w

Dwie łyżki w glebę, a sadzonki zbudują potężne korzenie, będą mocne i krępe

Aby sadzonka rosła pulchna i zdrowa, potrzebuje odpowiedniego odżywiania. Niedobór pierwiastków śladowych w glebie będzie miał negatywny wpływ na wygląd sadzonek. Wie o tym każdy doświadczony ogrodnik.

Brak składników pokarmowych w połączeniu z niedoborem światła prowadzi do rozciągania siewek i słabego rozwoju korzeni. jeśli nie zareagujemy w odpowiednim momencie plonu z nich nie będzie.

Oczywiście inne błędy podczas uprawy sadzonek mogą także prowadzić do nieprawidłowego rozwoju. Ale najczęściej to właśnie takie problemy prowadzą do rozwoju słabych sadzonek lub nawet ich śmierci.

Aby zapewnić sadzonkom pożywienie, wystarczy podczas rozsadzania podać im wszystko, czego potrzebują.

Mączka rybna do sadzonek

Istnieje jeden organiczny środek, który uzupełni niedobór wszystkich pierwiastków potrzebnych delikatnym roślinom. A tym składnikiem jest mączka rybna. To właśnie w tym produkcie jest absolutnie wszystko, co jest potrzebne w czasie uprawy sadzonek.

Wielu jest przyzwyczajonych do używania mączki w ogrodzie. Ale niewiele osób wie, że można i należy ja dodawać do gleby sadzonek w doniczkach.

Dla sadzonek mączka rybna jest dostępnym organicznym źródłem azotu, fosforu, wapnia, potasu. Azot jest materiałem budulcowym dla łodyg i liści, a fosfor dla systemu korzeniowego.

Wapń jest odpowiedzialny za wzmocnienie odporności, dzięki czemu sadzonki są bardziej odporne na choroby. Żadna roślina nie może obejść się też bez potasu. Odgrywa ważną rolę w rozwoju siewek.

Jak stosować mączkę rybną do sadzonek

Najlepsze jest dodanie mączki bezpośrednio w momencie przygotowania gleby do rozsadzania siewek. Na 5 litrów gleby wystarczy dodać 2 płaskie łyżki mączki.

Do sadzonek najlepiej jest używać zakupionej ziemi i gleby z własnej działki w stosunku 50 do 50.

Ziemia kupiona na ogół będzie zawierała dużą ilość torfu. Nie zaleca się również używania wyłącznie ziemi ogrodowej, a gliniastej w szczególności. Jest zbyt ciężka dla młodych sadzonek, źle przepuszcza wodę i powietrze.

Podłoże należy dokładnie wymieszać, aby wszystkie składniki dobrze się rozprowadziły. Musimy najpierw polać glebę wodą, a dopiero potem przystąpić do rozsady.

W czasie przesadzania na stałe miejsce należy również dodać do gleby mączkę rybną. Dorosłe sadzonki wymagają więcej składników odżywczych, dodajemy więc 2 łyżki stołowe do tej samej objętości gleby (5 litrów), ale tym razem czubate.

Taki prosty nawóz pomoże wyhodować zdrowe, krępe, mocne sadzonki o silnych korzeniach.

Źródło i Miniatura wpisu: Youtube/@user-eo6zq9ei6j