w

Pomidory nie rosną i mają pofałdowane liście? Musisz reagować natychmiast!

Pielęgnujemy sadzonki pomidorów od pierwszych dni. Dbamy o nie, podlewamy, nawozimy, a tymczasem one przestają rosnąć i z niewidocznego na pierwszy rzut oka powodu, ich liście stają się nierówne, pofałdowane, a wierzchołki karłowacieją. Na liściach widzimy tylko małe muszki. Te objawy są widoczne już przy początkowych stadiach ataku mszyc. Nie musi być ich wiele, a potrafią zniweczyć cały plon. Jeśli nie zareagujemy od razu konsekwencję będą przykre.

Mszyce na pomidorach

Te małe, owadzie szkodniki mogą poważnie zaszkodzić uprawom pomidorowym. Najgorsze jest to, że wcale nie jest łatwo je zauważyć. Potrafią skutecznie zmylić ogrodnika. Np. mszyca zielona, ma kolor identyczny jak liście i bardzo trudno ja dostrzec. Natomiast w przypadku mszycy czarnej, zanim zobaczymy mnóstwo czarnych kropek znajdujemy maleńkie muszki, przypominające ziemiórki, o których sądzimy, że są nieszkodliwe. Tymczasem to forma skrzydlata mszyc, która wyrządza poważne szkody.

Formy skrzydlate będące głównymi w okresie rozrodu, migrują z jednej rośliny na drugą, przyczyniając się do rozprzestrzeniania mszyc. Formy bezskrzydłe podczas dalszej części cyklu życiowego mszyc tworzą się na jednej roślinie, gdzie żerują i rozmnażają się.

Zależnie od warunków środowiskowych i potrzeb, mszyce mogą wykorzystywać formy skrzydlate lub bezskrzydłe. W przypadku zagrożenia lub zmiany warunków, mszyce mogą tworzyć formy skrzydlate, które umożliwią im ucieczkę w nowe miejsca do osiedlenia.

W obu przypadkach, zarówno formy skrzydlate, jak i bezskrzydłe mszyc, mogą wyrządzać szkody na roślinach, w tym na pomidorach. W tym artykule omówimy, jak szybko zwalczyć mszyce na pomidorach.

Jakie objawy powodują mszyce na pomidorach?

Mszyce żywią się sokiem roślinnym, na pomidorach mogą przynieść wiele poważne straty, wysysając sok i powodując deformacje liści, pędów i owoców. Mogą też przenosić wirusy wywołujące choroby roślin.

Oznaki żerowania mszyc na pomidorach to widoczne jasno żółte plamki na liściach lub pędach, kurczenie się, marszczenie liści, które wyglądają niezdrowo oraz zniekształcenia na owocach.

Można również zaobserwować same owady na roślinach, pojawienie się mrówek, czy lepkość liści.

Skuteczne sposoby zwalczania mszyc na pomidorach.

Oto kilka z nich:

Naturalni wrogowie: Naturalnym wrogiem mszyc są biedronki, sieciarki, bzyki. Te owady drapieżne żywią się mszycami, pomagając w kontrolowaniu ich naturalnego pochodzenia. Także niektóre ptaki jak np. jeżyk, sikorka, rudzik także żywią się mszycami.

Naturalne środki odstraszające: W kontrolowaniu populacji mszyc pomaga posadzenie takich roślin jak nagietek, czosnek czy koper.

Domowe naturalne środki do oprysku: takie jak roztwór mydła, olejek neem, napar z czosnku, wywar z ziół, gnojówka z pokrzywy, oprysk z pieprzem cayenne.

Sklepowe środki naturalne: Naparów i gnojówek nie trzeba przygotowywać samodzielnie, są gotowe preparaty, które można nabyć w sklepach ogrodniczych.

Chemiczne środki ochrony roślin: Do zwalczania mszycy na pomidorach można zastosować środki chemiczne, które są mniej lub bardzie inwazyjne i skuteczne. Różnią się rodzajem substancji aktywnej i czasem karencji, która musi upłynąć zanim możemy jeść owoc. Z tego powodu gdy już korzystamy z tych środków ważne jest, żeby to robić najlepiej jeszcze przed kwitnieniem i tylko wtedy, gdy inwazja jest poważna.

Domowe naturalne środki do oprysku – przepisy

Wywary z ziół. W walce z mszycami należy stosować zioła o gorzkim smaku i zapachu – najlepsze to glistnik, piołun i krwawnik pospolity. Wywary z ziół rozcieńcza się wodą w stosunku 1:2. Na 10 litrów wody potrzebny jest 1 litr odwaru, zaleca się również dodanie do niego detergentu ok. 40 g na 10 litrów roztworu. Po przygotowaniu roztworu należy go przefiltrować, po czym jest gotowy do oprysku.

Tytoń. Roztwór na bazie tytoniu przygotowuje się w podobny sposób. 400 g tytoniu, 40 g mydła do prania i 10 litrów wody.

Skrzyp polny. 1 kg skrzypu świeżego lub 200 g suszonego zalewamy 10 litrami wody i odstawiamy na 24 godziny, następnie gotujemy przez 30 minut. Rozcieńczamy z wodą w stosunku 1:4, dodajemy łyżeczkę detergentu i pryskujemy.

Czosnek. Aby przygotować napar na bazie czosnku, należy zalać zmiażdżone ząbki czosnku w ilości 3-5 sztuk 0,5 litrem wody i odstawić na dzień. Następnie dodać do roztworu 1 łyżeczkę detergentu (płynu do prania, mydła, czy płynu do naczyń) i 2 łyżki oleju roślinnego.

Popiół. Roztwór na bazie popiołu jest bardzo skuteczny w zwalczaniu mszyc. Aby przygotować rozwiązanie na bazie popiołu, bierzemy 1 szklankę popiołu i 20 g detergentu na 10 litrów wody.

Pieprz cayenne: Aby przygotować oprysk na mszyce, potrzebujemy pół litra wrzącej wody, 25 g papryki ostrej cayenne. Zagotować i odstawić na 3-4 godziny. Po tym czasie rozcieńczyć 5 litrami wody, dodać łyżeczkę detergentu i wykonać oprysk.

Soda oczyszczona: łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuścić w litrze wody i dodać pół łyżeczki oleju.

Używając środków ludowych do zwalczania mszyc należy pamiętać, że deszcz zmywa je z liści, a jednocześnie w deszczową pogodę walka z mszycami może stać się trudniejsza. Po opadach krzewy należy dodatkowo spryskać.