w

Najbardziej ekonomiczna i efektywna opcja pielęgnacji ogrodu późną jesienią

Aby drzewa i krzewy owocowe wydały plony najwyższej jakości, należy o nie dbać już od jesieni.

Bardzo często uprawy sadownicze nie mogą wydajnie owocować, z powodu licznych chorób, które hamują ich prawidłowy rozwój.

Już pod koniec października warto rozpocząć ochronę ogrodu przed chorobami i szkodnikami. Jednym z najskuteczniejszych, a także bardzo ekonomicznych środków, jest zwykły mocznik.

W wysokim stężeniu środek ten niszczy patogenne grzyby i drobnoustroje, nie szkodząc samej roślinie. Zaleca się stosowanie do takich drzew i krzewów jak jabłonie, grusze, czereśnie, wiśnie, maliny, porzeczki, wiciokrzew, a także winorośl.

Kiedy stosować oprysk mocznikiem

Wielu początkujących ogrodników pyta, czy można przeprowadzić oprysk, gdy liście jeszcze nie opadły? Gdy liście są jeszcze zielone, to z zabiegiem należy poczekać. Ale jeśli liście są już przebarwione, a część z nich opadła, oznacza to, że roślina jest gotowa w każdej chwili je zrzucić i to dobry czas na zabieg.

Jesienią warto przeprowadzić kilka zabiegów różnymi substancjami w odstępie 10-14 dni.

Na przykład na początku listopada użyć mocznika, a w drugiej połowie listopada – siarczanu żelaza lub miedzi, lub na odwrót. 2 takie zabiegi nie pozostawiają szans na przetrwanie patogennym grzybom, drobnoustrojom i szkodnikom. W efekcie ogród na wiosnę jest zdrowy, a późniejsze zbiory wielokrotnie większe.

Jak przygotować roztwór mocznika do oprysku jesiennego

Potrzebujemy 400 g mocznika na 10 litrów wody. Otrzymujemy mocny 4% roztwór.

Nie zaleca się robienia roztworu mocniejszego niż 4%-5% jesienią, może to mieć negatywny wpływ na pędy, które jeszcze nie zdrewniały. Ale wiosną w czasie powtarzania zabiegu, niektórzy ogrodnicy stosują nawet 7%-we roztwory mocznika.

Podczas oprysku skupiamy się na wszelkich uszkodzeniach i pęknięciach w korze, są to ulubione miejsca zimowania szkodników.

Należy też pamiętać o spryskaniu strefy korzeniowej pod drzewami i krzewami.

Oto kilka dodatkowych zalet stosowania mocznika:

  • Działa natychmiastowo, nie pozostawiając patogenom szans na przeżycie.
  • Aktywne działanie utrzymuje się do 2 tygodni przy braku deszczu.
  • Mocznik jest szczególnie skuteczny, jeśli gleba w pobliżu roślin jest bardzo wilgotna.
Źródło: zhyttia.com.ua, Miniatura wpisu: youtube.com