W większości przypadków tuja choruje, ponieważ nie jest odpowiednio pielęgnowana. Najczęstszym problemem jest wilgoć. Zarówno brak dostępu do wody jak i zalewanie korzeni są najczęstszą przyczyną problemów związanych z uprawą.
Jakie choroby powodują, że tuja zmienia kolor?
Przebarwienie igieł spowodowane jest także nadmiernym nawożeniem nawozami mineralnymi, a zimą wywołuje je sól drogowa, która dostaje się do korzeni.
Jeśli igły tui żółkną, mogą to być objawy niedoboru magnezu. Można temu zaradzić poprzez nawożenie solą Epsom.
Jeśli tuja zmieni kolor na czarny, nie jest to choroba, ale niedobór manganu. Jest to spowodowane zbyt kwaśną glebą. Możesz zwalczyć ten niedobór poprzez wapnowanie gleby.
Rozpoznanie objawów
Ilekroć drzewo zmienia kolor, ogrodnik powinien zbadać przyczyny. Jeśli tuja jesienią brązowieje w środku, jest to proces naturalny. Następnie zrzuca stare igły.
Jeśli tylko końcówki pędów są brązowe lub żółte, a na pniu pojawiają się białe plamy lub całe drzewo wydaje się wyschnięte, przyczyną jest niewłaściwa pielęgnacja lub choroby.
Inwazja szkodników
Brązowe końcówki pędów mogą zostać wywołane przez inwazję miecznika tujowca, który potrafi zniszczyć całą roślinę. Czasem na tujach pojawia się też mszyca – miodownica cyprysikowa.
Atak grzybów tui
Choroby grzybowe objawiają się przebarwieniami igieł, które stają się bardzo miękkie. Inwazja rozpoczyna się na końcach pędów i szybko rozprzestrzenia się na pień.
Jeśli pień stanie się białawy i plamisty od spodu, przyczyną może być zgnilizna korzeni. Występuje poprzez przenoszenie zarodników grzybów i sprzyjają mu zbyt wilgotne, zacienione miejsca.
Zwalcz choroby tui
Jeśli choroby tui zostały wywołane niewłaściwą pielęgnacją, często można jeszcze uratować drzewo. Wystarczy zapewnić lepszy drenaż, albo podlewać częściej. Odstawić nawozy mineralne i używać nawozów organicznych, takich jak kompost lub obornik.
Jeśli tuja jest zakażona szkodnikami, odetnij wszystkie zakażone części.
W przypadku ataku grzybów zależy to od tego, jak bardzo drzewo zostało dotknięte. W przypadku poważnych uszkodzeń i zaawansowanej zgnilizny korzeni pozostaje jedynie całkowite oczyszczenie drzewa życia i zastąpienie ziemi. W żywopłocie sąsiednie, jeszcze zdrowe drzewa należy leczyć środkami grzybobójczymi. Tylko w ten sposób można zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.