Co jeść, aby poprawić swój stan psychiczny? 9 elementów, których brak uderza w psychikę

Wśród powszechnych patologii psychicznych, które prześladują współczesnego człowieka są – depresja, choroba afektywna dwubiegunowa, lęk.

Wyzwalaczem jest cecha wrodzona lub uraz psychiczny, ale nie bez znaczenia jest też brak w organizmie pewnych witamin i pierwiastków, bez których układ nerwowy i mózg nie radzą sobie z obciążeniem.

Jak odżywianie wpływa na układ nerwowy

Neurony są odpowiedzialne za tworzenie i przekazywanie impulsów. Do ich powstania organizm potrzebuje minerałów i składników odżywczych, które człowiek otrzymuje z pożywienia. W przypadku ich braku zmienia się prędkość sygnału i wrażliwość, pojawia się drażliwość i senność albo pobudzenie i napięcie.

Mózg potrzebuje glukozy i tlenu. Ale aby zapewnić aktywność umysłową, zachować pamięć i samodyscyplinę, potrzebuje wielu witamin, aminokwasów i związków organicznych.

Dlatego odpowiednia dieta jest jednym ze składników leczenia zaburzeń psychicznych.

1. Kwasy tłuszczowe Omega-3

Mózg potrzebuje codziennie kwasów omega-3. Zapewnia niezbędne procesy w naczyniach krwionośnych, usprawnia pracę układu krążenia i odpornościowego, chroni zakończenia
nerwowe przed negatywnym działaniem toksyn. Zapobiega zapaleniom mózgu, które powodują spadki ciśnienia, zwiększoną nerwowość, stany zapalne.

2. Cynk

Jest częścią wielu leków i kompleksów witaminowych stosowanych w leczeniu depresji. Przy rozpoznaniu nerwic i frustracji emocjonalnej u pacjentów obserwuje się zmniejszenie tej mikrokomórki o 14-20% od normy.

Zawarty jest w twardych serach, wodorostach, drobiu i owocach morza. Zapasy cynku można uzupełnić, dodając kiełkującą pszenicę do jedzenia, pijąc filiżankę aromatycznego kakao na śniadanie.

3. Witamina B12

Brak składników odżywczych osłabia układ nerwowy, zmniejsza wydolność mózgu, wywołując zaostrzenie chorób psychicznych. Naukowcy udowodnili związek między niskim
poziomem witaminy B12 a depresją u ludzi. Witamina znajduje się w rybach i produktach pochodzenia zwierzęcego, wątrobie, grzybach.

4. Witamina D.

Często wiąże się to z tworzeniem się układu kostnego. Faktycznie witamina D wpływa na nastrój, jej niedobór powoduje sezonową depresję i senność. Organizm potrzebuje
światła słonecznego do produkcji pierwiastka śladowego. W małych ilościach można go uzyskać z tłustych ryb morskich, żółtka jaja, masła.

W okresie jesienno-zimowym zaleca się dodatkową suplementację witaminy D. Niektóre kraje wprowadziły przepisy dopuszczające uzupełnienie witaminy D w produktach spożywczych.

Coraz częściej sŁyszy się doniesienia, że osoby z niedoborem witaminy D znacznie ciężej przechorowują zakażenie koronawirusem.

5. Folian

Pochodne kwasu foliowego wspomagają układ nerwowy człowieka. Ich brak grozi pojawieniem się sezonowego zniechęcenia, przejawami objawów klinicznej depresji. Jedz więcej fasoli i roślin strączkowych, szparagów, pomarańczy i orzeszków ziemnych, aby zapobiec drażliwości i zwiększyć witalność.

6. Jod

Cenny pierwiastek śladowy bierze udział w wielu procesach, wspomaga tarczycę. Wraz ze spadkiem jego poziomu w organizmie zmniejsza się produkcja hormonów tarczycy, które
bezpośrednio wpływają na nastrój, samopoczucie. Niedobór jodu prowadzi do pogorszenia funkcji mózgu, dzieci gorzej pamiętają materiały szkolne. W przypadku niewydolności
hormonalnej osoba staje się płaczliwa, senna, towarzysza jej gwałtowne zmiany nastroju.

7. Selen

Wraz ze spadkiem we krwi cenngo pierwiastka, dochodzi do rozregulowania sie poziomu niektórych hormonów. W organizmie gromadzą się toksyny i wolne rodniki, sprzyja to takim objawom jak osłabienie mięśni i sklonności do obnizenia nastroju.

W przypadku niedoboru selenu wzbogać dietę o owoce morza, wołowinę, kurczaka, produkty mleczne.

8. Białka

Białka rozkładane w jelitach dostarczają organizmowi cennych aminokwasów, które wspierają funkcjonowanie mózgu.

Przy restrykcyjnej diecie może się zaostrzyć choroba psychiczna.

Dlatego przy predyspozycjach do nerwicy i choroby afektywnej dwubiegunowej lekarze zalecają codzienne spożywanie mięsa i nabiału, sera, jajek, grzybów.

9. Żelazo

Indyjscy eksperci psychiatrii udowodnili, że niedobór żelaza jest przyczyną zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi u małych dzieci. Niski procent pierwiastków śladowych wywołuje anemię i głód tlenu w mózgu, wpływa na myślenie i inne procesy.

Żelazo znajdziesz w mięsie i podrobach, burakach, soku gryczanym i granatowym.

Te witaminy i pierwiastki śladowe powinny być zawarte w diecie każdej osoby. Jeśli masz skłonność do depresji, chorób psychicznych, dobrze się odżywiaj, monitoruj zawartość składników odżywczych we krwi za pomocą testów.

Zadbaj o swoje zdrowie – nie kupisz go za pieniądze.

Źródło i Fotografie: otozh.com.ua

Może masz go w ogrodzie i nie znasz jego cudownego działania: Ten chwast jest ratunkiem dla kości, naczyń krwionośnych i skóry – cenniejszy niż złoto!

Nie ma żartów: 4 rzeczy, które przytrafiają się organizmowi, gdy wzrasta poziom kwasu moczowego – ważna informacja!