6 zasad pielęgnacji truskawek w lipcu i sierpniu

Pachnące truskawki, na które czekaliśmy cały rok odchodzą powoli w niepamięć i znów przyjdzie nam czekać na nie wiele chłodnych miesięcy.

Oznacza to, że ​​nadszedł środek lata. A to czas kiedy uwagę poświęcamy krzaczkom truskawek aby zapewnić sobie plony w przyszłym roku. W lipcu, sierpniu i wrześniu truskawki przeżywają drugą fazę intensywnego wzrostu liści, wyrastania nowych pędów (jednorocznych minikrzewów korzeniowych) i zawiązywania pąków kwiatowych.

Gromadzą składniki odżywcze, dzięki którym roślina w przyszłym roku uformuje jagody. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o krzaki właśnie teraz.

Pachnąca jagoda już odchodzi, co oznacza, że ​​nadszedł środek lata. I czas zacząć dbać o krzaki truskawek, aby zapewnić sobie plony w przyszłym roku. Przecież w lipcu, sierpniu i wrześniu truskawki przeżywają drugą falę wzrostu liści, wyrastanie nowych rogów (jednorocznych minikrzewów korzeniowych) i zawiązywanie nowych pąków kwiatowych.

Pielęgnacja truskawek po owocowaniu

1. Przytnij stare liście

Stare liście, które spełniły swoją funkcję, zaczynają obumierać. Ważne jest, aby usunąć je na czas starając się jednocześnie nie uszkodzić młodych liści. Im szybciej to zrobisz, tym robi będzie to łatwiejsze, a choroby i szkodniki, które pojawiły się w sezonie na starych liściach, nie będą miały czasu na przeniesienie się na nowe.

2. Poluzuj glebę

Ostrożnie poluzuj glebę między rzędami na głębokość 10 cm. Nie można poluzować gleby bezpośrednio przy krzakach, aby nie uszkodzić ich systemu korzeniowego, który w truskawkach jest dość płytki. Podczas spulchniania lekko obsypujemy krzewy, aby dodatkowe korzenie wyrastające z rozet truskawek znalazły się pod warstwą gleby.

3. Odżyw rośliny

W tym okresie truskawki są bardzo wymagające pod względem zapotrzebowania na składniki odżywcze. Pomogą w tym specjalne zbilansowane gotowe ekologiczne nawozy do truskawek lub naturalne. Bardzo dobry wynik daje humus, który zarówno użyźnia glebę, jak i poprawia jej strukturę.

4. Podlewaj

Do końca sezonu utrzymujemy glebę wilgotną, podlewając rzędy truskawek rzadko, ale obficie. Po obfitym podlewaniu usuń chwasty. Aby po podlewaniu nie tworzyła się skorupa na powierzchni gleby, zaściółkuj grządkę torfem lub słomą.

5. Usuń wąsy

Przytnij odrastające wąsy. Krzew poświęca swoją energię na tworzenie rozetek potomnych, a usuwanie nowych wyrostów stymuluje zawiązywanie nowych liści i pąków. Silnie wyrośnięte młode liście przyczyniają się do bardziej udanego zimowania. Usuwanie wąsów dotyczy już dużych krzaków dwu lub trzyletnich.

Jeśli krzaki są jeszcze młode, to pod koniec lipca – na początku sierpnia warto je zagęścić przysypując lekko ziemią wyrosty i pozwolić im rosnąć.

Natomiast pięcioletnie truskawki pożegnaj bez żalu. W przyszłym roku zajmą dużo miejsca, a wydadzą małe owoce w nikłych ilościach.

6. Pozbądź się szkodników

Jeśli zauważysz, że rosnące młode liście truskawek kurczą się i deformują, oznacza to, że rośliny są zarażone roztoczem truskawkowym. Traktuj truskawki dowolnym lekiem przeciw roztoczom (akarycydem). Dobry wynik daje środek Actellic, Tiovit Jet lub roztworem siarki koloidalnej. Czasami na liściach pojawiają się rdzawobrązowe plamy to tzw. biała plamistości liści truskawki. Roślina zrzuca te liście. Aby uniknąć infekcji, po zebraniu ostatnich plonów należy potraktować krzaki chlorkiem miedzi.

Jak prawidłowo podlewać i karmić pomidory, aby uzyskać obfite zbiory?

Przyczyny powstania i sposoby na suchą zgniliznę wierzchołkową pomidorów