w

Kiedy najlepiej sadzić ogórki w stałym miejscu, aby uzyskać obfite zbiory

Ogórki są bardzo popularną uprawą wśród naszych ogrodników. Ale co roku stajemy przed tym samym pytaniem: kiedy w końcu możemy je wysiewać bądź wysadzać je na stałe miejsce.

W tym artykule proponujemy szczegółowe przeanalizowanie wszystkich zawiłości określania czasu sadzenia ogórków.

Jak określić czas sadzenia ogórków

Niestety nie ma uniwersalnych terminów sadzenia ogórków. Zależą one od kilku czynników, więc w każdym przypadku czas ten będzie inny.

Najpierw bierzemy pod uwagę warunki pogodowe podczas planowania nasadzeń. W ciągu dnia temperatura powietrza powinna przez kilka dni utrzymywać się na poziomie co najmniej +18 stopni, a w nocy nie powinna spadać poniżej +10. Jeśli temperatura jest niższa, nasiona wysiane mogą nie wykiełkować, a sadzonki wysadzone mogą spowolnić rozwój lub nawet nie zakorzenić się.

Druga kwestia, bardzo ważne jest, gdzie planujesz uprawiać ogórki. Najpierw odpowiednie będą na przeszklonym balkonie, potem w szklarni, a na końcu – na otwartym terenie. Pamiętaj o tym, planując czas sadzenia.

Każdy region ma swoje własne warunki klimatyczne, a zatem termin będzie inny.

Kiedy sadzić ogórki na balkonie

Na przeszklonym balkonie można sadzić ogórki na początku maja. Zwykle pogoda w tym czasie pozwala już nie tylko sadzić sadzonki na balkonie, ale także siać nasiona ogórka. Powinny zacząć normalnie rosnąć i rozwijać się bez żadnych problemów, a ewentualne przygruntowe przymrozki im tu nie szkodzą.

Ale oczywiście nie zapominajmy, że maj to nieprzewidywalny miesiąc. Zawsze trzeba mieć na uwadze prognozowane temperatury w ciągu dnia i nocy.

Kiedy sadzić ogórki w szklarni?

Wiele osób sadzi swoje ogórki w szklarni podczas majowego weekendu na początku miesiąca. Ale to ryzykowny termin, a noce mogą być jeszcze całkiem chłodne i możliwe są przymrozki.

Zalecamy poczekać z sadzeniem ogórków w szklarni polowy maja. Wtedy rośliny będą bezpieczne i będą mogły aktywnie rosnąć.

Kiedy sadzić ogórki na otwartym terenie

Ogórki na otwarty teren wysiewamy i wysadzamy jako ostatnie. Na zewnątrz gleba wolniej się nagrzewa, a groźba nocnych przymrozków (lub po prostu zbyt niskich temperatur nocnych) utrzymuje się naprawdę długo.

Tak więc zasiej nasiona ogórków, a sadzonki należy sadzić nie wcześniej niż na początku czerwca. W tym czasie z reguły panują już komfortowe warunki do uprawy ogórków.

Jeśli zależy ci na czasie przygotuj rozsadę wcześniej.

Ogórki od razu do gruntu czy najpierw rozsada? Które rozwiązanie jest lepsze i dlaczego?

Miniatura wpisu: freepik.com