Masz problemy z wątrobą? Oto kilka produktów, których należy unikać!

Najczęściej choroby wątroby powstają w wyniku niezdrowej diety (nadmiar toksycznej żywności).

Wątroba to wspaniały organ, który pełni funkcje detoksykacyjną i ma niezwykłe właściwości regeneracyjne. Jednak jeśli latami znęcamy się nad nią, na własne życzenie możemy uczynić ją niezdolną do dalszej pracy.

Poza czynnikami, na które nie mamy wpływu, sporą część problemów z wątrobą serwujemy sobie sami.

Jeśli chcesz uniknąć chorób wątroby lub nie zaostrzać już istniejących, przedstawiamy listę zakazanych pokarmów!

Czerwone mięso, majonez, masło

Pokarmy zakazane w chorobach wątroby obejmują te o wysokiej zawartości cholesterolu, takie jak czerwone mięso, krewetki, margaryna, majonez, masło, śmietana i żółtko jaja.

Lekarze zalecają ograniczenie spożycia takich produktów. Ale możesz śmiało zastąpić je produktami pełnoziarnistymi, owocami i warzywami.

Unikaj fast foodów

Również niebezpieczne dla wątroby pokarmy to żywność typu fast food. Są kaloryczne, zawierają dużo sodu i często spożywane prowadzą do odkładania się tłuszczu w wątrobie.

Z tego powodu ten narząd choruje z powodu przesycenia tłuszczów, które musi przetworzyć.

Zdecydowanie NIE dla słodyczy?

Cukier jest również jednym z najniebezpieczniejszych pokarmów dla wątroby. Napoje słodzone i słodycze również przesadnie obciążają wątrobę i mogą doprowadzić do jej zwłóknienia.

Podobnie obciążająco na wątrobę działają produkty bogate w sód (np sól) i najlepiej ich unikać. Specjaliści zwracają uwagę, że uszkodzona wątroba nie przetwarza w pełni tej substancji.

Specjaliści zalecają również rezygnację z produktów zawierających dodatki do żywności, jak konserwanty, stabilizatory i wypełniacze, które są pokarmami niebezpiecznymi dla wątroby. Te dodatki znacząco przedłużają proces detoksykacji zachodzący w wątrobie.

NIE dla produktów w puszkach

Produkty w puszkach (m.in. zupy, warzywa, mięso) są również pokarmami niebezpiecznymi dla wątroby i należy je usunąć z diety. Ponadto zaleca się wyeliminowanie z diety frytek i innych produktów smażonych, zwłaszcza smażonych w głębokim tłuszczu, ponieważ należą one również do pokarmów niebezpiecznych dla wątroby.

Nie pij alkoholu

Alkohol jest również jednym z najniebezpieczniejszych pokarmów dla wątroby. Osoby, które spożywają duże ilości alkoholu przez dłuższy czas, ryzykują uszkodzeniem komórek wątroby. W ten sposób może wystąpić marskość wątroby.

Istnieje jednak przyjęta dzienna dawka: 150 ml wina lub 330-350 ml piwa i 20-30 ml wódki lub whisky. Do takiej ilości wątroba jest w stanie zmetabolizować alkohol bez większych szkód. Pod warunkiem oczywiście, że nie jest dodatkowo obciążona przez terapię lekami i innymi szkodliwymi dla niej produktami.

Rada:

Nadmiar kalorii w diecie powoduje stłuszczenie wątroby, co może prowadzić do marskości. Aby zapewnić ochronę wątroby, zaleca się zbilansowaną dietę o odpowiedniej kaloryczności, ze świeżą żywnością lub w razie potrzeby zakonserwowaną przez zamrażanie lub sterylizację termiczną, spożywaną na surowo, gotowaną lub pieczoną.

Jakie objawy mogą świadczyć o problemach z wątrobą?

• Podstawowym objawem jest ból. Jeśli pojawia się często i jest nasilony należy koniecznie wykonać badania. Sama wątroba nie boli, jednak może się powiększać i uciskać na sąsiednie organy, co wywołuje ból. Objawem problemów z wątrobą mogą być także skurcze i bóle w dolnej części brzucha, a także uczucie obrzmienia.

• Nieswoistym objawem jest zmiana koloru moczu. Mocz u zdrowej osoby powinien mieć jasną, tzw. słomkową barwę. Utrzymujący się ciemny kolor moczu może wskazywać na nadmiar bilirubiny we krwi.

• Przebarwienia i nadwrażliwość skóry – zażółcenie skóry (a także białkówki oka) jest efektem zaburzonej pracy wątroby i jej problemów z odfiltrowywaniem toksyn. Również swędzenie i nadwrażliwość skóry na dotyk świadczyć mogą o problemach z wątrobą.

• Obrzęki – gdy dochodzi do upośledzenia pracy wątroby, na twarzy, a także dłoniach i kostkach pojawiają się obrzęki.

• Pogorszenie samopoczucia – zmęczenie i kiepskie samopoczucie to charakterystyczny objaw wielu schorzeń. Jeśli jednak utrzymują się długo, warto sprawdzić, jak się miewa nasza wątroba

Źródło: laslaublog.com, ktomalek.pl Miniatura wpisu: freepik.com

Kiedy usunąć z grządek marchew, buraki, rzodkiew, chrzan, rzepę, rzodkiewki?

20 sekundowy nawyk, który uratuje zdrowie twojego kręgosłupa na długie lata!!