Co zrobić aby ogórki nie były gorzkie

Wbrew obiegowej opinii ogórek jest rośliną delikatną i wymagającą. Niesprzyjające warunki manifestuje gorzkim smakiem części ogonkowej owocu.

Skąd się bierze gorycz w ogórkach i jak uzyskać słodkie, soczyste i chrupiące owoce?

Dlaczego ogórki są gorzkie

Rośliny, podobnie jak ludzie, mogą odczuwać stres. I reagują na to na swój sposób. W niesprzyjających warunkach wzrostu ogórek zaczyna wytwarzać kukurbitacynę, toksyczny związek organiczny, który powoduje gorycz owoców. Substancja jest syntetyzowana w liściach, a następnie rozprowadzana po całej roślinie, gromadząc się w systemie korzeniowym. Z powodu tej cechy jeszcze w XVIII wieku ogórki były uważane za trujące i nie były spożywane!

Dzięki badaniom naukowym wiemy, że stopień goryczy jest wprost proporcjonalny do ilości światła słonecznego i ogólnych warunków pogodowych. Wynika to z faktu, że ojczyzną ogórków jest kontynent azjatycki, lasy tropikalne Indii. Tam warzywo to rośnie w cieniu drzew i nie jest narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Rozwija się w warunkach ciepłego wilgotnego powietrza, bez gwałtownych zmian temperatury.

Zauważono, że jeśli upalna pogoda trwa dłużej niż 5 dni, to ryzyko gorzknienia ogórków wzrasta dwukrotnie.

Zatem gwałtowne zmiany temperatury, brak wilgoci, zbyt upalna pogoda, uboga gleba, przeważnie gliniasta lub piaszczysta, to najczęstsze przyczyny goryczy w ogórkach. Wystarczy jeden z tych czynników, aby rośliny zaczęły gromadzić kukurbitacyny, skoncentrowane najbardziej w skórce i tkankach bliżej nasady ogórka. Największa gorycz występuje w niedojrzałych i przejrzałych owocach.

Niektóre odmiany ogórków są naturalnie bardziej gorzkie niż inne. Wybierając odmianę ogórka, warto zwrócić uwagę na opisy smaku i wybrać te, które są zadeklarowane jako słodkie bez tendencji do gorzknienia.

Gorzkie będą też ogórki, które wyrosły z nasion gorzkich ogórków.

Co zrobić aby ogórki nie były gorzkie

Jak zapobiec gorzkiemu smakowi ogórków? Przyjrzyjmy się teraz bliżej, poszczególnym powodom gorzknienia ogórków i jakie środki należy podjąć w każdym z przypadków.

Główne przyczyny mogą być następujące:

  • brak wilgoci i nawożenia;
  • zbyt duże różnice temperatur między dniem a nocą;
  • błędy w pielęgnacji (nieprawidłowy siew, zagęszczenie nasadzeń itp.);
  • atak szkodników.

Niedobór wody i składników odżywczych

Brak wody wpływa nie tylko na smak, ale i wygląd owoców. Dojrzewanie trwa dłużej, rozmiar jest mniejszy, a skórka ciemniejsza. Uważa się, że im ciemniejsza skórka tym większa gorycz. Brak składników odżywczych spowoduje dodatkowo zniekształcenia ogórków, są wygięte, węższe z jednej, a grubsze z drugiej strony.

Jak podlewać ogórki, żeby nie były gorzkie? Po pierwsze – ciepłą wodą. Konieczne jest przestrzeganie reżimu nawadniania: tylko w ciepłe dni i tylko osiadłą, ciepłą wodą, aby uniknąć różnic temperatur.

Przy niesprzyjającej pogodzie grządki należy przykryć lekką włókniną, aby rośliny nie zmarzły i nie były narażone na zbyt palące, bezpośrednie słońce. Warto sadzić ogórki obok roślin zapewniających im częściowe zacienienie.

Przeczytaj: O czym powinni wiedzieć ci, którzy zaczynają uprawiać ogórki

Aby dostarczyć ogórkom azotu i potasu nakarm je azotanem potasu (20-30 g na 10 litrów wody) i mocznikiem (25-30 g na 10 litrów wody).

Szkodniki

Mszyce, mączliki, wciornastki, nicienie, przędziorki i inne szkodniki mogą zwiększać gorycz w ogórkach. Roślina będzie broniła się przed inwazją owadów i zacznie wytwarzać odstraszającą gorzką substancję.

Dlatego podejmij działania zapobiegawcze w celu ochrony nasadzeń przed atakiem szkodników.

Przeprowadzaj regularne kontrole, usuwaj chwasty, ściółkuj glebę. Gdy pojawią się owady, spryskaj liście naparem z pyłu tytoniowego lub skórki cebuli.

Regularnie luzuj również glebę, aby poprawić jej wymianę powietrza, ucinaj dzikie pędy i prowadź ogórki na podporach.

Co zrobić jeśli mimo starań ogórki są gorzkie?

Omówiliśmy jak zapobiegać pojawianiu się goryczy w ogórkach. Ale co, jeśli i tak wyrosły nam gorzkie? Czy trzeba wyrzucić nasze ogórki wyhodowane z wielkim trudem? Oczywiście, że nie! Istnieje kilka skutecznych sposobów na pozbycie się goryczy w ogórkach.

Ponieważ kukurbitacyna znajduje się głównie w skórce, możesz po prostu obrać ogórek i odciąć tylną część owocu. Pozostanie tylko słodka część.

Goryczkę można usunąć przez pocieranie. Odetnij końce i przekrój owoc wzdłuż. Potrzyj obie połówki, aż przestanie się wydzielać biała piana, a następnie opłucz pod bieżącą wodą.

Ogórek pokrój na małe kawałki i posyp solą. Pozostaw na około 30 minut. Goryczka zniknie wraz z uwolnionym sokiem. Opłucz plastry w wodzie i przygotuj sałatkę.

Można też śmiało konserwować i kisić gorzkie ogórki. Ale jeśli są bardzo gorzkie, lepiej najpierw namoczyć je w wodzie.

Najlepszy sposób na pozbycie się goryczy z dużej ilości ogórków: W odpowiednim pojemniku zalej ogórki zimną wodą. Odcedzaj i dodawaj świeżą wodę co 3 godziny. Spróbuj ogórków po 6-7 godzinach. Jeśli smak Ci odpowiada, zacznij konserwować. Jeśli gorycz pozostanie, zmień wodę jeszcze 2-3 razy. Można dodatkowo odciąć końcówki, wtedy gorycz zostanie usunięta szybciej.

Przeczytaj także: 10 przydatnych wskazówek, które pomogą wyhodować pyszne, słodkie ogórki.

Co zrobić żeby nie było pustych kwiatów na pomidorach

Jak karmić czosnek miesiąc przed zbiorem, aby główki znacznie urosły