w

„Półksiężyc” paznokcia wiele mówi o zdrowiu. Sprawdź czy masz je na wszystkich palcach

Lunula zwana obłączkiem jest widoczną częścią nasady macierzy paznokcia, która wystaje poza fałd paznokcia.

Jest biała, ma kształt półksiężyca, pojawia się do 14. tygodnia ciąży i ma unikalne cechy histologiczne. Obłączek to jedyna żywa część paznokcia. Anomalie lunuli obejmują zmiany w formie i strukturze oraz w kolorze.

Mogą wynikać z naszych indywidualnych cech, oraz z niedomagań zdrowotnych.

Tą częścią macierzy paznokcia od zawsze interesowała się medycyna chińska, której praktycy wytypowali anomalie zdrowotne związane z wielkością obłączka na danym palcu. W tradycyjnej medycynie chińskiej, im bielsze i więcej lunuli, tym bardziej energiczne i zdrowe jest twoje ciało.

Lunula jest także obiektem zainteresowania medycyny konwencjonalnej i i przeprowadzono wiele badań, z których wynika, że wygląd paznokci, w tym także wielkość, kolor i kształt obłączka ma związek ze zmianami chorobowymi w organizmie.

Ponieważ obłączek stanowi najnowszą część paznokcia, może dostarczyć wskazówek dotyczących zdrowia danej osoby. Brak lunuli nie zawsze świadczy o poważnym problemie zdrowotnym, ale warto porozmawiać o tym z lekarzem.

U większości ludzi lunule są widoczne najbardziej na kciukach i stopniowo do palca serdecznego mniejsze, a na małych palcach wcale nieobecne.

Zdarza się jednak, że półksiężyce wyglądają inaczej. Wyraźnie większe niż u większości są oznaka niskiego ciśnienia, podczas gdy paznokcie bez „półksiężyca” są oznaką dziedzicznej predyspozycji do nadciśnienia i/lub choroby serca.

Brak półksiężyca na wszystkich paznokciach może wskazywać na niedobór witaminy B12, zaburzenia krążenia lub niestabilne ciśnienie krwi, upośledzenie funkcji tarczycy, nerwicę i ewentualnie zwiększoną wrażliwość na ból.

Jeśli lunula na każdym paznokciu jest bardzo duża, oznacza to niewydolność serca. Średnie lub małe „półksiężyce” wykazują normalne ciśnienie krwi i dobry charakter.

Jeśli mają nieregularny kształt lub inny rozmiar, wykazują problemy z gruczołami, nadciśnienie lub wahania nastroju.

Przebarwienia u nasady paznokci to wczesna oznaka żółtaczki lub osłabienia wątroby.

Każdy palec jest powiązany z określonym narządem lub grupą narządów:

Kciuk – mózg i czaszka.

U nałogowych palaczy lub osób z problemami z płucami lunule są małe i cienkie. Nawiasem mówiąc, medycyna wschodnia uważa, że ​​jeśli dana osoba nie ma obłączka na kciuku, to nie wszystko jest w porządku z jego „głową”.

Palec wskazujący – płuca, okrężnica, narządy ginekologiczne.

Jeśli lunula jest znacznie mniejszy lub nawet jej nie ma, należy zwrócić szczególną uwagę na stan jelit, wątroby i trzustki.

Palec środkowy – układ krążenia i naczyniowy.

Jeśli brakuje lunuli na środkowym paznokciu, osoba ma problemy z ciśnieniem krwi, żyłami i naczyniami włosowatymi.

Palec serdeczny – nerki, układ hormonalny.

Mały palec – serce, jelito cienkie.

Dlatego lunula małego palca zanika jako pierwsza wraz z wiekiem, gdyż serce i jelita są najbardziej wrażliwe na osłabienie i choroby wieku dojrzałego. Jelito cienkie jest zatkane toksynami (zanika lunula małego palca), a to prowadzi do zaburzeń w układzie hormonalnym (zanika lunula palca serdecznego), serce nie wytrzymuje negatywnych zmian ((zanika lunula środkowego palca), a ostatnia poddaje się okrężnica.

Zwróć uwagę na paznokcie swoich dziadków, będziesz bardzo zaskoczony – stan ich paznokci może być nawet lepszy niż ich dzieci, a nawet wnuków. Problemem jest dzisiejszy styl życia, złe odżywianie i zła ekologia.

Źródło: healthline.com, brightside.me, sciencedirect.com, 365novini.com, ncbi.nlm.nih.gov, Miniatura wpisu: freepik.com