w

Jak karmić sadzonki papryki 10 dni przed sadzeniem w ogrodzie

Maj to miesiąc, w którym większość rozsad trafi na swoje docelowe miejsce w gruncie. To ostatni etap rozsady i potrzeby młodych sadzonek się zmieniają. W tym okresie powinniśmy przygotować je na czynniki stresowe jakim będzie radykalna zmiana warunków otoczenia.

Rośliny muszą być gotowe na szybkie dostosowywanie się do zmiennych temperatur, działania wiatru, słońca. Uodpornić się na działanie czynników chorobotwórczych i przede wszystkim dobrze i szybko się ukorzenić, żeby to wszystko było możliwe.

Sadzonki papryki potrzebują teraz przede wszystkim fosforu i potasu. Fosfor stymuluje wzrost części korzeniowej. Potas odpowiada za podział komórek i inne procesy wzrostu roślin.

Dlatego też, gdy zastosujemy nawóz fosforowo-potasowy 10 dni przed sadzeniem sadzonek, rośliny wzmocnią się i otrzymają zapas niezbędnych składników pokarmowych. Po to, by w nowym miejscu rośliny dobrze się zakorzeniły i zaczęły aktywnie rosnąć.

Karmienie sadzonek papryki 10 dni przed przesadzeniem

1 litr popiołu drzewnego rozpuszczamy w 10 litrach wody i dodajemy do mieszanki 2 łyżki siarczanu potasu. Przygotowanym roztworem podlewamy sadzonki papryki.

Popiół dostarczy roślinom fosfor i inne substancje, a siarczan potasu – potas.

Zamiast siarczanu potasu można użyć azotanu potasu.

Dzięki takiemu nawożeniu papryka dobrze przyjmie się w nowym miejscu, zniesie bez szwanku zmiany i zacznie szybko rosnąć.