rośliny jest zagrożone. Aby pomóc mu szybciej wyhodować korzenie, użyj mchu torfowca lub jeszcze prostszego materiału – zwykłej waty z apteki. Uszkodzone korzenie należy usunąć.

Ukorzenianie storczyka

Weź dość dużą ilość waty i miseczkę, najlepiej szklaną. Włóż watę do miski, umieść roślinę na środku.

Spryskaj wodą roślinę i watę. Nadmiar wilgoci należy usunąć. Aby dodatkowo zapobiec zakażeniu storczyków chorobami grzybiczymi, do sprayu można dodać 1 łyżeczkę 3% nadtlenku wodoru z apteki (na 0,5 litra wody). Można tez dodać ukorzeniacz.

Nie jest konieczne codzienne spryskiwanie (sprawdzaj wilgotność waty), woda nie powinna spływać z waty do miski – należy ją zwilżać tylko na wierzchu. Nadmiar wody sprzyja pojawianiu się pleśni. W tej formie orchideę można pozostawić, aż wypuści korzenie. Następnie można ją bezpiecznie przesadzić do zwykłej gleby (kory).

Już po kilku dniach pojawia się nowy korzeń i wypuszcza nowy liść.

Źródło: GARDEN ORCHIDES/youtube, Miniatura wpisu: GARDEN ORCHIDES/youtube