Spadanie niewielkiej liczby tworzących się owocni jest całkowicie normalne, a nawet wskazane. Roślina zachowa siły na wytworzenie owoców większych i słodszych, niż gdyby ich było zbyt wiele. Ale czasami zdarza się, że zawiązki owoców wysychają i opadają masowo, co drastycznie zmniejsza wydajność, a nawet całkowicie pozbawia drzewo owoców. Dlaczego opadają zawiązki owoców drzew owocowych i jak temu zaradzić?
Dlaczego opadają zawiązki owoców?
Przyczyn może być wiele, jednym z głównych są niedobory składników odżywczych (najczęściej azotu, potasu, fosforu czy wapnia). W takim wypadku drzewo pozbywa się większości nasion, dzięki czemu przynajmniej część ma szansę dojrzeć.
Przedwczesne opadanie owoców z drzew owocowych, prawdopodobnie jest powodem niedoborów pokarmowych. Aby temu zapobiec, trzeba je odpowiednio zasilić. Najlepiej dokarmić drzewa owocowe wiosną, aby zawiązki mocno się trzymały i prawidłowo rozwijały.
Do uzupełnienia brakujących składników odżywczych, stosujemy nawozy mineralne i organiczne, a także stymulanty owocowania, które chronią przed opadaniem zawiązków.
Jak wesprzeć drzewa wiosną, by zawiązki owoców nie opadały?
Po pomyślnym utworzeniu zawiązków warto spryskać drzewa roztworem mocznika (2 łyżki stołowe na 10 litrów wody). Opryskujemy liście, a także pnie i gałęzie.
Do tego stosujemy naturalne nawozy do podlewania na przykład napar z pokrzywy (czy innych zielonych roślin), popiołu, roztwór z kurzego obornika granulowanego.
Zasilanie naturalne przeprowadzamy razem z gotowymi nawozami, które są bardziej kompleksowe i w przypadku problemu z opadaniem owoców będą lepszym wsparciem dla rośliny.
Jak i czym nawozić drzewa owocowe?
Silne drzewo łatwiej niż osłabione i skarłowaciałe, opiera się bakteriom i szkodnikom. Dlatego regularne nawożenie to nie tylko gwarancja dobrego owocowania, ale także ochrona przed wieloma chorobami. Wiosenny nawóz wspomagający możemy wykonać i zastosować w następujący sposób:
Napar ziołowy z popiołem i superfostatem: napełniamy wiadro posiekanymi chwastami (mniszek, żywokost, pokrzywa, czy inne zioła łąkowe, a nawet zwykła trawa), dodajemy 1 szklankę popiołu i 10 g superfosfatu (lub gotowy nawóz ekologiczny według wskazówek producenta). Odstawiamy na 10-14 dni, następnie przecedzamy i rozcieńczamy wodą w stosunku 1:5. Podlewamy w ilości 4-5 wiader naparu pod jedno starsze drzewo lub 1,5-2 na młode.
Inne nawożenia:
- popiół (1-2 filiżanki na 1 m2);
- roztwór obornika krowiego (1:10);
- roztwór obornika kurzego (1:20);
- azotan wapnia (1 łyżka stołowa na 10 litrów wody);
- agrofoska (3 łyżki stołowe na 10 litrów wody).
Użycie płynnych nawozów – 3-5 wiader na drzewo.
Inne przyczyny wysychania i opadania zawiązków
Poza nawożeniem ważna jest też na przykład kwestia nawadniania. Brak lub nadmiar wody może negatywnie wpływać na transport składników przez korzenie. Podobnie rzecz ma się z nadmiernym zakwaszeniem gleby. Nieodpowiednie ph zaburza odżywianie rośliny.
Do pozostałych przyczyn należą:
- przemarznięcia drzew zimą lub w czasie wiosennych przymrozków;
- przelanie lub przedłużająca się susza;
- wysoki stan wód gruntowych;
- zbyt gęsta korona drzewa (w rezultacie jajniki nie mają wystarczającego oświetlenia);
- zbyt drastyczne cięcie, które osłabiło roślinę;
- choroby i szkodniki, w szczególności monilioza, parch, rdza, obecność jabłkóweczki, błonkówek itp.;
- wysoka kwasowość gleby;
- silny wiatr lub deszcz.
Drzewo może być również osłabione po bardzo obfitych ubiegłorocznych zbiorach. W takim przypadku nie przeciążamy go nawozami. Pozwalamy mu na mniejsze plony, aby się zregenerowało i plonowało lepiej w kolejnym roku. Intensywne nawożenie zostawiamy dla drzew, które każdego roku zrzucają przedwcześnie owoce, zwłaszcza gdy problem się powtarza.
Warto obserwować ogród by w razie potrzeby szybko wykonać zabiegi podtrzymujące zawiązki na swoim miejscu.
Zobacz również: Jak przycinać wiśnie. Cięcie młodego i starego drzewa