Sadzenie tulipanów w sierpniu: czy można sadzić w tym okresie, kiedy i jak sadzić

Tulipany to wiosenne kwiaty, na które czekamy z wyjątkowym utęsknieniem po długiej zimie. Aby cieszyć się obfitym i długim kwitnieniem, należy przestrzegać zaleceń dotyczących sadzenia cebul.

Sadzenie przeprowadza się od sierpnia do listopada, w zależności od klimatu w regionie.

Najlepszy czas na sadzenie tulipanów

Koniec lata i jesień to najlepszy okres na sadzenie tulipanów. Tulipanów nie sadzimy wiosną, ponieważ cebulki nie będą miały wystarczająco dużo czasu na ukorzenienie i dalszy rozwój. Roślina nie będzie w stanie wypuścić liści i pąków przed nadejściem chłodów.

Rośliny sadzone na wiosnę, jeśli nawet zdołają wypuścić pąki, nie zadowolą ani pięknem, ani rozmiarami, a odcienie płatków będą w większości matowe i niewyraźne.

Plusy i minusy sadzenia tulipanów pod koniec lata

Zalety:

  • zbudowanie potężnego systemu korzeniowego;
  • maksymalne dostarczanie składników odżywczych z gleby do cebulek;
  • bezpieczne zimowanie;
  • obfite i długotrwałe kwitnienie wiosenne;
  • bogaty wybór dostępnych odmian.

Wady:

  • ryzyko zbyt wczesnego wykiełkowania
  • przy wczesnym sadzeniu wzrasta ryzyko uszkodzenia materiału sadzeniowego przez gryzonie, szkodniki owadzie, patogeny infekcji grzybiczych i bakteryjnych.

Terminy sadzenia tulipanów

Nie ma dokładnych wytycznych dotyczących terminu sadzenia tulipanów, wszystko zależy od warunków pogodowych. Z reguły sadzenie rozpoczynamy pod koniec sierpnia, a kończymy w październiku. Okres ukorzeniania cebul trwa 30-40 dni. Dlatego ogrodnicy zalecają monitorowanie warunków pogodowych, aby rozpocząć sadzenie tulipanów około miesiąc – półtora przed mrozem. Zbyt wczesne sadzenie jest niepożądane – cebulki kiełkują i umierają wraz z nadejściem pierwszych przymrozków.

Optymalna temperatura powietrza do sadzenia tulipanów: +15…+17°С, w dzień +5…+7°С w nocy. Temperatura gleby powinna wynosić +6…+10°C.

Kiedy sadzić tulipany w różnych regionach

Czas sadzenia tulipanów zależy bezpośrednio od klimatu w regionie. W cieplejszych regionach kwiaty sadzi się od połowy września do początku października. W regionach o najkrótszym okresie letnim tulipany sadzi się od połowy sierpnia do września, kiedy temperatura gleby na głębokości 10 cm wynosi +10°C. Czas sadzenia jest tu wcześniejszy, ponieważ szybciej przychodzi ochłodzenie. Glebę nad cebulami dobrze jest zaściółkować warstwą 10-12 cm, aby chronić cebulki przed wczesnymi przymrozkami.

W regionach najcieplejszych południowo-zachodnich sadzenie przesuwamy na późniejszy czas, na okres październik – listopad.

Korzystne dni według kalendarza księżycowego

Ogrodnicy, którzy ufają kalendarzowi księżycowemu, sadzą tulipany w fazie wzrostu księżyca. Istnieje opinia, że ​​przyczynia się do powiększania cebulek. Sadzenie podczas ubywania księżyca powoduje ich zmniejszenie.

Przygotowanie terenu i gleby

Podczas sadzenia tulipanów ważne jest, aby wybrać miejsce na rabatę, przygotować glebę i cebulki.

Tulipany preferują dobrze oświetlone obszary, bez przeciągów z lekką, przepuszczalną, bogatą w próchnicę glebą. Gleba ciężka i piaszczysta nie nadaje się dla tych kwiatów. Gliniastą mieszamy z piaskiem rzecznym. Zbyt ubogą glebę piaszczystą mieszamy z kompostem, próchnicą i torfem (20 l na 1 m2).

