w

Co można wysiać na sadzonki w marcu

Sezon wysiewu nasion na sadzonki nabiera rozpędu i już niedługo dobiegnie do mety!

Od początku marca można już aktywnie wysiewać sadzonki większości roślin o długim okresie wegetacji.

Jednak na razie trudno obejść się bez dodatkowego oświetlenia – godziny dzienne są wciąż dość krótkie.

Dla jakich roślin jest to odpowiedni czas na wysiew?

1. Truskawka ogrodowa

Wprawdzie truskawki na sadzonki wysiewamy raczej w lutym, nie oznacza to jednak, że nie można ich wysiewać nadal w marcu. Do połowy maja będą gotowe do przesadzenia do gruntu. Najważniejsze jest, aby wybrać nasiona odmian wcześnie dojrzewających.

2. Bakłażany

Marzec to także doskonały czas na wysiewanie bakłażanów. Teraz możesz bezpiecznie siać bakłażany odmian wczesnych do uprawy w szklarni. Nadal można siać także odmiany średnio dojrzewające, które będą sadzone na otwartym terenie. Ich okres wegetacji jest dość długi – już na początku czerwca będą gotowe do przeniesienia na stałe miejsce.

3. Słodka papryka

W przypadku papryki teraz może siać już tylko odmiany wczesne przeznaczone do uprawy w szklarniach i na balkonach, a także w gruncie.

4. Pomidory

Marzec to także dobry czas na wysiew pomidorów na sadzonki. Można siać średnio dojrzewające i wczesne odmiany do szklarni i na balkony.

Ale dla pomidorów, które planujesz uprawiać na otwartym terenie, jest jeszcze nieco za wcześnie. Lepiej poczekać z nimi do końca miesiąca. To samo dotyczy odmian ultra wczesnych. Rozwijają się dość szybko i bez problemu nawet późno wysiane zdążą urosnąć przed przesadzeniem do gruntu.

5. Ostra papryka

Ostra papryka chili jest doskonałym kandydatem do siewu sadzonek w marcu. Jej okres wegetacji jest krótszy niż słodkiej, więc nawet nie wszystkie odmiany wymagają jeszcze wysiewu. Wysiewamy teraz średnio dojrzewające odmiany, które będą rosły w szklarniach lub w domu na balkonie i parapecie.