Odpowiednio pielęgnowane ogórki mogą owocować nawet do przymrozków. Jednak na ogół owocowanie kończy się z końcem sierpnia.
Oczywiście natury nie da się oszukać, ale jest kilka sztuczek, które pozwalają przedłużyć zbiory o co najmniej kilka tygodni.
Czy można przedłużyć owocowanie ogórków w szklarni i na otwartych grządkach?
Najważniejsze w uprawie ogórków
Sadząc ogórki, musisz wybrać miejsce chronione przed zimnymi wiatrami. Gleba powinna być dobrze nawożona, a samo sadzenie powinno odbywać się w odpowiednim czasie. Siew ogórków z nasion, a tym bardziej sadzenie sadzonek bez osłon, można przeprowadzić dopiero wraz z nadejściem prawdziwego ciepła.
Aby zbierać do jesieni, można kilkakrotnie wykonać siew zarówno w szklarni, jak i poza nią: na przykład w odstępie 10-15 dni.
Najwcześniejsze odmiany sadzi się jako pierwsze; te nie mogą rosnąć do jesieni.
Potem – w połowie sezonu, sadzimy te, które trafią do sałatek i słoików.
Na jesienne zbiory wybieramy ogórki późno dojrzewające, najbardziej odporne na zimno, na przykład odmiana Phoenix.
Jednocześnie należy pamiętać o osłabieniu lotu pszczół późnym latem i wczesną jesienią, dlatego do późnych zbiorów wybieramy odmiany samopylne.
Sadzenie nie powinno być zagęszczone, ogórki powinny być karmione na czas. Kiedy wzrost rzęs ustanie, a liście zaczną żółknąć, konieczne jest pilne karmienie mocznikiem (najlepiej dolistnie).
Podlewanie powinno odbywać się tylko wodą podgrzaną na słońcu. Aby ogórki przynosiły owoce przez długi czas, nie należy zostawiać ich pełzających po ziemi: lepiej będą rosnąć na kratach, prawidłowo formowane.
Dojrzałe ogórki powinny być usuwane tak często, jak to możliwe.
Przy spadkach temperatur poniżej 12 ° C wymagane jest okrycie, przynajmniej z włókniny rozciągniętej na łukach lub podporach.
Jak przedłużyć owocowanie ogórków
Oprócz przestrzegania podstawowych standardów pielęgnacji ogórków, następujące środki mogą pomóc przedłużyć owocowanie o 2-3 tygodnie.
Podczas zbiorów, zwłaszcza pod koniec lata, w miarę możliwości nie należy w ogóle dotykać pędów.
Musimy dać im możliwość samodzielnego wyboru optymalnej dla nich pozycji. Konieczne jest systematyczne i dokładne badanie pędów i liści, aby wykryć początek ewentualnych chorób.
W przypadku korzystania z okryć (włókniny, a tym bardziej – folii z tworzywa sztucznego) konieczne jest ich szybkie usunięcie, gdy pogoda się poprawia. Folia służy nie tylko do izolacji, ale także do ochrony przed zimnymi deszczami. Osłona musi być ściągnięta na czas.
Podlewanie w sierpniu najlepiej wykonywać nie wieczorem, ale rano, aby do zmroku nie pozostał nadmiar wilgoci w glebie.
Warto posadzić obok kwiaty, które zwabią owady. Ich wybór nie jest niczym ograniczony: odpowiednie są na przykład chryzantemy, oregano, trawa ogórkowa (borago) itp.
W połowie sierpnia konieczne jest zaizolowanie systemu korzeniowego przez posypanie warstwą 5-7 cm próchnicy.
W tym czasie rośliny trzeba lekko odmłodzić: najmocniejsze rzęsy ostrożnie usunąć z kratki i ułożyć na ziemi, aby wytworzyły dodatkowe korzenie.
Pod koniec lata jako nawóz stosuje się popiół drzewny, ale przydatne jest też spryskiwanie liści roztworem mocznika (1 łyżka stołowa na wiadro wody).
Trzeba przycinać pędy, które zaczynają żółknąć, usuwamy je bez żalu: umożliwi to wyhodowanie nowych.
Jeśli widzimy krzaki, które wyraźnie kończą ich życie, lepiej je usunąć, aby nie przeszkadzały innym. Przedłużanie owocowania ogórków o miesiąc lub dłużej jest nierealne: każde warzywo ma swoją własną żywotność. Ale zastosowanie prostych środków może przedłużyć plonowanie o co najmniej 2-3 tygodnie, a to już nie tak mało.