Na miejscu nie powinno być zastoju wody. Gdy wody gruntowe są wysokie, tulipany sadzi się na wysokościach lub nasypach ziemnych. Aby zwalczyć wysoki poziom wód gruntowych, na głębokości 50 cm buduje się drenaże.

Nadmierna ilość materii organicznej ma negatywny wpływ na kwitnienie: pąki przybierają niewłaściwy kształt, uformowane łodygi kwiatowe są skręcone. Podczas nawożenia gleby świeżym obornikiem korzenie często gniją, cebulki potomne nie nadają się do dalszej reprodukcji.

Ważne jest, aby gleba miała odczyn obojętny lub zasadowy. Aby znormalizować kwasowość, w glebie umieszcza się wapno gaszone, kredę lub mąkę dolomitową (400-500 g na 1 m2).

Glebę wzbogacamy substancjami mineralnymi, które przyczyniają się do przedłużonego kwitnienia i wzrostu pąków. Najpopularniejsze dodatki mineralne to superfosfat (30-40 g na 1 m2), siarczan potasu (20-30 g na 1 m2), popiół drzewny (100-200 g na 1 m2).

Wybór i przygotowanie materiału do sadzenia

Zakupiony materiał do sadzenia, powinien zostać zdezynfekowany.

Wybierając cebulki, zwracamy uwagę na:

  • rozmiar, lepiej jest brać duże okazy o zdecydowanie wyższym prawdopodobieństwie kiełkowania w porównaniu z małymi;
  • gęstość – cebulki powinny być zbite i twarde;
  • wysuszenie – taki materiał ma wysokie prawdopodobieństwo kwitnienia.

Do sadzenia nie stosuje się cebul z zapachem zgnilizny, ze śladami pleśni i białych plam.

Przed dezynfekcją twardą skorupę usuwamy z cebulek. Moczymy w roztworze fundazolu lub nadmanganianu potasu (5 g na 10 l) przez 30 minut.

Jak sadzić tulipany w sierpniu

Podczas sadzenia tulipanów zaleca się obserwowanie szeregu niuansów: głębokość sadzenia cebul, odległość między nimi, płodozmian.

Instrukcje krok po kroku

Zdezynfekowany materiał do sadzenia natychmiast wysadzamy na przygotowanych rabatach kwiatowych. Nie zaleca się utrzymywania cebulek w stanie spęczniałym przez długi czas ze względu na zagrożenie osłabienia kiełkowania. Wykonujemy bruzdy o głębokości 10-15 cm. Cebule sadzimy na głębokości 5-7 cm w luźnej glebie, ale z powodu tego, że różne odmiany mają różnej wielkości cebule najlepiej zastosować zasadę wielkość cebuli razy 3. Na przykład duże cebule o wysokości 4-5 cm posadzimy na głębokości 12-15 cm.

Odległość między cebulkami powinna wynosić 10-20 cm. Przy takim rozmieszczeniu materiału do sadzenia sąsiednie rośliny nie będą się ze sobą kolidować podczas wzrostu.

Po posadzeniu podlewamy ciepłą, osiadłą wodą. Nawozimy ziemię przed lub podczas sadzenia. Na wierzch można wysypać warstwę piasku rzecznego (4-5 cm).

Aby zminimalizować ryzyko połamania korzeni, nie zaleca się silnego wciskania materiału w glebę. Cebule przed wypełnieniem bruzd można oprószyć popiołem drzewnym.

Zastosowanie płodozmianu i przywracanie roślin na ich poprzednie miejsce dopiero po 3-4 latach znacząco poprawia jakość i długość kwitnienia.

Podsumowanie

Tulipany sadzi się głównie jesienią, aby zdążyły zapuścić korzenie, ale nie zdążyły wykiełkować przed mrozami. Kierujemy się przewidywanymi prognozami temperatur w naszym regionie. Zachowujemy zasadę wysadzania na 30-40 dni przed pierwszymi przymrozkami. Dla najchłodniejszych regionów będzie to sierpień, dla najcieplejszych październik, a nawet listopad.

Naturalne opryski do pomidorów, które chronią je przed chorobami grzybowymi

Zbiory do jesieni: jak przedłużyć owocowanie ogórków