Od wieków miód stosuje się jako środek słodzący, leczniczy, a w niektórych kulturach uważano go za symbol miłości i składano jako ofiarę dla bogów.
W medycynie ajurwedyjskiej nazywa się go nektarem życia ze względu na jego działanie zdrowotne.
Miód zawiera glukozę, fruktozę, ponad 11 rodzajów witamin, 30 rodzajów minerałów i pierwiastków śladowych, 19 rodzajów aminokwasów i enzymów. Wśród najważniejszych witamin wymienimy te z grupy B, takie jak B1, B2, B3, B5, B6, witamina C, H, P. W jego składzie znajdziemy również minerały i pierwiastki śladowe: wapń, miedź, żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas, sód, cynk.
Cynamon znano już w Mezopotamii jako roślinę o właściwościach leczniczych, a obecnie ta ważna przyprawa ma szerokie zastosowanie w medycynie ludowej. Zawiera wapń, chrom, miedź, jod, mangan, fosfor, potas, cynk, witaminy A, B1, B2 i C.
Cynamon obniża poziom cholesterolu i „wyostrza” percepcję.
Obecnie istnieją dwa rodzaje cynamonu w handlu: ten pochodzący ze Sri Lanki (Cinnamomum verum lub zeylanicum) i Cassia (Cinnamomum aromaticum).
Cynamon Cassia uprawiany w Wietnamie, Indonezji i Chinach jest bogaty w kumarynę, substancję, która odgrywa rolę w zapobieganiu nowotworom. Miód i cynamon można stosować osobno, ale w połączeniu mają wyjątkowy wpływ na organizm.
Korzystne działanie kombinacji miodu i cynamonu
Głównym efektem połączenia miodu i cynamonu jest spalanie złogów tłuszczu. Ma właściwości detoksykacyjne, pomaga eliminować toksyny z przewodu pokarmowego, zapobiega odkładaniu się tłuszczu.
Przepis jest bardzo prosty: jedną łyżeczkę cynamonu i dwie łyżeczki miodu wymieszać w szklance wody. Połowę mieszanki spożyj wieczorem przed snem, a drugą połowę rano na czczo.
Dzięki tej diecie możesz zrzucić nawet dwa kilogramy tygodniowo, efekt jest gwarantowany nawet u osób otyłych. Obniża poziom cholesterolu, zapobiega zawałowi mięśnia sercowego, poprawia duszność, wzmacnia mięsień sercowy. Obniża również częstość akcji serca, reguluje ciśnienie krwi, przywraca elastyczność naczyń krwionośnych.
Ze względu na te korzystne właściwości polecany jest także w chorobach sercowo-naczyniowych. Ze względu na bogatą zawartość składników odżywczych, zwłaszcza węglowodanów w składzie, które zwiększają witalność organizmu, zaleca się jego stosowanie w leczeniu zespołu przewlekłego zmęczenia.
U osób starszych, które regularnie spożywają tę kombinację, można zaobserwować wzrost zdolności koncentracji i pamięci, poprawę elastyczności i ruchomości stawu. Poprawia objawy infekcji układu moczowo-płciowego, w przypadku impotencji, zaburzeń cyklu miesiączkowego lub zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Cynamon, sekret niskiego cholesterolu
Regularne spożywanie miodu i cynamonu wzmacnia układ odpornościowy. W przypadku przeziębienia i grypy wymieszaj łyżkę miodu z 1/2 łyżeczki cynamonu i spożywaj trzy razy dziennie przez trzy dni, aby złagodzić objawy.
W stanach zapalenia oskrzeli i zapalenia zatok leczy drażniący kaszel, odkaża zatoki. Stosuje się go również w przypadkach infekcji jamy ustnej, w celu wzmocnienia organizmu w okresach rekonwalescencji, po stanach gorączkowych.
W zaburzeniach trawiennych, takich jak nudności, wymioty, kolka brzuszna, reguluje funkcje trawienne. Łagodzi objawy zapalenia żołądka, zapobiega pojawianiu się wrzodów żołądka i dwunastnicy.
W przypadku bólu zęba zmieszaj pięć łyżek miodu z jedną łyżeczką cynamonu i nakładaj trzy razy dziennie na dotknięty ząb, aby znacznie zmniejszyć ból. Połączenie miodu i cynamonu zaleca się także w przypadkach dermatologicznych: infekcje skóry, rany, wypryski, oparzenia, półpasiec.
W kosmetykach stosuje się go w leczeniu trądziku. Wymieszaj trzy łyżki miodu z jedną łyżką cynamonu, nakładaj wieczorem przed snem przez tydzień aby wyeliminować pryszcze.
Ze względu na bogatą zawartość przeciwutleniaczy połączenie to zapobiega powstawaniu nowotworów. Chorzy na raka mogą spożywać jedną łyżkę miodu zmieszaną z jedną łyżką cynamonu trzy razy dziennie przez jeden miesiąc.
Ostatnie badania wykazały korzystne działanie tego leku w raku kości i żołądka. Połączenie miodu z cynamonem zapewnia optymalne zaopatrzenie organizmu w składniki odżywcze i spowalnia proces starzenia.