w

Neurolog i kręgarz poleca 5 najlepszych ćwiczeń na ból pleców

Jeśli masz kłopoty z kręgosłupem, o tej porze roku odczuwasz dolegliwości najsilniej.

Ból utrudnia poruszanie, zmienianie pozycji, a nawet doskwiera podczas snu.

Jeśli nie szukałeś porady lekarskiej pomagasz sobie środkami przeciwbólowymi, jednak pomagają one na krótko, a czasem w ogóle, gdy ból jest szczególnie nasilony.

Wizyta u neurologa poprawia sytuację. Leki są lepiej dopasowane i naprawdę działają, niestety na ogół przez tyle czasu, przez ile się je zażywa, po jakimś czasie ból wraca.

Najlepsze efekty osiąga się łącząc leczenie z fizjoterapią. Profesjonalne zabiegi i ćwiczenia, zwłaszcza, gdy są wykonywane regularnie, przynajmniej w sesjach co jakiś czas, przynoszą naprawdę niesamowite efekty.

Tymczasem można swój cierpiący kręgosłup wesprzeć samemu w domu. Nie potrzebne są do tego jakieś wyjątkowe sprawności, sprzęty czy warunki.

Doświadczony lekarz neurolog i kręgarz podzielił się swoim 25-letnim doświadczeniem, by pomóc ludziom ulżyć sobie w bólu.

Lata praktyki utwierdziły Dr. Deryabina w przekonaniu, że terapia ruchowa jest niezbędna do utrzymania zdrowia pleców i niezbędna do powrotu do zdrowia po kontuzjach.

Wszystkim cierpiącym doktor poleca poniższe ćwiczenia:

Ćwiczenie 1

Stań pod ścianą i odsuń się od niej o mały krok. Oprzyj ramiona i łopatki o ścianę. Ręce ułóż pod kątem prostym. Wszędzie powinien być kąt prosty.

Podczas wdechu wciśnij łokcie w ścianę. Utrzymaj ciśnienie w przeponie. Wydech. Powtórz 15 do 20 razy.

Jest to bardzo ważne, ponieważ kiedy oddychamy przez przeponę, membrana wytwarza podciśnienie w jamie brzusznej, dzięki czemu krew żylna jest zasysana, wciągana do serca, usprawniając krążenie krwi.

Ćwiczenie 2

Możesz wykonać to ćwiczenie na kanapie lub na podłodze i jest również odpowiednie przy ostrym bólu.

Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach i połóż dłonie blisko miednicy. Podczas wydechu staraj się maksymalnie unieść miednicę. Wykonaj 15 do 20 powtórzeń.

Jeśli ból nie pozwala na uniesienie miednicy, wystarczy tylko napiąć mięśnie miednicy i puścić.

Ćwiczenie to może poprawić krążenie krwi w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Ćwiczenie 3

To ćwiczenie jest najbardziej skuteczne w przypadku bólu krzyża. Zegnij nogi w kolanach i, jeśli to możliwe, unieś je, a jeśli nie możesz połóż je na stołku lub innym podwyższonym miejscu. Ręce za głowę.

Podczas wydechu unieś podbródek o 5 do 10 centymetrów, nie zginając szyi.

To ćwiczenie należy powtórzyć co najmniej 50 razy i stopniowo starać się zwiększać liczbę powtórzeń.

Dobry wynik osiągniesz, jeśli wytrzymasz 150-200 powtórzeń w jednej serii.

To ćwiczenie rozwiązuje problem z żylakami, hemoroidami i oczywiście problemy z kręgosłupem lędźwiowym.

Ćwiczenie 4

Podczas tego ćwiczenia połóż się na brzuchu, a następnie oprzyj się na rękach

i przyciągnij pośladki do pięt.

Możesz odczuwać ból po pierwszych dwóch powtórzeniach, ale po czterech lub więcej ból powinien się zmniejszyć.

Powtórz 15 do 20 razy. Jeśli ból staje się bardziej intensywny, należy pominąć to ćwiczenie.

Ćwiczenie 5

Połóż się na plecach i rozłóż ramiona. Przyciągnij kolana do klatki piersiowej, unosząc ją w kierunku kolan i opleć kolana rękami.

Powtórz 15 do 20 razy. Pamiętaj o prawidłowym oddychaniu przez przeponę.

W przypadku każdego z ćwiczeń, jeśli odczuwasz silny ból, nie wykonuj ćwiczenia.

W ostrych stanach zapalnych nie można przeciążać kręgosłupa. Gdy ból jest tak silny, że nie możesz się poruszać, musisz obchodzić się ostrożnie ze swoim ciałem.

Staraj się rozluźnić. Układaj ciało tak jak ci na to pozwala, wycisz się. Słuchaj swojego ciała, odpoczywaj, nie obciążaj go nadmiernie.

Kiedy stan pozwala na w miarę swobodne poruszanie, możesz zacząć ostrożnie ćwiczyć. Nadaj zachowując ostrożność, by nie zrobić sobie krzywdy.

Wideo poradnik:

UWAGA! Treści w serwisie z założenia mają charakter informacyjno-edukacyjny. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub stosujesz leki, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem naturalnego leczenia, aby uniknąć interakcji. Odkładając lub przerywając klasyczne zabiegi medyczne, możesz zagrozić swojemu zdrowiu.
Źródło i miniatura wpisu: Здоровая спина с клиникой Спасибо, Доктор!/youtube