w

Przyczyny powstania i sposoby na suchą zgniliznę wierzchołkową pomidorów

Co może być bardziej rozczarowującego niż widok pomidora w połowie wzrostu z ciemną plamą na wierzchołkowej części owocu?

Miesiące pielęgnacji, dbania, a sadzonki odwdzięczają się zgnilizną owoców. Niestety to bardzo częsty problem ogrodników.

Zobaczyłeś/aś gnijące pomidory na wierzchołkach? Dowiedz się, jak zatrzymać gnicie końcówek pomidora.

Zazwyczaj problem zaczyna się przy pierwszym rzucie owoców i w tych, które nie osiągnęły jeszcze pełnego rozmiaru. Na początku plama wydaje się wodnista i żółtawo-brązowa i będzie rosła, aż zniszczy większość owoców.

Inne warzywa, takie jak papryka, bakłażan i dynia, również mogą być narażone na gnicie wierzchołków.

Zgnilizna końcówek owoców to dla Ciebie informacja, że doszło do rozbieżności pomiędzy tym, co roślina otrzymuje, a jej rzeczywistymi potrzebami.

Bezpośrednia przyczyną jest niedobór wapnia, natomiast powody, z jakich do tego niedoboru doszło mogą być różne.

• Za dużo nawozu azotowego
• Niewłaściwe pH gleby
• Wysoki poziom soli w glebie
• Uszkodzenie korzeni roślin
• Zbyt niska lub zbyt duża wilgotność

W fazie intensywnego rozwoju owoców potrzebują one dostatecznej ilości wapnia do budowy tkanek.

Jeśli roślina ma zbyt dużo liści, które konkurują z owocami o wapń, osłabiony (uszkodzeniem, albo chorobą) system korzeniowy, który nie ma wystarczającej mocy poboru wapnia z gleby, niedostateczną wilgoć, nadmierne zasolenie gleby, kwasowość lub po prostu brak wapnia w glebie zaobserwujesz na swoich owocach zgniliznę wierzchołków.

Wapń jest transportowany z korzeni do owoców przez wodę, więc jeśli rośliny doświadczyły okresu suszy lub nieregularnego nawadniania, możesz zauważyć zgniliznę wierzchołków.

Lub odwrotnie jeśli korzenie twojej rośliny są stłoczone (przez nieprzepuszczalną glebę) lub podmokłe, mogą nie być w stanie przyciągnąć wapnia do owoców. Gwałtowna zmiana warunków klimatycznych.

Naprzemienne wysokie temperatury i deszczowa pogoda często powodują gnicie wierzchołków.

Jeśli podałeś swoim nowym roślinom zbyt dużo nawozu, mogą one rosnąć zbyt szybko, co może uniemożliwić korzeniom dostarczanie wystarczającej ilości wapnia, aby nadążyć za wzrostem.

Jak widzisz przyczyny niedoboru wapnia, które prowadza do rozpadu tkanek mogą być bardzo różne.

Czy rośliny da się uratować?

Zgnilizna końca kwitnienia jest stanem spowodowanym brakiem wapnia. Niestety, zgnilizna nie zniknie, gdy owoc zostanie już nią dotknięty, ale postępowanie zgodnie z poniższymi radami może powstrzymać dalszy rozwój i wpływ na inne rozwijające się owoce.

Test gleby może dać odpowiedź czy jej zasobność jest przyczyną, wówczas dodanie odrobiny wapna powinno pomóc.

Można w tym celu zastosować popiół, sadzę, podlewanie wodą z mlekiem lub gotowy nawóz odkwaszający glebę dolomit.

Zgnilizna końców pomidora zwykle wpływa na pierwszą turę owoców. Chociaż zgnilizna może osłabiać roślinę i narazić ją na inne choroby, nie jest to stan zaraźliwy i nie przemieszcza się między owocami.

Jeśli widzisz czarną plamę, usuń i wyrzuć pomidora. To odciąża roślinę, pozwalając jej skierować energię do zdrowych owoców.

