w

Nie kupuj drogich dezodorantów! Po zastosowaniu tej metody zapach potu nie będzie już twoim problemem

Żaden dezodorant czy antyperspirant nie powstrzyma przed pocenia się latem. Jeśli do wysokiej temperatury powietrza dodamy aktywność fizyczną, na ubraniach pojawią się mokre plamy.

Warto wiedzieć, że występuje różnica między antyperspirantem a dezodorantem. Obydwa produkty są stosowane w celu zmniejszenia pocenia i nieprzyjemnego zapachu, dezodoranty przez neutralizację i maskowanie. Antyperspiranty, faktycznie zmniejszają ilość wytwarzanego potu, ale poprzez funkcję blokowania gruczołów potowych tylko w miejscu, gdzie są one najaktywniejsze.

Są to produkty drogie i nieobojętne dla nas i dla środowiska. Poznajmy inne sposoby zapobiegania poceniu się:

1. Soda

Dla niektórych osób bardzo ważne jest stosowanie naturalnych środków. Zwykła soda oczyszczona może pomóc w walce z nadmierną potliwością.

Wystarczy nałożyć ją na wilgotną skórę i strzepnąć nadmiar proszku.

Jeśli czekają nas upały i aktywność fizyczna, możesz łatwo zatrzymać pocenie się stosując izotonik, który przygotujesz z 1 l wody, 1 łyżeczki cukru, 1 łyżeczki soli i 1 łyżeczki sody.

Rano wypij szklankę napoju. Jeżeli jednak wypicie całego płynu na raz sprawia Ci trudność, możesz przyjmować go stopniowo w ciągu dnia.

2. Kamień Ałun

Kamień Ałun jest naturalnym odpowiednikiem sztucznych antyperspirantów. Ałun to naturalny minerał górski składający się ze związków glinu, nie przenika przez skórę, tworzy jedynie cienką warstwę na jej powierzchni. Nie zatyka porów, pozwala skórze oddychać.

Minerał jest nasycony właściwościami antyseptycznymi i antybakteryjnymi. Można go używać nie tylko pod pachami, ale także w innych miejscach nadmiernego pocenia, na stopach, dłoniach czy plecach.

W dodatku jest bardzo ekonomiczny i wydajny. Za 100 g zapłacimy około 15 zł, a posłuży na 2 lata codziennego stosowania.

3. Nadtlenek wodoru

To świetny sposób na walkę z nieprzyjemnym zapachem potu i bakteriami. Zmieszaj 1 łyżeczkę roztworu w pół szklanki wody i nakładaj codziennie rano na suche, czyste pachy.

4. Kora dębu

Korę dębu można kupić w dowolnej aptece. Jest doskonałym lekarstwem na pot. Dobrze jest nakładać rano wywar z kory dębu na czyste pachy, można też zamrozić wywar i kostką lodu posmarować pachy.

Przygotowanie wywaru jest proste: 5 łyżek kory dębu zalać 1 litrem wrzącej wody i gotować na małym ogniu przez około 30 minut. Pozostaw mieszaninę na 2 godziny i odcedź.

5. Puder

Jeśli nie masz innego naturalnego środka, użyj zwykłego pudru do twarzy. Dzięki zawartości talku przestaniesz się pocić na kilka godzin. Staraj się nakładać proszek co 1 godzinę.

6. Antybakteryjny żel do rąk

Jeśli czujesz zapach potu, ale nie możesz teraz wziąć prysznica, wytrzyj pachy mokrą chusteczką i nałóż żel antybakteryjny. Zabije bakterie powodujące nieprzyjemny zapach.

7. Botoks

Jeśli Twoim pierwszym problemem jest nadmierna potliwość, sięgnij po botoks – lek ten stosowany jest w leczeniu nadpotliwości. Polega na ostrzykiwaniu okolic gruczołów. Zasada jego działania jest prosta: dzięki botoksowi impuls nerwowy nie dociera do gruczołów potowych, dlatego pot nie jest wydzielany. To bardzo skuteczny zabieg a efekty zabiegu utrzymują się przez kilka – kilkanaście miesięcy.

8. Laser

Jeśli wypróbowałeś wszystkie środki i nie masz innego wyjścia, skonsultuj się z lekarzem, aby ustalić przyczynę. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie nadpotliwość, wylecz ją laserem, który trwale zatrzyma pracę gruczołu potowego.

Ze względu na to, że pot jest ważnym procesem termoregulacji organizmu i wydalania szkodliwych substancji, zabiegowi laserem poddawane są jedynie najbardziej problematyczne miejsca.