Lunula zwana obłączkiem jest widoczną częścią nasady macierzy paznokcia, która wystaje poza fałd paznokcia.
Jest biała, ma kształt półksiężyca, pojawia się do 14. tygodnia ciąży i ma unikalne cechy histologiczne. Obłączek to jedyna żywa część paznokcia. Anomalie lunuli obejmują zmiany w formie i strukturze oraz w kolorze.
Mogą wynikać z naszych indywidualnych cech, oraz z niedomagań zdrowotnych.
Tą częścią macierzy paznokcia od zawsze interesowała się medycyna chińska, której praktycy wytypowali anomalie zdrowotne związane z wielkością obłączka na danym palcu. W tradycyjnej medycynie chińskiej, im bielsze i więcej lunuli, tym bardziej energiczne i zdrowe jest twoje ciało.
Lunula jest także obiektem zainteresowania medycyny konwencjonalnej i i przeprowadzono wiele badań, z których wynika, że wygląd paznokci, w tym także wielkość, kolor i kształt obłączka ma związek ze zmianami chorobowymi w organizmie.
Ponieważ obłączek stanowi najnowszą część paznokcia, może dostarczyć wskazówek dotyczących zdrowia danej osoby. Brak lunuli nie zawsze świadczy o poważnym problemie zdrowotnym, ale warto porozmawiać o tym z lekarzem.
U większości ludzi lunule są widoczne najbardziej na kciukach i stopniowo do palca serdecznego mniejsze, a na małych palcach wcale nieobecne.
Zdarza się jednak, że półksiężyce wyglądają inaczej. Wyraźnie większe niż u większości są oznaka niskiego ciśnienia, podczas gdy paznokcie bez „półksiężyca” są oznaką dziedzicznej predyspozycji do nadciśnienia i/lub choroby serca.
Brak półksiężyca na wszystkich paznokciach może wskazywać na niedobór witaminy B12, zaburzenia krążenia lub niestabilne ciśnienie krwi, upośledzenie funkcji tarczycy, nerwicę i ewentualnie zwiększoną wrażliwość na ból.
Jeśli lunula na każdym paznokciu jest bardzo duża, oznacza to niewydolność serca. Średnie lub małe „półksiężyce” wykazują normalne ciśnienie krwi i dobry charakter.
Jeśli mają nieregularny kształt lub inny rozmiar, wykazują problemy z gruczołami, nadciśnienie lub wahania nastroju.
Przebarwienia u nasady paznokci to wczesna oznaka żółtaczki lub osłabienia wątroby.
Każdy palec jest powiązany z określonym narządem lub grupą narządów:
Kciuk – mózg i czaszka.
U nałogowych palaczy lub osób z problemami z płucami lunule są małe i cienkie. Nawiasem mówiąc, medycyna wschodnia uważa, że jeśli dana osoba nie ma obłączka na kciuku, to nie wszystko jest w porządku z jego „głową”.
Palec wskazujący – płuca, okrężnica, narządy ginekologiczne.
Jeśli lunula jest znacznie mniejszy lub nawet jej nie ma, należy zwrócić szczególną uwagę na stan jelit, wątroby i trzustki.
Palec środkowy – układ krążenia i naczyniowy.
Jeśli brakuje lunuli na środkowym paznokciu, osoba ma problemy z ciśnieniem krwi, żyłami i naczyniami włosowatymi.
Palec serdeczny – nerki, układ hormonalny.
Mały palec – serce, jelito cienkie.
Dlatego lunula małego palca zanika jako pierwsza wraz z wiekiem, gdyż serce i jelita są najbardziej wrażliwe na osłabienie i choroby wieku dojrzałego. Jelito cienkie jest zatkane toksynami (zanika lunula małego palca), a to prowadzi do zaburzeń w układzie hormonalnym (zanika lunula palca serdecznego), serce nie wytrzymuje negatywnych zmian ((zanika lunula środkowego palca), a ostatnia poddaje się okrężnica.
Zwróć uwagę na paznokcie swoich dziadków, będziesz bardzo zaskoczony – stan ich paznokci może być nawet lepszy niż ich dzieci, a nawet wnuków. Problemem jest dzisiejszy styl życia, złe odżywianie i zła ekologia.