Dobrą wiadomością jest to, że jeśli będziesz trzymać się dobrych praktyk ogrodniczych, twoja roślina prawdopodobnie wyzdrowieje i zacznie produkować zdrowe owoce.

Jeśli nie stwierdzisz, że masz poważny niedobór wapnia, nie ma potrzeby stosowania opryskiwaczy ani środków grzybobójczych. Usunięcie dotkniętych owoców i kontynuowanie stałego harmonogramu podlewania może rozwiązać problem dla następnych owoców.

Oprysk dolistny

Jeśli stwierdzisz, że roślinie zagrażają poważne niedobory wapnia najlepiej użyć oprysku dolistnego, aby przyspieszyć przyswajanie tego pierwiastka. Wybierz z opcji najłatwiej dostępną dla siebie.

Saletra wapniowa

Można ją kupić w formie proszku lub gotowych preparatów (np. wapnovit) i wykonać oprysk według instrukcji na opakowaniu. To jeden z najskuteczniejszych środków radzenia sobie z suchą zgnilizną wierzchołkową pomidorów. Wystarczy usunąć dotknięte owoce, wykonać oprysk dokładnie by trafił na wszystkie liście krzewów, a następne owoce będą piękne i zdrowe.

Azotanu wapnia

Z reguły leczenie zgnilizny pomidorów odbywa się za pomocą azotanu wapnia. Roztwór przygotowuje się według tego przepisu: 10-15 g azotanu wapnia rozcieńcza się w 10 litrach wody. Przy tym samym składzie możesz również podlać roślinę u nasady, używając 2 litrów na każdy krzak. Wystarczająca zawartość boru w glebie pomoże poprawić wchłanianie wapnia, dlatego zaleca się dodanie kwasu borowego przed opryskiem azotanem.

Roztwór chlorku wapnia

Dobry efekt w walce z chorobą zapewnia roztwór chlorku wapnia, który można łatwo kupić w aptece. Lek jest sprawdzony, tani i dostępny do użytku, łatwo i szybko się rozcieńcza. Do leczenia 1 ampułkę chlorku wapnia (10 ml) rozpuszcza się w 6 litrach wody i pomidory spryskuje się tym roztworem 2 razy w tygodniu, aż do ustąpienia objawów choroby.

Napar z popiołu drzewnego

Aby wyeliminować zgniliznę, wykonuje się napar z popiołu drzewnego, do przygotowania którego pobiera się 100 g popiołu na 1 wiadro wrzącej wody.

Rozpuść we wrzącej wodzie i pozwól mu parzyć przez kilka godzin. Następnie uzyskaną kompozycję filtruje się i wlewa do dozownika opryskiwacza, którym leczy się chore krzewy.

Wywar z kory dębu

Pomaga również wywar z kory dębu. 5 g kory dębu zalewa się zimną wodą i gotuje przez 15 minut. Schłodzić i przefiltrować. Dodaje się dodatkową wodę, aby uzyskać 10 litrów roztworu.

Przygotowaną kompozycję opryskuje się rośliny.

Soda kalcynowana

Soda kalcynowana ma wysoką właściwość alkalizującą i pomaga radzić sobie ze zgnilizną wierzchołków pomidorów.
Doświadczeni ogrodnicy często używają sody kalcynowanej. Przygotuj i użyj kompozycji zgodnie z tym przepisem: rozpuść 2 łyżki w wiadrze z wodą, a następnie kilkukrotnie spryskaj krzaki pomidorów, aż problem zostanie całkowicie wyeliminowany.

Skorupki jajek

Skorupki umieszcza się w rondlu. Zalewa wodą i gotuje przez kilka minut. Schładza do temperatury pokojowej i odwstawia na około 12 godzin. Następnie roztwór trzeba przefiltrować i spryskać krzewy pomidora.

Źródło: cvetok-v-dome.ru, gardeningknowhow.com, Miniatura wpisu: smakdnia.pl