Jedna roślina zastąpi obornik w ogrodzie, sprawi, że gleba będzie żyzna i zdrowa

Wielu ogrodników coraz częściej zaczyna doceniać role poplonu i zasiewa swoje działki pomiędzy uprawami. I bardzo słusznie, ponieważ ta technika poprawia glebę, czyni ją luźniejszą i znacznie żyźniejszą.

Jest wiele roślin poplonowych, ale każda spełnia nieco inna rolę przygotowując glebę do różnych upraw.

Na przykład gorczyca, rzodkiewka, rozluźniają i użyźniają glebę, ale istnieje duże ryzyko, że wysiana po nich kapusta zachoruje.

Albo popularne rośliny strączkowe, jeśli będą nadużywane i wysiewane co roku, zmniejszy to żyzność gleby.

Jest jednak jeden roślina, którą można bezpiecznie zasiać niezależnie od kwasowości gleby, roślin jakie rosły na danym miejscu i jakie będą rosły potem i wielu innych czynników.

I przede wszystkim jest bardzo wartościowa, a łatwa w uprawie do tego stopnia, że świetnie poradzą sobie z nią także początkujący ogrodnicy, którzy dopiero eksperymentują z roślinami poplonowymi. To facelia.

Zalety facelii

Facelia ma bujne korzenie i gęstą zieloną masę. To jej wielka zaleta, ponieważ nie pozostawia szans chwastom.

Dlatego po zebraniu i obsiewaniu działki facelią nie ma potrzeby spędzania czasu na zwalczaniu chwastów. W dodatku jej uprawa to przyjemność, ponieważ roślina kwitnie bardzo pięknie.

Kolejna zaletą facelii jest to, że dobrze chroni glebę przed erozją. A to jest powszechne zjawisko. Pod koniec lata, jesienią, zimą gleba pod wpływem wiatru wysycha, a żyzna warstwa staje się jałowa.

Do niewątpliwych plusów należy również duża zielona masa, która po skoszeniu stanie się bardzo dobrym nawozem.

Facelii nie atakują choroby, które są typowe dla jakiejkolwiek uprawy ogrodowej. Dlatego po niej można sadzić absolutnie wszystko.

Kiedy zasiać

Facelia nie boi się zimna. Siać można, gdy tylko stopnieje śnieg i skończyć jesienią. Można wysiewać kilka razy w jednym sezonie.

Jak prawidłowo siać

Facelia szybko rośnie. Z reguły zaczyna kwitnąć już 1,5 miesiąca po wschodzie.

A gdy tylko roślina zakwitnie, zachwycamy się pięknem niebieskich kwiatów i od razu ją kosimy. Pozwalamy jej po skoszeniu lekko podeschnąć, a następnie przekopujemy ją z ziemią, by ją w nią wmieszać. Ten schemat jest właściwy dla upraw wiosennych i letnich.

Jeśli facelię siejemy jesienią, nie trzeba jej kosić. Zostawiamy ją na zimę w ziemi. W glebie zgromadzi się więcej wilgoci i stanie się ona luźniejsza. A na wiosnę facelię trzeba po prostu zgrabić za pomocą grabi.

Nasiona facelii są łatwo dostępne, bez problemu można je nabyć w każdym centrum ogrodniczym i sklepie z nasionami.

Facelię najlepiej siać w bezwietrzny dzień ze względu na małe nasiona, aby nie było przenoszone przez wiatr i nie było pustych miejsc. Można też wymieszać nasiona z piaskiem – pomoże to w równomiernym rozprowadzeniu nasion.

Źródło: zhyttia.com.ua

Unikalny sposób na przyspieszenie dojrzewania kompostu. Nawet gałęzie szybko gniją

Wysiewanie rzodkiewek jesienią przed zimą: kiedy i jak wysiewać