Żałuję, że wcześniej tego nie znałam! Teraz sieję pomidory tylko w ten sposób

Proste rozwiązania są zwykle najlepsze. Ten sposób wysiewu jest nietypowy, ale zarazem prosty i niezawodny.

Wykiełkowane pędy rosną proste, mocne i zdrowe.

Pojemnik ma około 5 cm wysokości. Dzięki temu sadzonki mogą dłużej rosnąć w pierwotnym naczyniu po wykiełkowaniu i nie trzeba ich tak szybko pikować.

Niezawodna metoda wysiewu pomidorów

Do pojemnika, tacki wsypujemy podłoże. Powinno być zasobne, próchnicze, bogate w kompost i składniki odżywcze, przede wszystkim wapń i fosfor. Ma być lekko kwaśne o ph 5,5 do 6,5 pH.

Na podłożu układamy kilka pasków papieru toaletowego (można także użyć ręcznika papierowego) tak aby pokryły całkowicie ziemię.

Patyczkiem do szaszłyków oddzielamy powierzchnię przeznaczoną na różne odmiany i dla ułatwienia wytyczenia rzędów.

Teraz zwilżamy papier.

I układamy nasiona w oddaleniu od siebie około 3 centymetry i około 4 cm między rzędami.

Po ułożeniu nasion można już zabrać patyczki.

Na górę wsypujemy podłoże do kiełkowania o grubości około 1 centymetra. Podłoże do wysiewu nie powinno być zbyt zasobne, gdyż świeżo wykiełkowane siewki są wrażliwe na nadmiar składników pokarmowych.

Najlepiej sprawdzi się podłoże kokosowe lub ewentualnie torfowe. Jest luźne, dobrze trzyma wilgoć i przepuszcza powietrze. Nie zawiera soli, jest sterylne i wolne od patogenów.

Po wysypaniu podłoża kokosowego zwilżamy całą powierzchnię wodą. Najlepiej robić to z butelki ze spryskiwaczem. Nie przykrywamy pojemnika folią. Nasiona świetnie wykiełkują pod podłożem kokosowym i nie będą narażone na gromadzenie kondensatu, który sprzyja rozwojowi grzybów.

Przenosimy pojemnik do ciemnego miejsca o temperaturze około 25 stopni. Nasiona wykiełkują po 4-5 dniach.

Takie rozwiązanie stwarza idealne warunki do kiełkowania i rozwoju siewek i sadzonek. Podłoże kokosowe trzyma wilgoć i chroni przed rozwojem chorób grzybowych. Warstwa papieru pomaga utrzymać wilgoć i oddziela nasiona od gleby. Natomiast zasobne podłoże na dole zapewnia wszystko czego potrzebują siewki do rozbudowy mocnego systemu korzeniowego i rozwoju sadzonek.

W takich warunkach pomidory kiełkują szybciej i mogą przebywać dłużej bez przesadzania. Sadzonki rosną proste, mocne grube i świetnie ukorzenione.

Naprawdę warto wypróbować ten sprawdzony sposób na wysiewanie pomidorów.

Źródło i Fotografie: YouTube/@PoleznoeTV

Czego „NIE” wolno podczas uprawy sadzonek pomidorów

Co można wysiać na sadzonki w marcu