Olej lniany – właściwości i zastosowanie

Olej lniany staje się coraz bardziej popularny.

Dodawany do sałatek sosów, ludzie piją go w celach leczniczych i używają jako kosmetyku.

Tak szerokie zastosowanie oleju zależy od jego niezwykle cennych właściwości biologicznych.

Zalety oleju

Dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6, które mają właściwości przeciwutleniające, olej lniany przewyższa wszystkie źródła pochodzenia roślinnego. Dodatkowo zawierają rekordową ilość „witaminy młodości” – octanu tokoferolu (witamina E) oraz witaminy A i grupy B.

Ten wyjątkowy olej pozyskiwany jest z nasion lnu metodą tłoczenia na zimno. Ta metoda sprawia, że wszystkie jego właściwości docierają do organizmu w niezmienionym stanie. Dlatego właśnie nie należy poddawać go obróbce cieplnej, aby uniknąć utraty cennych substancji.

Gdzie kupić

Możesz kupić olej lniany w sklepie lub aptece. Zwróć uwagę, że jest zapakowany w nieduże butelki, najczęściej z ciemnego szkła z ciasnym korkiem.

Wynika to z jego wrażliwości i zdolności do szybkiego pogarszania się w kontakcie z powietrzem. Otwartą butelkę oleju należy przechowywać w lodówce i zużyć możliwie szybko.

Zastosowanie

W celach leczniczych olej lniany przyjmuje się doustnie, zwykle 1 łyżkę stołową na pusty żołądek. Zalecamy zacząć od 1 łyżeczki, aby zapobiec niepożądanym reakcjom z przewodu pokarmowego.

Dla zdrowia

Eksperci zalecają połączenie tradycyjnego leczenia hemoroidów, zapalenia jelita grubego, zaparć, otyłości, miażdżycy i nadciśnienia z olejem lnianym. Największy efekt osiąga się przy czasie leczenia 1,5 miesiąca. Następnie – 3 tygodnie przerwy i nowy cykl.

Lecznicze właściwości oleju są wykorzystywane na trudno gojące się rany. Należy obficie nasączyć je olejem przykładać gazą. która należy wymieniać co 6 godzin.

Te same właściwości oleju wykorzystuje się w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej. Zażyj łyżkę stołową oleju i trzymaj w ustach przez u 5 minut. Następnie wypluj to.

Można też wykorzystać olej lniany do odchudzania. Po dwóch miesiącach picia oleju następuje nie tylko usunięcie zbędnych kilogramów, ale także cudowna poprawa stanu włosów i skóry.

Olej w łagodny sposób wpływa na jelita poprzez oczyszczanie ich z toksyn.

Metoda oczyszczania jest bardzo prosta.

Rano wypij 1 łyżkę oleju na 10 minut przed śniadaniem. Wieczorem – to samo 15 minut po kolacji, potem już nie jedz. Zalecana dawka początkowa to 1 łyżeczka przez tydzień. Następnie – 1 łyżka.

Dla urody

Maski i kremy na bazie oleju lnianego z pewnością konkurują z drogimi kremami fabrycznymi. Kiedy skóra styka się z olejem, następuje aktywna regeneracja komórek i nasycenie unikalnymi składnikami odżywczymi.

Możesz również użyć oleju lnianego do włosów.

W przypadku wypadania włosów należy je wcierać w skórę głowy, aby nasycić je kwasami tłuszczowymi i witaminami.

Do włosów przetłuszczających się – zmieszaj olej z olejkiem grejpfrutowym lub eukaliptusowym, a do włosów suchych – z lawendowym.

Olej lniany zyskał szerokie uznanie dopiero w ostatnich latach. Wcześniej jego kosztowna produkcja nie rozwijała się z powodu niewielkiego zainteresowania konsumentów.

Ale dziś mamy dostęp do tego cudownego specyfiku i doskonałą okazję, aby go wykorzystać, aby dla naszego zdrowia i urody.

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło: swe.kibrisdoktor.com, Miniatura wpisu: freepik.com

Najlepsze ćwiczenie na rozluźnienie kręgosłupa szyjnego

4 sposoby, dzięki którym szybko pozbędziesz się pleśni z każdego zakątka domu