w

Lekarze stworzyli ściągawkę dla pacjentów, która pozwala zdiagnozować ból brzucha

Ból brzucha jest jednym z najczęstszych rodzajów dyskomfortu i od czasu do czasu wszyscy go odczuwamy. Istnieje wiele przyczyn bólu , dlatego ważne jest, aby prawidłowo zidentyfikować problem, aby go najlepiej pokonać.

Lekarze stworzyli coś w rodzaju przewodnika, który pozwoli zdiagnozować problem.

1. Prawa górna część brzucha

W tej części brzucha znajduje się woreczek żółciowy i wątroba, więc najczęstsze przyczyny bólu w tym obszarze są związane z tymi narządami.

Jeśli poczujesz nagły, silny ból, który ustępuje na prawym ramieniu i pojawia się po spożyciu ciężkiego, tłustego jedzenia – możesz mieć kamienie żółciowe.
Ostry ból lub stłumione skurcze, które rozprzestrzeniają się na prawe ramię lub plecy i utrzymują się przez kilka godzin, mogą wskazywać na zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Tępy lub ostry ból, który może się pojawić, a następnie znika, zwykle oznacza, że ​​cierpisz na zapalenie wątroby.

2. Środkowa górna część brzucha

Ta część brzucha składa się z dwunastnicy, pierwszej części jelita cienkiego i dużej części trzustki.

Jeśli często odczuwasz ból pleców, a ból zaostrza się podczas jedzenia tłustych pokarmów, może to być objaw zapalenia trzustki.
Ból w tej części, któremu towarzyszą nudności, wymioty, biegunka i obrzęk brzucha, mogą być spowodowane przepukliną brzuszną.
Uczucie pieczenia w klatce piersiowej, a także objawy takie jak kaszel, ból gardła, kwaśny smak w ustach, nadmierne wzdęcia, nudności, wymioty wskazują na zgagę lub niestrawność.
Jeśli cierpisz na zgagę, która nasila się, gdy się nachylasz lub kładziesz do łóżka, a towarzyszy temu ból w klatce piersiowej prawdopodobnie masz przepuklinę otworu przełyku.
Ból, który może nasilać się między posiłkami lub w środku nocy i znika podczas jedzenia, może być objawem wrzodu dwunastnicy.

3. Lewa górna część brzucha

Większość żołądka koncentruje się w lewej górnej części przewodu pokarmowego, więc wszelkie niezwykłe odczucia w tym obszarze zwykle wskazują na problemy z tym narządem.

Silny ból, któremu towarzyszą nudności lub wymioty, może być oznaką zapalenia żołądka.
Palący ból, który jest zwykle bardziej intensywny, gdy żołądek jest pusty, może być spowodowany wrzodem żołądka.

4. Prawa i lewa część talii

Na tej wysokości po obu stronach kręgosłupa znajdują sie nerki. Czasami ból w tych obszarach może być również spowodowany problemami z jelitem grubym.

Ból boczny, który ustępuje i towarzyszy mu gorączka, dreszcze, biegunka i nudności, może być oznaką, że cierpisz na infekcje nerek.
Silny ból, który przechodzi w podbrzusze i pojawia się na zmianę, wskazuje na kamienie w nerkach. Mogą również wystąpić nudności, wymioty, gorączka, stała potrzeba oddawania moczu i krew w moczu.

5. Centralna część brzucha

Każdy dyskomfort w tej części brzucha jest ściśle związany z problemami w jelicie cienkim i grubym.

Ból brzucha i skurcze, którym towarzyszy ciężka biegunka, zmęczenie, gorączka i utrata masy ciała, świadczą o nieswoistym zapaleniu jelit.
Jeśli odczuwasz ból z wymiotami, biegunką, trudnościami w oddawaniu stolca i nadmierne wzdęcia, może to być wczesny objaw niewielkiej niedrożności jelit.

Bolesny obrzęk lub obrzęk w pobliżu pępka, który zwykle powoduje dyskomfort w brzuchu, nazywany jest przepukliną pępkową.

6. Lewa strona brzucha

Oprócz lewej nerki, w tym obszarze znajduje się również dolna część jelita grubego, w której może rozwijać się zapalenie.

Uporczywy i uporczywy ból z bólem brzucha, gorączką, nudnościami i wymiotami są najczęstszymi objawami zapalenia uchyłków lub zapalenia dolnej części okrężnicy.

7. Prawe podbrzusze

Ta część brzucha zawiera wyrostek robaczkowy – mały narząd, który ma pożyteczne bakterie, wspomaga dobre trawienie i wspomaga układ odpornościowy.

Ostry ból, utrata apetytu, nudności, wymioty i gorączka są najczęstszymi objawami zapalenia wyrostka robaczkowego, który wymaga natychmiastowego leczenia.

8. Środkowe podbrzusze

Pęcherz i narządy rozrodcze znajdują się w tej części brzucha.

Skurcz w jamie brzusznej, uczucie pieczenia podczas moczu, jak również zmiany koloru moczu mogą wskazywać na zakażenie pęcherza moczowego.
Nagły i silny ból w miednicy, jest również częstym objawem problemów narządów rozrodczych.

9. Lewe podbrzusze

Tutaj znajduje się większość jelita grubego, więc jeśli masz problemy z tym narządem, prawdopodobnie poczujesz ból w lewym podbrzuszu.

Ból brzucha, któremu towarzyszy skurcz, uderzenia gorąca, nadmierne wzdęcia, biegunka lub zaparcia, może być objawem zespołu jelita drażliwego.


Informacje zawarte w tym artykule mają wyłącznie charakter informacyjny. Nie zapomnij skonsultować z lekarzem swojego problemu.

Źródło i Fotografie: brightside.me