Wysiewanie rzodkiewek jesienią przed zimą: kiedy i jak wysiewać

Jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych roślin okopowych jest rzodkiewka.

Popularność tego warzywa wynika z tego, że jest zdrowa, smaczna, łatwa w uprawie i szybko dojrzewa.

Niektóre odmiany można zrywać już po trzech tygodniach od wykiełkowania. Dlatego wielu ogrodników decyduje się na wysiew rzodkiewki w szklarni lub na zewnątrz jesienią.

Wówczas można liczyć na świeże rzodkiewki wiosną. Ale aby się jednak nie przeliczyć i faktycznie uzyskać wczesne zbiory, trzeba wybrać odmianę odpowiednią do siewu zimowego i wiedzieć, kiedy i w jaki sposób wysiewać rzodkiewki ozime.

Odmiany rzodkiewek, które można siać jesienią przed zimą

Do wysiewu jesiennego wybiera się wczesne odmiany rzodkiewki, które są w stanie kiełkować i rozwijać się w niskich temperaturach. Gdy tylko ziemia się nieco rozgrzeje rośliny zaczną etap intensywnego rozwoju.

Kiedy wysiewać rzodkiewki ozime

Czas jesiennego wysiewu rzodkiewki zależy od regionu i tego czy uprawiamy je w szklarni czy terenie otwartym.

Z wysiewem nie należy się spieszyć. Najlepiej poczekać na stabilne przymrozki w nocy i stałe, niezbyt wysokie temperatury w dzień (0…-2 stopnie). W przeciwnym razie nasiona wykiełkują już jesienią.

Generalnie czekamy aż gleba lekko zamarznie i nie będzie się już nagrzewać. Wtedy posadzone w niej nasiona nie wykiełkują aż do wiosny. Wstrzymujemy się także jeśli spodziewane są odwilże.

Najlepszy czas na zimowe sadzenie rzodkiewki na zewnątrz trwa od końca października do końca listopada.

W szklarniach jest znacznie cieplej, zwłaszcza jeśli jesień jest słoneczna. Dlatego należy monitorować temperaturę powietrza i wysiewać nasiona tylko w zamarzniętej glebie.

Może to nastąpić kilka tygodni później niż na zewnątrz. Na ogół wysiewem rzodkiewki w szklarni trzeba się zająć w grudniu.

To oczywiście daty przybliżone i zależne od aktualnie panującej pogody.

Jak prawidłowo przygotować glebę i wysiewać rzodkiewki

Trzeba pamiętać, że choć z wysiewem czekamy do mrozów, to grządka do jesiennego siewu rzodkiewki powinna być przygotowana wcześniej, gdy gleba jest jeszcze ciepła i da się ją łatwo przekopać i nawieźć.

Przekopujemy ziemię na głębokość łopaty. Jeśli gleba jest twarda, zbita trzeba dodać do niej torf, kompost lub piasek. Ubogą glebę nawieźć popiołem i humusem lub kompostem. Około 1 kg materii organicznej i 1 szklanka popiołu na metr kwadratowy.

Nie stosujemy świeżego obornika!

Zbieramy trochę ziemi do wiadra i odstawiamy w ciepłym miejscu. Zaś na grządce przygotowujemy bruzdy na głębokość 3-5 cm do wysiewu i 10 cm między rzędami.

Można je przykryć folią by w deszczowa aurę przygotowane miejsce nie zostało wymyte, a woda nie wypłukała składników odżywczych.

Kiedy nadejdą stabilne mrozy, można wreszcie wysiać rzodkiewki.

Wysiewamy nasiona nieco gęściej niż normalnie, ponieważ nie wszystkie nasiona zdołają przeżyć zimę.

Po wysianiu nasion przykrywamy je wcześniej przygotowaną i trzymaną w cieple glebą i ubijamy.

Wysianych nasion nie trzeba podlewać.

Jak ocieplić grządkę

Żeby zapewnić warunki odpowiednie do przetrwania zimy wraz z nadejściem mrozów trzeba zaściółkować grządkę dodatkową warstwą 3-5 cm z humusu lub torfu. Na górze dodatkowo warto wysypać suche liście, słomę lub trociny warstwą 15-20 cm. Można też przykryć świerkowymi gałęziami.

Grządki w szklarni nie trzeba dodatkowo ocieplać, chyba, że zapowiada się bardzo mroźna zima, wówczas trzebao zaściółkować podobnie jak na zewnątrz.

Jeśli zastosujesz się do tych porad trzy, a nawet cztery tygodnie wcześniej zbierzesz rzodkiewki. Nie bój się eksperymentować. Staraj się siać jesienią, zwłaszcza jeśli masz nasiona odpowiednich wczesnych odmian.

Jedna roślina zastąpi obornik w ogrodzie, sprawi, że gleba będzie żyzna i zdrowa

Nigdy nie jadłeś takich kotletów z kapusty! Zdrowsze, tańsze i smaczniejsze niż mięsne