w

Jak prawidłowo podlewać i karmić pomidory, aby uzyskać obfite zbiory?

Pomidory są uważane za dość kapryśną kulturę rośliną. Wprawdzie są w stanie rosnąć przy minimalnym nakładzie pracy i opieki, ale zbiory z tak prowadzonej uprawy będą skąpe.

Aby zbierać obfite plony trzeba poświęcić im należny czas i troskę czego niezbędnym czynnikiem są regularne karmienie i prawidłowe podlewanie.

Jak prawidłowo podlewać i karmić pomidory, aby uzyskać obfite zbiory?

Podlewanie

Dla dobrego wzrostu i obfitego owocowania pomidory wymagają regularnego podlewania, ale innego w różnych fazach wzrostu. Gdy pomidory rosną i kwitną, należy je podlewać raz w tygodniu litrem wody na krzew. Kiedy owoce zaczynają się formować i rosnąć częstotliwość podlewania zwiększa się do jednego na pięć dni, a ilość do trzech litrów wody na krzak.

Ważne jest, aby pamiętać, że gdy tylko pomidory zaczną dojrzewać, należy przerwać podlewanie, w przeciwnym razie owoce zaczną pękać i gnić.

Ważne jest nie ilość i częstotliwość podlewania, ale także sposób: dokładnie pod korzeń, aby woda nie dostawała się na liście, ponieważ wilgoć na liściach prowadzi do różnych chorób. Idealnie jest wykopać płytki rów między rzędami pomidorów i wlać do niego wodę. Wtedy nawet gleba w pobliżu pędów pozostanie sucha, co kilkakrotnie zmniejszy ryzyko infekcji.

Karmienie w okresie letnim

Jeśli chodzi o karmienie w okresie letnim to wystarczy przeprowadzić je dwa razy, ale ważne by było we właściwym czasie i właściwymi składnikami.

Pierwsze przeprowadzamy gdy owoce zawiążą, a następnie po 20 dniach (pamiętajmy, że karmiliśmy już pomidory po posadzeniu do ziemi i tuż przed kwitnieniem). Pierwsze letnie to karmienie na mokro z pełnym zestawem makroskładników.

Pięć łyżeczek azotanu amonu, po jednej łyżce superfosfatu i siarczanu potasu rozcieńcza się w 10 litrach wody. Dobrze wymieszaj nawóz i podlewaj pomidory pod korzeń w ilości trzech litrów na roślinę.

Do drugiego możesz użyć tych samych nawozów w tych samych proporcjach i przeprowadzić w ten sam sposób. Zamiast nawozów mineralnych można zastosować gotowe nawozy naturalne do ekologicznych upraw lub środki naturalne domowe, o których pisalismy w artykule: Jakie nawożenie jest wymagane dla pomidorów w okresie owocowania.

Dodatkowo warto zaściółkować pomidory humusem lub zgniłym kompostem, ponieważ lubią one materię organiczną. Taka ściółka ochroni glebę przed szybkim wysychaniem i zapewni roślinom dodatkowe odżywianie niezbędne do dobrego zbioru dojrzewających pomidorów.