Dobry ogrodnik wie, że niezależnie od tego czy używa wody ze studni, wodociągu czy deszczówki powinna być ona ustana i ogrzana do temperatury otoczenia aby można było jej użyć do podlewania roślin.
Do tego celu najczęściej używamy beczki lub ewentualnie innych pojemników do zbierania i ogrzewania wody.
Jednym z problemów związanych z przechowywaniem dużych ilości wody w otwartych pojemnikach jest jej wykwit. Woda kwitnie szczególnie szybko w upalne i bezwietrzne dni. Jak zapobiec zakwitowi wody? Istnieją proste rozwiązania tego problemu.
Zaznaczmy od razu, że zdania na temat kwitnącej wody są podzielone. Wprawdzie zazieleniona woda zawiera dużą liczbę pożytecznych mikroorganizmów. Pamiętajmy jednak, że do wody mogą trafiać ptasie odchody i inne zanieczyszczenia organiczne, które mogą sprzyjać rozwojowi toksycznych patogenów.
Dlatego wielu działkowców nie chce podlewać grządek zieloną wodą, uważając, że nie jest ona wystarczająco czysta, a nawet niebezpieczna dla roślin.
Siarczan miedzi do beczki
Uchroni wodę przed kwitnieniem. Nie zaleca się jednak ciągłego używania tego środka. Podczas podlewania siarczan miedzi dostanie się do gleby, gdzie będzie się gromadził i może prowadzić do jego nadmiaru.
Odrobina nadmanganianu potasu do wody
Ten środek jest często używany do dezynfekcji wody w gospodarstwie domowym. Zabezpieczy wodę, a na pewno opóźni proces zielenienia.
Ograniczony dostęp światła i powietrza do wody
Przykryj beczkę pokrywką. Pokrywa ochroni wodę przed wpadaniem zanieczyszczeń, bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, oraz przed dostępem świeżego powietrza, które sprzyjają rozmnażaniu cyjanobakterii. Dodatkowo pod pokrywką, w zamkniętym pojemniku, woda szybciej się nagrzeje i można ją prędzej wykorzystać do podlewania.
Naturalne zwalczanie glonów
Skuteczne w walce z glonami są związki humusowe, które obniżają pH wody do 6,9, mają działanie osłaniające i dezynfekujące i w naturalny sposób ograniczają rozwój glonów. Tę technikę znają dobrze zapaleni akwaryści. Wymaga ona jednak sporej wiedzy i bez doświadczenia stosowanie jej może zaszkodzić wodzie i roślinom.