Ogórki od razu do gruntu czy najpierw rozsada? Które rozwiązanie jest lepsze i dlaczego

Ogórki można uprawiać zarówno w sadzonkach, jak i wysiewane bezpośrednio do gruntu.

Są to rośliny wrażliwe na zimno, a kiełkowanie nasion zależy od temperatury gleby – powinna wynosić co najmniej +14°C. Dlatego z uprawą ogórków w gruncie czasem trzeba zaczekać na przełom maja i czerwca.

Ma to wpływ na czas zbiorów, więc jeśli chcemy mieć ogórki możliwie najwcześniej, a nie mamy szklarni to albo musimy wysiewać odmiany wczesne bardziej odporne na chłody lub przygotować rozsadę, która przyspieszy nam zbiory o całe tygodnie.

Wczesne odmiany ogórków

Na wczesne odmiany mogą pozwolić sobie właściciele działek o lekkim nachyleniu w kierunku południowym lub południowo-zachodnim, do którego od północy i wschodu przylegają nasadzenia ogrodowe lub las, chroniący ogórki przed zimnymi wiatrami z północy i wschodu.

Na płaskim terenie można sztucznie osiągnąć podobne warunki do uprawy wczesnych ogórków. Na działce formuje się wysoki grzbiet, a od strony południowej wykonuje się łagodne nachylenie. Grzbiety powinny być wykonane o podstawie około 1 m, wysokości 20-25 cm. Nachylenie powinno być pod kątem 30 °. Na takiej skarpie wykopuje się doły, w których wysiewa się nasiona.

Kiełkowanie nasion w gruncie

Wczesne ogórki wysiewa się na otwartym terenie na początku maja, na tydzień przed ostatnimi przymrozkami. Aby zapewnić dobre kiełkowanie wysiewa się trzy rodzaje nasion: podkiełkowane, mokre i suche. Kiełki z kiełkujących nasion wytworzą najwcześniejsze pędy, ale mogą one obumrzeć podczas przymrozków.

Namoczone nasiona ogórka są odporniejsze na mróz od tych podkiełkowanych, ale mniej niż suche. Suche nasiona są najbardziej odporne na niskie temperatury, ale później wykiełkują. Aby przyspieszyć wzrost ogórków na otwartym terenie, rośliny przykrywa się w chłodne dni i noce.

Wady i zalety przygotowywania rozsady ogórków

Tak więc wczesne odmiany wysiewane do gruntu na otwartym terenie są dość kłopotliwe i niepewne. Naszym zdaniem lepiej w tym czasie przygotować rozsady i przesadzić już podpędzone sadzonki do gruntu, gdy temperatury już im nie zagrożą. Dodatkowo unikamy problemu niewykiełkowanych nasion.

Ogórki sieje się w sporych odstępach, ponieważ zajmują sporo miejsca i muszą być doświetlone, natomiast przeważnie około 1/3 nasion w ogóle nie wykiełkuje i pozostają puste miejsca. Dzięki sadzonkom możemy temu zapobiec.

Wadą rozsady jest to, że trzeba jej poświęcić trochę czasu, uwagi i miejsca, którego może nam brakować szczególnie gdy przygotowujemy także rozsady pomidorów. Nie zapominajmy tez o ryzyku. Ogórki z rozsady są bardziej wrażliwe i gdy popełnimy błąd, źle dopierając termin siewu możemy nie doczekać się zbiorów.

Wady i zalety wysiewu ogórków bezpośrednio do gruntu

Sadzenie ogórków do gruntu jest znacznie prostsze i zdecydowanie mniej czasochłonne. To zaleta, a wada? Wada jest to, że w czerwcu nie schrupiemy własnych pachnących ogórków.

A wybór jak zawsze należy do ogrodnika! Które rozwiązanie wy preferujecie?

Miniatura wpisu: freepik.com/smakdnia.pl

Bukietowa metoda siewu nasion pomidora dla obfitych zbiorów

Jak i kiedy karmić marchewki po raz pierwszy, aby uzyskać wspaniałe zbiory